Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Otte HILARIDES

Name: Otte Hilarides
Gender: Male
Age Category: Junior D (2024/2025)
Club: Shorttrack Club Thialf, Heerenveen
 
Graphs: 2024/2025 | Last 4 years
 
Results: Season 3/4
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter23.98409/04/23Gent BELEaster Tournement 41st - Silver M for Masters
333 meter33.62209/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024
500 meter48.46118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)
777 meter1:16.00919/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)
1000 meter1:40.44409/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thMen Junior D
    Overall Ranking: 3rd
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialMen Junior D
    Overall Ranking: 3rd
08/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Divisie A
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie B
    Overall Ranking: 7th,   1000 meter: 7th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardMen Junior D
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   777 meter: 1st,   1000 meter: 2nd
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Men Junior D
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 7th,   777 meter: 4th,   1000 meter: 12th
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie B
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 10th
02/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2DIV A
    Overall Ranking: 11th,   777 meter: 11th
09/12/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3DIV A
    Overall Ranking: 1st,   777 meter: 1st
21/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4DIVISIE A
    Overall Ranking: 1st,   777 meter: 1st
28/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5DIVISIE A
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Men Junior D
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 5th,   777 meter: 7th,   1000 meter: 3rd
11/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6DIVISIE A
    500 meter: 1st
17/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionJongens Junior D
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   777 meter: 1st
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardMen Junior-D
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 1st,   777 meter: 4th,   1000 meter: 1st
09/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Jongens Pupillen
    333 meter: 1st,   500 meter: 1st,   1000 meter: 1st
23/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalJongens jun D
    500 meter: 1st

Results in season 2023/2024:
333 meter
33.62209/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, A 
33.71709/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales, A 
33.85409/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales, A 
 
500 meter
48.46118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 2 
48.55702/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
48.57528/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Finale, Groep 1 
48.78511/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Finale, Groep 1 
48.82723/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalFinale, Groep 1 
48.84125/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
48.87118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
48.97609/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, A 
49.11003/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
49.11421/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
49.1717/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionHalve Finales, Groep 1 
49.21724/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
49.24308/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
49.3917/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
49.48621/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
49.49528/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Halve Finales, Groep 1 
49.68011/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Halve Finales, Groep 1 
49.71823/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalHalve Finales, Groep 1 
49.75109/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales, A 
49.77308/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Halve Finales, Group A 
49.79623/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalKwart Finales, Groep 1 
49.86828/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Kwart Finales, Groep 1 
49.93009/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales, A 
49.95402/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
50.00611/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Kwart Finales, Groep 1 
50.11818/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
50.32324/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
50.41617/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
50.67405/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 3 
50.73301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
50.85120/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
50.86208/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Kwart Finales, Group A 
50.92501/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
50.9317/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionKwart Finales, Groep 1 
51.02101/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
51.60124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
51.64705/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 2 
58.20005/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:11.34025/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 1 
1:20.43803/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, A 
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 2 
 
777 meter
1:16.00919/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 1 
1:16.62417/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
1:16.65221/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 1 
1:16.68719/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
1:17.41304/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
1:17.53904/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
1:17.69018/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:17.8130/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Finale, Group 1 
1:18.13617/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:18.19522/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:18.6630/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Halve Finales, Group 1 
1:19.29519/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:19.34003/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:19.9130/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Kwart Finales, Group 1 
1:20.52221/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Quarter Finals, Group 1 
1:20.68622/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:20.7017/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
1:20.82604/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:21.32830/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
1:21.6002/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 3 
1:21.92704/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:22.3402/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Halve Finales, Group 2 
1:22.63530/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
1:22.75521/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Semi Final, Group 1 
1:23.84604/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:25.99421/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:26.4102/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Kwart Finales, Group 1 
1:35.43330/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
P25/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1 
 
1000 meter
1:40.44409/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, A 
1:43.19214/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 2 
1:43.34902/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:43.59914/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 2 
1:43.92302/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, A 
1:45.99725/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:47.54714/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:50.30220/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:55.42524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:56.69925/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
P17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 2 
 
2000 meter relay
3:21.06201/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
(SCT3: Ryan Draaisma, Otte Hilarides, Rick van de Pol, Amber van der Heide)
3:24.2917/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
(SC Thialf Heerenveen: Otte Hilarides, Edo Hoekstra, Hylke Nauta, Jelte van Haskera)
3:25.39521/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 1 
(SC Thialf Heerenveen: Fenna Bodewes, Otte Hilarides, Noortje Kappers, Lysanne van der Vaart)
3:34.06523/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalFinale, Groep 1 
(SCT J1: Otte Hilarides, Edo Hoekstra, Hylke Nauta, Jelte van Haskera)
3:42.3002/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 1 
(SC Thialf Heerenveen 1: Otte Hilarides, Edo Hoekstra, Rick van de Pol, Sigrid van Es)
3:44.4430/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Finale, Group 1 
(SC Thialf Heerenveen 1: Otte Hilarides, Jurrian Kromkamp, Jente van der Heide, Jelte van Haskera)
4:01.62808/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
(SCT1: Ryan Draaisma, Otte Hilarides, Noortje Kappers, Jente van der Heide)
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 7: Otte Hilarides, David Linse, Janna Wietske van der Ende, Valentijn Wilhelm)
 
3000 meter relay
4:45.41508/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
(SCT2: Otte Hilarides, Jurre Nauta, Djoeke Schmitz, Sara van de Pol)
4:47.21714/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team 10: Otte Hilarides, Niels Pennings, Sara van de Pol, Kick Wessels)
4:48.13811/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Finale, Groep 1 
(SCT1: Otte Hilarides, Pien Kooijman, Sophie Nijboer, Michelle van der Woude)
5:11.11624/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(SCT: Otte Hilarides, Lieuwe Kramer, Thomas Kramer, Sophie Nijboer)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Kilimanjaro
Impakt Sport
Sebra Sports
Engo
Eraton
Bioracer
Web-TV