Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Emilie FRANSEN

Name: Emilie Fransen
Gender: Female
Age Category: Junior B (2023/2024)
Club: Shorttrack Haarlem, Haarlem
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2018/2019
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
500 meter48.71610/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024
777 meter1:23.79719/03/22Leeuwarden NEDNational Championships Juniors NED
1000 meter1:42.86018/03/23Leeuwarden NEDNational Championships Juniors NED
1500 meter2:39.84520/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thWomen Junior B
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 8th,   1000 meter: 7th
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thWomen B/A/S
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 8th,   1000 meter: 7th
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialWomen Junior A/B Senior
    Overall Ranking: 19th,   1000 meter: 2nd
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialWomen Junior B
    Overall Ranking: 19th,   1000 meter: 2nd
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie B
    Overall Ranking: 12th,   1000 meter: 12th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior B
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 9th,   1000 meter: 10th,   1500 meter: 8th
16/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Divisie D
    500 meter: 17th
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie B
    Overall Ranking: 26th,   1500 meter: 26th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-C
    Overall Ranking: 31st,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-B
    Overall Ranking: 31st,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen ABC
    Overall Ranking: 31st,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-A
    Overall Ranking: 31st,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   500 meter: 8th,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st,   1000 meter: 31st
09/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Vrouwen Junioren B
    500 meter: 10th,   1000 meter: 12th,   1500 meter: 7th

Results in season 2023/2024:
500 meter
48.71610/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales 
49.01410/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales 
49.23720/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
49.61324/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
49.78321/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
49.85924/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
49.86006/01/24Budapest HUNPannonia OpenRepechage-QF 
49.88921/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
49.92424/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
50.24605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
50.36605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
50.44416/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Kwart Finales, Group 1 
50.81805/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
51.09816/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 4 
51.12905/01/24Budapest HUNPannonia OpenHeats 
51.52616/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Halve Finales, Group 2 
P10/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, B 
 
1000 meter
1:43.36009/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales 
1:44.01204/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:44.17021/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:44.21014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:44.63830/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
1:45.02607/01/24Budapest HUNPannonia OpenRepechage-QF 
1:45.87904/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:46.63314/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 2 
1:46.65330/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
1:47.50130/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
1:47.99621/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:48.77707/01/24Budapest HUNPannonia OpenRepechage-SF 
1:49.22204/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
1:50.52805/01/24Budapest HUNPannonia OpenHeats 
1:54.17520/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
P14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 2 
P22/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
 
1500 meter
2:39.84520/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
2:44.44505/01/24Budapest HUNPannonia OpenHeats 
2:44.69420/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
2:46.12306/01/24Budapest HUNPannonia OpenRepechage-SF 
2:53.59410/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, A 
 
3000 meter relay
4:47.99314/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team 11: Emilie Fransen, Floris Fransen, David Linse, Roosmarijn Meinsma)
4:48.41724/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(KTT-SU: Emilie Fransen, Roosmarijn Meinsma, Sara Ter Hart, Luna van Polen)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton
Kilimanjaro
Skate-Tec
Engo
Bioracer
Web-TV
Impakt Sport
Sebra Sports