Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
BORMIO CUP - TEST RACE - Bormio, Italy - 29 September-1 October 2023
Quarter Finals 1000 meter MEN
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 42, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
27
Nico ANDERMANN
AUT
1:34.035
Q
2.
1
64
Mateusz MIKOLAJUK
POL
1:34.364
Q
3.
3
36
Etienne BASTIER
FRA
1:34.709
4.
2
44
Gabriel MATURI PADOVANI
ITA
1:34.987
5.
4
31
Heinrich LIU
AUT
1:39.477
Race 43, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
50
Lorenzo PREVITALI
ITA
1:33.134
Q
2.
5
35
Tristan NAVARRO
FRA
1:33.201
Q
3.
4
49
Aaron Van Quang PIETROBONO
ITA
1:34.579
4.
2
40
Marco COMENSOLI
ITA
1:35.832
ADV
1
39
Pietro CASTELLAZZI
ITA
P
Race 44, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
43
Pietro MARINELLI
ITA
1:33.765
Q
2.
1
46
Alessandro PICCHIARELLI
ITA
1:34.180
Q
3.
3
55
Zdenek SEJPAL
KSB
1:34.428
4.
2
48
Francesco PICCO
ITA
1:34.575
5.
4
29
Matthias WOLFGANG
AUT
1:39.186
Race 45, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
30
Tobias WOLF
AUT
1:36.224
Q
2.
3
53
Daniele ZAMPEDRI
ITA
1:36.305
Q
3.
2
28
Dominic ANDERMANN
AUT
1:37.068
4.
4
47
Massimiliano PICCHIARELLI
ITA
1:37.229
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 46, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
57
Roberts KRUZBERGS
LAT
1:28.182
Q
2.
4
59
Michal NIEWINSKI
POL
1:28.307
Q
3.
1
52
Luca SPECHENHAUSER
ITA
1:28.626
4.
3
62
Neithan THOMAS
POL
1:55.903
5
63
Pawel ADAMSKI
POL
P
Race 47, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
51
Pietro SIGHEL
ITA
1:26.531
Q
2.
1
56
Reinis BERZINS
LAT
1:26.696
Q
3.
5
58
Diane SELLIER
POL
1:26.933
4.
4
37
Thomas NADALINI
ITA
1:27.086
5.
3
41
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:28.122
Race 48, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
61
Felix PIGEON
POL
1:32.492
Q
2.
1
33
Quentin FERCOQ
FRA
1:32.623
Q
3.
5
45
Davide OSS CHEMPER
ITA
1:33.396
4.
4
34
Sébastien LEPAPE
FRA
1:34.565
3
65
Oleh HANDEI
UKR
P
Race 49, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
26
Brendan COREY
AUS
1:27.913
Q
2.
4
38
Mattia ANTONIOLI
ITA
1:28.262
Q
3.
3
32
Tarik OMERAGIC
BIH
1:29.264
4.
2
54
Radek FAJKUS
KSB
1:29.274
5.
5
60
Lukasz KUCZYNSKI
POL
1:29.523
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters