Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 2 - Montreal, Canada - 27-29 October 2023
 
Quarterfinals 1500 m (1) Men
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 19 skaters)
 Race 34     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 JASZAPATI Peter  HUN2:22.830Q
2.25 LI Wenlong  CHN2:22.962Q
3.77 Robin BENDIG  GER2:23.745 
4.33 William DANDJINOU  CAN3:00.694ADV
65 Andrew HEO  USAP
68 BONTOVICS Balazs  HUNP
 Race 35     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Pascal DION  CAN2:13.795Q
2.41 Niall TREACY  GBR2:13.863Q
3.36 SONG Jiahua  CHN2:14.038q
4.114 Zhanshuo LOU  HKG2:14.424
5.75 Warre VAN DAMME  BEL2:20.181
6.106 Etienne BASTIER  FRA-    
 Race 36     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.32 Adil GALIAKHMETOV  KAZ2:24.077Q
2.13 Reinis BERZINS  LAT2:24.192Q
3.43 Clayton DE CLEMENTE  USA2:24.240 
4.119 Davide OSS CHEMPER  ITA2:25.086
5.69 Neithan THOMAS  POL2:26.063
6.111 Jonas HAMMERMÜLLER  GER2:27.177
7.137 Yaroslav MOROZOV  UKR2:31.327
 Race 37     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Shogo MIYATA  JPN2:18.474Q
2.51 Melle VAN 'T WOUT  NED2:18.953Q
3.108 Theo COLLINS  GBR2:19.310 
4.85 Liam O BRIEN  IRL2:20.396
5.98 Assen GYUROV  BUL2:25.497
6.1 PARK Jiwon  KOR2:42.932ADV
7.126 KIM Gun Woo  KOR2:47.822
 Race 38     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 HWANG Daeheon  KOR2:15.174Q
2.37 Luca SPECHENHAUSER  ITA2:15.339Q
3.60 Nico ANDERMANN  AUT2:15.466
4.54 Dan IWASA  JPN2:15.672
5.92 Tobias WOLF  AUT2:16.383
6.96 Tarik OMERAGIC  BIH2:17.026
 Race 39     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Jens VAN 'T WOUT  NED2:15.175Q
2.132 Felix PIGEON  POL2:15.350Q
3.31 Furkan AKAR  TUR2:15.469
4.107 Tristan NAVARRO  FRA2:16.230
5.135 Tymofii KHOKHELKO  UKR2:23.082
6.70 Peter RICHES  GBR2:54.913
 Race 40     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Stijn DESMET  BEL2:22.171Q
2.102 SUN Long  CHN2:22.268Q
3.24 Félix ROUSSEL  CAN2:22.393 
4.48 Mattia ANTONIOLI  ITA2:22.917
5.83 Sanzhar ZHANNISOV  KAZ2:24.159
6.88 Mateusz MIKOLAJUK  POL2:24.670
7.44 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ-    
 Race 41     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Friso EMONS  NED2:29.229Q
2.29 Brendan COREY  AUS2:29.317Q
3.62 Rino VANHOOREN  BEL2:29.857 
4.81 Wesley PARK  USA2:29.999
5.76 Metehan ATAN  TUR2:30.652
6.105 Zdenek SEJPAL  CZE2:31.749
7.90 Sebastian Fidel LENCINAS  ARG2:35.432


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Engo
Impakt Sport
Skate-Tec
Eraton
Web-TV
Bioracer
Sebra Sports