Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 4 (BCD-2) - Mannheim, Germany - 30 November-2 December 2007
Quarter Finals 1000 meter Junior C Men
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 263, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
104
Federico SALZANI
MSC
1:52.313
Q
2.
3
59
Arnold KRÖGER
ETR
1:52.823
Q
3.
5
129
Mark PRINSEN
SCT
1:52.864
4.
2
14
Gabriele CASALI
AGO
1:55.145
5.
4
114
James ANDERSON
NIRC
2:04.857
Race 264, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
153
Arjan KRAMER
TRL
1:45.605
Q
2.
1
72
Mirco SCHLIMPERT
EVD
1:45.699
Q
3.
3
113
Triston ADAMS
NIRC
1:45.857
q
4.
5
128
Leon HEIDA
SCT
1:51.805
5.
4
150
Mitchell BERGENHENEGOUWEN
TRL
2:02.283
Race 265, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
110
Billy SIMMS
MIRC
1:49.226
Q
2.
1
141
Joris PEPERKAMP
GO
1:49.356
Q
3.
2
2
Alex TAVERNAR
AEV
1:49.630
q
4.
3
71
Andre KÖPPERT
EVD
1:50.868
5.
4
152
Christian KEUR
TRL
1:56.239
Race 266, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
115
Josh CHEETHAM
NIRC
1:51.958
Q
2.
1
127
Luiz Antonio DE NEKKER
SCT
1:52.839
Q
3.
3
103
Lorenzo CONTI
MSC
1:54.470
4.
4
58
Henrik HUBERT
ETR
1:58.824
5
142
Thomas WESTERMAN
GO
DNS
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 267, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
16
Tommaso DOTTI
AGO
1:51.424
Q
2.
2
151
Itzhak DE LAAT
TRL
1:52.034
3.
3
21
Mathias VOSTÉ
BSC
1:52.089
4.
1
32
Marco ANZI
BOR
1:54.388
Race 268, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
156
Cyril LAFARGE
USF
2:00.801
Q
2.
2
140
Christiaan BÖKKERINK
GO
2:01.274
3.
3
102
Francesco BRUZZO
MSC
2:01.888
4.
4
33
Stefano GIORDANO
BOR
2:02.141
Race 269, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
91
Sam VANSPEYBROECK
STKG
1:45.183
Q
2.
3
1
Francesco PALLA
AEV
1:45.433
3.
4
45
Dimitri HAMEL
CVGH
1:46.108
4.
2
15
Pietro DE LORENZIS
AGO
1:53.924
Race 270, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
13
Cristian BIANCHI
AGO
1:51.123
Q
2.
1
17
Matteo MARTINI
AGO
1:51.155
3.
4
117
Thibaut CROLET
OGCA
1:51.409
4.
2
116
Craig HENRYS
NIRC
1:57.145
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters