Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Ruan OLDEN

Name: Ruan Olden
Gender: Male
Age Category: Junior E (2023/2024)
Club: Schaats Vereniging Utrecht, Utrecht
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter29.78417/04/22Gent BELEaster Cup 40th - Special Jubilee edition-
333 meter36.53309/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024
500 meter53.12009/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024
777 meter1:23.58725/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun Award
1000 meter1:53.72231/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun Award

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thMen Junior E
    Overall Ranking: 1st,   333 meter: 1st,   500 meter: 2nd
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thJunior E
    Overall Ranking: 1st,   333 meter: 1st,   500 meter: 2nd
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialMen Junior E
    Overall Ranking: 1st
10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyJUN D MEN
    Overall Ranking: 14th,   500 meter: 15th,   777 meter: 10th,   1000 meter: 21st
18/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Divisie A
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 3rd
25/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Divisie A
    Overall Ranking: 3rd,   777 meter: 3rd
21/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupDivisie A
    Overall Ranking: 7th,   500 meter: 7th
04/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Divisie A
    Overall Ranking: 1st,   777 meter: 1st
17/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionJongens Junior E
    Overall Ranking: 1st,   333 meter: 1st,   333 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st
17/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionJunior E
    Overall Ranking: 1st,   333 meter: 1st,   333 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st
18/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupDivisie A
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 8th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardMen Junior-E
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500m SF: 1st,   500m SF: 1st,   500m SF: 1st,   777 meter: 1st,   777 meter: 1st,   777 meter: 1st
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardMen EF
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500m SF: 1st,   500m SF: 1st,   500m SF: 1st,   777 meter: 1st,   777 meter: 1st,   777 meter: 1st
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardMen Junior-F
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500m SF: 1st,   500m SF: 1st,   500m SF: 1st,   777 meter: 1st,   777 meter: 1st,   777 meter: 1st
09/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Jongens Pupillen
    333 meter: 14th,   500 meter: 8th
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior D Men
    Overall Ranking: 4th,   500 meter: 4th,   777 meter: 11th,   1000 m SF: 3rd

Results in season 2023/2024:
333 meter
36.53309/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales, B 
36.69709/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales, A 
36.8317/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionHalve Finales, Groep 1 
37.2417/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionKwart Finales, Groep 1 
37.2717/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
37.38509/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, C 
37.64501/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
37.64605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
37.81205/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
37.82905/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
37.86001/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
37.86301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
 
500 meter
53.12009/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales, A 
53.15909/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales, A 
53.52211/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 3 
53.60709/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, B 
53.8021/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 2 
53.8118/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupSemi Final, Group 1 
53.8518/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Semi Final, Group 1 
53.86524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
54.01225/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1 
54.0304/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Semi Final, Group 1 
54.1017/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
54.1121/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupQuarter Finals, Group 1 
54.2918/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Final, Group 1 
54.40025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Halve Finales, Groep 1 
54.44524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
54.6721/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupSemi Final, Group 1 
54.70025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Kwart Finales, Groep 1 
54.8418/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupFinal, Group 2 
54.84511/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
54.9918/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Quarter Finals, Group 1 
55.07730/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
55.31631/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
55.4704/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Quarter Finals, Group 1 
55.48124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
55.63104/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
55.68630/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
56.01131/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
56.03430/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
56.26804/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
56.30104/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
58.56330/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
 
777 meter
1:23.58725/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:24.23312/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
1:24.32025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Finale, Groep 1 
1:24.70112/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
1:25.9104/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Final, Group 1 
1:26.48112/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
1:27.13730/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 3Video
1:28.22430/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:28.33525/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:28.91024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:49.20430/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
 
1000 meter
1:53.72231/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1Video
1:54.02411/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
P11/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 3 
 
2000 meter relay
3:15.70725/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
(SVU-GTC: Ids Crebas, Oskar Loman, Ruan Olden, Loek Ter Hart)
3:26.43524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(SVU-GTC: Ids Crebas, Oskar Loman, Ruan Olden, Loek Ter Hart)
3:28.7218/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupFinal, Group 1 
(T2: Oskar Loman, Ruan Olden, Hessel Veldhuizen, Lewis Wijbrandts)
3:33.9521/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 1 
(TEAM 2: Ruan Olden, Iris Smits, Juliette van Rhee, Yfke Vreeken)
3:38.7618/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Final, Group 1 
(DE-T1: Ruan Olden, Iris Smits, Tobias van Kranenburg, Siem Van Schaijk)
3:42.5904/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Final, Group 1 
(T2: Jesper Klijn, Felice Koutstaal, Ruan Olden, Hessel Veldhuizen)
3:46.5417/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
(SV Utrecht: Ids Crebas, Ruan Olden, Loek Ter Hart, Lotte Anna Werner)
3:59.77025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Finale, Groep 1 
(Team B: Kai Huiting, Vincent Meulmeester, Ruan Olden, Siem Van Schaijk)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Eraton
Skate-Tec
Kilimanjaro
Engo
Bioracer
Web-TV
Sebra Sports