Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Ilya DZMITRYINKA

Name: Ilya Dzmitryinka
Gender: Male
Age Category: Junior A (2020/2021)
Home Country: Belarus
 
Graphs: 2020/2021 | Last 4 years
 
Results: Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2019/2020

Personal records:
500 meter44.90223/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)
1000 meter1:31.87326/10/19Minsk BLRBaltic Cup 1
1500 meter2:26.77111/02/19Sarajevo BIHEuropean Youth Olympic Festival (EYOF)

Classifications in season 2019/2020:
20/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)JUNIOR B MEN
    Overall Ranking: 11th,   500 m: 14th,   1000 m: 8th,   1500 m: 9th
25/10/19Minsk BLRBaltic Cup 1Men
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 7th,   1000 meter: 8th,   1500 meter: 17th
22/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)JUNIOR B MEN
    Overall Ranking: 11th,   500 m: 10th,   1000 m: 6th,   1500 m: 26th
13/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)JUNIOR B MEN
    Overall Ranking: 15th,   500 m: 13th,   1000 m: 13th,   1500 m: 14th
07/02/20Dresden GERISU Worldcup-5Men
    1000 m: 56th

Results in season 2019/2020:
500 meter
44.90223/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)Quarter Final, Group 1 
45.13923/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)Semi Final, Group 2 
45.18123/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)Final, Group 3 
45.57426/10/19Minsk BLRBaltic Cup 1Final, Group 3 
45.71123/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Final, Group 4 
45.72125/10/19Minsk BLRBaltic Cup 1Heats, Group 1 
45.85330/11/99Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Quarter Final, Group 1 
45.93030/11/99Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Final, Group 4 
46.09130/11/99Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Semi Final, Group 2 
46.12623/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Semi Final, Group 2 
46.17322/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)Heats, Group 1 
46.28120/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Heats, Group 1 
46.48130/11/99Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Heats, Group 1 
P20/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Quarter Final, Group 1 
 
1000 meter
1:31.87326/10/19Minsk BLRBaltic Cup 1Heats, Group 1 
1:32.97727/10/19Minsk BLRBaltic Cup 1Final, Group 3 
1:33.72324/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)Final, Group 2 
1:33.89908/02/20Dresden GERISU Worldcup-5Rep. Quarterfinals 
1:34.07507/02/20Dresden GERISU Worldcup-5Heats 
1:36.50724/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)Semi Final, Group 1 
1:36.69622/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Final, Group 2 
1:37.08923/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Heats, Group 1 
1:37.39715/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Semi Final, Group 2 
1:37.61915/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Final, Group 3 
1:40.80623/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)Heats, Group 1 
1:49.37230/11/99Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Heats, Group 1 
P22/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Semi Final, Group 1 
 
1500 meter
2:28.80109/02/20Dresden GERISU Worldcup-5Rep. Quarterfinals 
2:30.45722/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)Heats, Group 1 
2:30.63820/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Final, Group 2 
2:30.91807/02/20Dresden GERISU Worldcup-5Quarterfinals 
2:35.20813/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Final, Group 3 
2:35.30420/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Heats, Group 1 
2:37.07113/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Heats, Group 1 
2:41.96313/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Semi Final, Group 2 
P20/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Semi Final, Group 1 
YC22/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)Semi Final, Group 2 
P25/10/19Minsk BLRBaltic Cup 1Heats, Group 1 
 
2000 meter relay
2:58.83515/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Final, Group 1 
(MINSK: Yana Dambrouskaya, Ilya Dzmitryinka, Mikita Mihdaliou, Eleanora Samoilava)
 
3000 meter relay
4:17.17423/09/19Budapest HUNDanubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1)Final, Group 1 
(BELARUS: Ilya Dzmitryinka, Vladislav Mikhailov, Artsemi Slabodnik, Aleksandr Zhermanov)
4:19.01331/01/20Bormio ITAWorld Championships JuniorsQuarterfinals 
(BELARUS: Uladzislau Akimau, Ilya Dzmitryinka, Mikita Mihdaliou, Aleksandr Zhermanov)
4:29.08530/11/99Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Final, Group 1 
(BELARUS: Ilya Dzmitryinka, Mikita Mihdaliou, Artsemi Slabodnik, Aleksandr Zhermanov)
 
5000 meter relay
7:12.30707/02/20Dresden GERISU Worldcup-5Repechage 
(BELARUS: Ilya Dzmitryinka, Ivan Lahimakhay, Artsemi Slabodnik, Aleksandr Zhermanov)
7:27.67422/11/19Bialystok POLDanubia Cup 4 - Junior Challenge (SAB-2)Final, Group 1 
(MINSK: Uladzislau Akimau, Ilya Dzmitryinka, Vladislav Mikhailov, Artsemi Slabodnik)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Web-TV
Eraton Race Timers
Bioracer
Sebra Sports
Kilimanjaro
Impakt Sport
Engo