Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ÉLITE COMPETITION QUEBEC NR 2 - Chicoutimi, QC, Canada - 7-8 October 2017
Finale 1500 meter Men
Race 23, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
101
Cédrik BLAIS
CNCP
2:24.805
5000
2.
150
Keegan CHRIST
CNCP
2:24.879
4700
3.
102
Brendan COREY
CRCE
2:24.994
4418
4.
103
Samuel BÉLANGER-MARCEAU
CNCP
2:25.107
4152
5.
107
Maxime ST-JULES
MNG
2:25.112
3903
106
Marc-Olivier LEMAY
CNCP
P
3669
Race 24, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
109
Patrick DUFFY
CNCP
2:24.178
3448
2.
108
Antoine ROY
CRCE
2:24.399
3241
3.
105
Maxime LAOUN
CNCP
2:26.234
3047
4.
110
Maxime RAYMOND-CHITAYA
CNCP
2:27.486
2864
5.
112
Sebastien GAGNON
CNCP
2:27.554
2692
111
Olivier DUFOUR
CRCE
P
2531
Race 25, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
116
Samuel GALLANT
CRCE
2:36.500
2379
2.
114
Jordan PIERRE-GILLES
CRCE
2:36.616
2236
3.
115
Felix CHEMIN
CRCE
2:36.664
2102
4.
118
Francis DUMOUCHEL
CRCE
2:37.177
1976
5.
120
Alphonse OUIMETTE
CRCE
2:37.387
1857
6.
117
Alexis MARCEAU
CEPVRQ
2:38.244
1746
Race 26, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
125
William SOHIER
CEPVRQ
2:26.948
1641
2.
122
Vincent BÉDARD
LON
2:27.780
1542
3.
113
Mathieu BERNIER
CNCP
-
1449
Race 31, Group 5 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
126
Manuel FALARDEAU
MNG
2:32.203
1362
2.
132
Julien ARMAND
MNG
2:32.667
1281
3.
121
Charles-Émile GÉLINAS-DION
CRCE
2:34.058
1204
128
Jean-Sébastien BEAULNE
CRCE
DNF
1000
119
Nicolas PERREAULT
CRCE
P
1000
129
Tommy HAMELIN-LABRECQUE
MNG
P
1000
Race 32, Group 6 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
133
Hubert MARCOTTE
CEPVRQ
2:18.703
940
2.
130
Jérôme PETTERSEN-COULOMBE
MNG
2:18.812
883
3.
137
Alexandre NOEL
TR
2:18.888
830
4.
136
Charles WU
SHE
2:18.992
780
5.
124
Samuel VILLENEUVE
CHI
2:19.769
733
6.
142
Joshua MONTREUIL
CEPVRQ
2:20.986
689
7.
139
Edouard DIONNE
RDL
2:21.233
648
Race 33, Group 7 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
146
Antoine CAILLÉ
LAN
2:22.403
609
2.
140
Simon DAUDELIN
MNG
2:25.008
572
3.
143
Charles-Étienne NADEAU
PAT
2:25.171
538
4.
141
Charles FORTIN
CHI
2:28.151
506
5.
131
Benjamin WARD
MNG
2:40.853
475
135
Jerome COURTEMANCHE
MNA
P
420
138
William LEMELIN-BILODEAU
CEPVRQ
P
420
Race 34, Group 8 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Guillaume DION
SHE
2:41.883
395
2.
134
Antoine LANDRY
PAT
2:42.302
371
3.
145
Charlie BOILARD
CEPVRQ
2:42.409
349
Race 35, Group 9 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
123
Louis PAQUETTE
CRCE
3:04.682
328
2.
127
Antoine GAGNON-LAMARCHE
CEPVRQ
3:04.700
308
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters