Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-2 (CD-2) - Nijmegen, Netherlands - 2-4 February 2024
Heats 500 meter Men Junior D
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 25 skaters)
Race 37, A (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
138
Cohen GRAY BUFFEY
SHF
49.877
Q
2.
2
168
Ingmar CARPENTER
TRL
50.829
Q
3.
3
17
Diego DI BELLA
BOR
53.538
4.
4
118
Edo HOEKSTRA
SCT
54.674
5.
5
196
Lou PIRAR
YDS
56.681
Race 38, A (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
14
Mattia BRACCHI
BOR
48.854
Q
2.
2
116
Ryan DRAAISMA
SCT
49.746
Q
3.
3
185
Louis CARRIE
USO
53.996
4.
4
194
Lars VAN AERDE
YDS
55.737
5.
5
171
Pier SOEPBOER
TRL
56.463
Race 39, A (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
56
NEMETH Marcell
FTC
50.610
Q
2.
3
15
Tobias GONCZOL
BOR
52.369
Q
3.
2
35
Oskar LOMAN
DKIJV
53.246
4.
5
159
Ids CREBAS
SVU
55.611
5.
4
80
Rinze ONDERWATER
IHCL
56.747
Race 40, A (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
4
Thibault POIRIER
ASMB
49.686
Q
2.
2
184
Gaspard SEITE
USO
50.311
Q
3.
4
119
Jelte VAN HASKERA
SCT
52.457
4.
3
169
Ties OVERZET
TRL
52.680
5.
5
20
Dennis ERLACHER
BOR
-
Race 41, A (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
193
Jesse-Jan RAYEN
YDS
47.730
Q
2.
2
57
TAKACS Attila Botond
FTC
51.822
Q
3.
4
31
Kostas VAITKEVICIUS
CST
53.870
4.
3
42
Viktor MARKOVYCH
ETR
53.920
5.
5
120
Niels EVERTS
SCT
54.276
Race 42, A (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
115
Otte HILARIDES
SCT
49.954
Q
2.
2
131
Liam Mai Tuan PIETROBONO
SES
51.645
Q
3.
3
158
Loek TER HART
SVU
51.746
4.
4
187
Armand TERLAIN
USO
1:03.689
Race 43, A (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
109
Timeo CALANCA
RPV
48.367
Q
2.
2
144
Karsten DIELEMAN
STB
52.776
Q
3.
4
18
Raffaele VIVIANI
BOR
53.422
4.
3
117
Rick VAN DE POL
SCT
53.583
5.
5
5
Eliot GRISIER
ASMB
54.223
Race 44, A (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
137
Manuel CUNACCIA
SGPV
49.154
Q
2.
2
132
Gabriele BALLABIO
SES
49.441
Q
3.
4
191
Henri LENORMAND
YCE
51.775
4.
5
195
Edoardo DETOURNAY
YDS
58.971
5.
3
186
Amaury BONNEAU ABRAM
USO
-
Race 45, A (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
94
KISS-GEBORA Bence
KSI
49.123
Q
2.
2
36
Bjarne DEN BESTEN
DKIJV
50.650
Q
3.
3
145
Jorrit RUIJTEN
STB
52.004
4.
4
19
Matteo BONETTI
BOR
56.011
5.
5
103
Laurens VAN DER VLIST
NSV
56.939
Race 46, A (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
2
Daniel TROWBRIDGE
ALD
48.934
Q
2.
2
108
Ulrik Evenmo ERVIK
OSK
52.482
Q
3.
5
32
Theo LE POCREAU
CST
54.114
4.
4
170
Jurjen KRAMER
TRL
55.552
3
16
Daniele MORELLI
BOR
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters