Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 4 (BCD-2) - Mannheim, Germany - 30 November-2 December 2007
Heats 1000 meter Junior C Men
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 16 skaters)
Race 247, Group 1 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
156
Cyril LAFARGE
USF
1:34.108
Q
2.
3
116
Craig HENRYS
NIRC
1:44.746
3.
1
115
Josh CHEETHAM
NIRC
1:44.754
4.
5
14
Gabriele CASALI
AGO
1:49.473
5.
4
150
Mitchell BERGENHENEGOUWEN
TRL
2:00.343
Race 248, Group 1 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
16
Tommaso DOTTI
AGO
1:58.254
Q
2.
2
45
Dimitri HAMEL
CVGH
2:00.716
3.
1
71
Andre KÖPPERT
EVD
2:03.312
4.
3
152
Christian KEUR
TRL
2:13.772
5
110
Billy SIMMS
MIRC
DQ
Race 249, Group 1 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
33
Stefano GIORDANO
BOR
1:53.253
Q
2.
3
1
Francesco PALLA
AEV
1:53.426
2
142
Thomas WESTERMAN
GO
DNS
4
129
Mark PRINSEN
SCT
DQ
Race 250, Group 1 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
21
Mathias VOSTÉ
BSC
1:52.867
Q
2.
4
15
Pietro DE LORENZIS
AGO
1:53.352
3.
1
153
Arjan KRAMER
TRL
1:53.422
4.
3
103
Lorenzo CONTI
MSC
1:56.637
5.
2
58
Henrik HUBERT
ETR
1:58.801
Race 251, Group 1 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
17
Matteo MARTINI
AGO
1:43.702
Q
2.
3
32
Marco ANZI
BOR
1:43.860
3.
2
72
Mirco SCHLIMPERT
EVD
1:44.620
4.
1
127
Luiz Antonio DE NEKKER
SCT
1:44.752
Race 252, Group 1 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
13
Cristian BIANCHI
AGO
1:47.496
Q
2.
2
117
Thibaut CROLET
OGCA
1:47.570
3.
3
2
Alex TAVERNAR
AEV
1:50.818
4
128
Leon HEIDA
SCT
DQ
Race 253, Group 1 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
140
Christiaan BÖKKERINK
GO
1:47.253
Q
2.
5
151
Itzhak DE LAAT
TRL
1:48.973
3.
4
104
Federico SALZANI
MSC
1:49.372
4.
2
59
Arnold KRÖGER
ETR
1:53.869
5.
1
114
James ANDERSON
NIRC
2:00.813
Race 254, Group 1 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
91
Sam VANSPEYBROECK
STKG
1:48.670
Q
2.
2
102
Francesco BRUZZO
MSC
1:49.457
3.
3
141
Joris PEPERKAMP
GO
1:49.510
4.
1
113
Triston ADAMS
NIRC
1:53.912
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters