Events
Hasselt
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Annika OUWENEEL

Name: Annika Ouweneel
Gender: Female
Age Category: Junior D (2023/2024)
Club: Indoor Hardrij Club Leiden, Leiden
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2016/2017
Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter25.12809/04/23Gent BELEaster Tournement 41st - Silver M for Masters
333 meter35.8425/03/23Leiden NEDArie Ravensbergen Bokaal
500 meter49.96111/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina Trophy
777 meter1:19.29912/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina Trophy
1000 meter1:47.74211/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina Trophy
1500 meter2:59.83120/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3

Classifications in season 2023/2024:
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialWomen Junior D
    Overall Ranking: 7th
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie D
    Overall Ranking: 3rd,   1000 meter: 3rd
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior D
    Overall Ranking: 11th,   500 meter: 9th,   777 meter: 9th,   1000 meter: 9th
10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyJUN D WOM
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 12th,   777 meter: 6th,   1000 meter: 10th
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie C
    Overall Ranking: 19th,   500 meter: 19th
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie C
    Overall Ranking: 10th,   1500 meter: 10th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior D
    Overall Ranking: 11th,   500 meter: 7th,   777 meter: 10th,   1000 meter: 14th

Results in season 2023/2024:
500 meter
49.96111/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
50.92811/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 3 
51.05611/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
51.32803/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
51.44503/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
51.60702/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
51.68520/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
51.98202/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
52.02024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
52.25101/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
52.28924/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
52.39425/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
52.46221/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
52.48125/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 2 
52.73121/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
52.89501/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
53.15024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
53.39301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
P11/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
 
777 meter
1:19.29912/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
1:20.47212/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
1:21.66312/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
1:22.56721/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:22.88422/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
1:23.12804/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
1:23.17111/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
1:23.25925/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1 
1:23.43804/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:23.57222/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:23.77303/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:25.10530/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
1:26.81630/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 2 
1:27.66830/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
 
1000 meter
1:47.74211/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
1:48.85125/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:49.74720/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
1:50.11611/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
1:51.17025/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:51.44214/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 1 
1:51.62520/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Semi Final, Groep 1 
1:52.09920/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
1:53.94114/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
1:54.19514/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:55.07611/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
1:55.51124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:56.43120/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:56.83902/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
P02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
 
1500 meter
2:59.83120/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 2 
 
2000 meter relay
3:15.26725/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
(IHCL: Annika Ouweneel, Larissa Reinders, Maartje Toornvliet, Fabiènne van der Veldt)
3:16.51225/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 14: Sanne Brinksma, Fleur Hartveld, Nina Loman, Annika Ouweneel)
3:22.92124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(IHCL: Annika Ouweneel, Larissa Reinders, Maartje Toornvliet, Fabiènne van der Veldt)
3:25.30611/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
(IHC Leiden: Annika Ouweneel, Larissa Reinders, Ief Straathof)
P01/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 2 
(IHCL2: Annika Ouweneel, Larissa Reinders, Maartje Toornvliet, Fabiènne van der Veldt)
 
3000 meter relay
5:27.41014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team L: Annika Ouweneel, Sieb Steenaert, Maartje Toornvliet, Noor van der Peet)
P20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
(TEAM G: Jorn De Jager, Mijke Lammers, Annika Ouweneel, Rick van de Pol)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Sebra Sports
Web-TV
Bioracer
Impakt Sport
Skate-Tec
Eraton
Engo