Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Yteke SOEPBOER

Name: Yteke Soepboer
Gender: Female
Age Category: Junior C (2023/2024)
Club: Trias Shorttrack, Leeuwarden
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
333 meter39.26410/02/22Heerenveen NEDRegiocompetitie Noord-Oost nr 2
500 meter49.22211/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6
777 meter1:20.52521/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award
1000 meter1:40.97109/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024
1500 meter2:52.32702/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)

Classifications in season 2023/2024:
08/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1junioren/senioren
    Overall Ranking: 17th,   500 meter: 17th
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie D
    Overall Ranking: 4th,   1000 meter: 4th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior C
    Overall Ranking: 19th,   500 meter: 19th,   777 meter: 21st,   1000 meter: 16th
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie D
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd
02/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2junioren/senioren
    Overall Ranking: 12th,   1000 meter: 12th
09/12/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3junioren/senioren
    Overall Ranking: 11th,   1000 meter: 11th
16/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Divisie E
    500 meter: 9th
22/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASJUN/SEN
    Overall Ranking: 14th,   500 meter: 14th
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie C
    Overall Ranking: 5th,   1500 meter: 5th
21/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4JUN/SEN
    Overall Ranking: 20th,   1000 meter: 20th
28/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5JUN/SEN
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 10th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior C
    Overall Ranking: 28th,   500 meter: 29th,   1000 meter: 28th,   1500 meter: 24th
11/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6JUN/SEN
    500 meter: 7th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-C
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-B
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen ABC
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-A
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   500 meter: 19th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 6th
09/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Meisjes Junioren C
    500 meter: 18th,   1000 meter: 10th,   1500 meter: 17th

Results in season 2023/2024:
500 meter
49.22211/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Finale, Groep 2 
49.31411/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Halve Finales, Groep 1 
49.7522/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASKwart Finales, Groep 1 
50.02628/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Halve Finales, Groep 1 
50.16624/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
50.31711/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Kwart Finales, Groep 1 
50.38324/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
50.41621/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
50.5022/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASFinale, Groep 3 
50.51428/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Kwart Finales, Groep 1 
50.5622/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASHalve Finales, Groep 2 
50.65416/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Kwart Finales, Group 1 
50.68802/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
50.77616/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Halve Finales, Group 2 
50.84124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 4 
50.97525/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
51.03320/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
51.22003/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, C 
51.29316/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 3 
51.36703/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, B 
51.39021/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 5 
51.53025/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 1 
51.63225/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
52.06908/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group D 
52.82708/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Kwart Finales, Group A 
52.98708/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Halve Finales, Group B 
1:22.29428/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Finale, Groep 2 
 
777 meter
1:20.52521/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:22.80122/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:22.82322/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 5 
 
1000 meter
1:40.97109/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales 
1:42.75721/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Quarter Finals, Group 1 
1:44.56209/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales 
1:44.60909/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, BVideo
1:46.55425/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:46.7602/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 3 
1:47.01921/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Semi Final, Group 2 
1:47.77304/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, B 
1:47.81920/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:48.5030/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Finale, Group 3 
1:48.61720/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:48.6602/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Halve Finales, Group 2 
1:49.32820/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Semi Final, Groep 1 
1:49.48820/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
1:49.77503/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:50.95614/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 1 
1:51.9502/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Kwart Finales, Group 1 
1:52.11304/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, F 
1:52.33824/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:52.78614/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:54.00214/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
1:56.8830/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Halve Finales, Group 2 
2:03.20425/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
2:04.1630/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Kwart Finales, Group 1 
P21/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 4 
 
1500 meter
2:52.32702/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, D 
2:52.85002/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
3:00.55320/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
 
2000 meter relay
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 1: Jayden Bos, Silke Kabel, Yteke Soepboer, Sigrid van Es)
 
3000 meter relay
4:42.36521/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 1 
(Trias Shorttrack: Neeltsje de Boer, Lise Dijkstra, Lana Schiphof, Yteke Soepboer)
4:45.70509/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales 
(Trias Shorttrack B: Sanne Brinksma, Yente Brouwers, Neeltsje de Boer, Yteke Soepboer)
4:53.21828/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Finale, Groep 1 
(TRL1: Sanne Brinksma, Lise Dijkstra, Yteke Soepboer, Jochem Stellingwerf)
4:56.7602/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 1 
(Trias Shorttrack 2: Jorn De Jager, Hessel Kramer, Lana Schiphof, Yteke Soepboer)
4:56.7830/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Finale, Group 1 
(Trias Shorttrack 2: Ingmar Carpenter, Hessel Kramer, Yteke Soepboer, Leon Van Steinvoorn)
4:59.38320/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
(TEAM A: Yente Brouwers, Yteke Soepboer, Ief Straathof, Lobke van Benthum)
5:00.19516/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 1 
(Team F: Louisa Loman, Yteke Soepboer, Lieuwe Van Den Berg, Michelle van der Woude)
5:04.55111/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Finale, Groep 1 
(TRL2: Naud Scheepstra, Yteke Soepboer, Jochem Stellingwerf, Jesse Tuinstra)
5:11.49714/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team F: Yteke Soepboer, Jade Van De Rest, Fabiènne van der Veldt, Leon Van Steinvoorn)
5:15.29924/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(TRL2: Nienke Klompmaker, Hessel Kramer, Thies Looijenga, Yteke Soepboer)
YC08/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
(TRL2: Jorn De Jager, Thomas Roorda, Yteke Soepboer, Leon Van Steinvoorn)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton
Impakt Sport
Skate-Tec
Bioracer
Kilimanjaro
Sebra Sports
Web-TV
Engo