Events
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Hasselt Speculaascup
Gent-Eastertournement
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL LEAGUE NORWAY CUP 3 - SKIEN OPEN - Skien, Norway - 14-15 January 2023
 
Quarter Finals 777 meter Intermediate
  5 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 58, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.548 Jenny Skjæveland SOLHAUG  SSK1:31.274Q
2.27 Tørres Bjørge SKAGSOSET  HERK1:33.887 
3.154 Synne Andersdatter TUVA  TKK1:34.036
39 Eirik BERGERSEN  HERKDNS
436 Bastian hagen BOLDINGH  OSKDNS
 Race 59, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.443 Josephine STENBACK  OSK1:29.952Q
320 Alma BERGERSEN  HERK
121 Malin Skau BJØRGE  HERKDNS
235 Ulrik Evenmo ERVIK  OSKDNS
524 Emilie LELAND  HERKDNF
 Race 60, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Maximilian MELAND  HERK1:31.177Q
2.444 Ella WOTHERSPOON  OSK1:33.094 
3.18 Levian MINNESJORD  HERK1:41.032
4.319 Oda BERGERSEN  HERK2:17.962
 Race 61, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.35 Peder esekiel KLEVEN-SKRETTINGLAND  HERK1:30.838Q
2.457 Manou WALTA  TRL1:36.950 
3.145 Silje SOLGÅRD  OSK1:46.715
4.214 Sebastian FOSSBERG  HERK2:27.037
 
Semi Final 777 meter Intermediate
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 69, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.219 Oda BERGERSEN  HERK1:37.393Q
3.145 Silje SOLGÅRD  OSK1:44.270?
4.314 Sebastian FOSSBERG  HERK2:20.243
424 Emilie LELAND  HERK
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 71, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Peder esekiel KLEVEN-SKRETTINGLAND  HERK1:28.277Q
2.26 Maximilian MELAND  HERK1:32.335Q
3.457 Manou WALTA  TRL1:33.768 
4.37 Tørres Bjørge SKAGSOSET  HERK1:33.904
5.58 Levian MINNESJORD  HERK1:42.039
 Race 72, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Josephine STENBACK  OSK1:30.955Q
2.454 Synne Andersdatter TUVA  TKK1:34.704Q
3.248 Jenny Skjæveland SOLHAUG  SSK1:37.439
4.344 Ella WOTHERSPOON  OSK1:40.885
520 Alma BERGERSEN  HERK
 
Final 777 meter Intermediate
 Race 79, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
119 Oda BERGERSEN  HERK 
224 Emilie LELAND  HERK 
345 Silje SOLGÅRD  OSK 
414 Sebastian FOSSBERG  HERK 
 Race 80, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
17 Tørres Bjørge SKAGSOSET  HERK 
248 Jenny Skjæveland SOLHAUG  SSK 
344 Ella WOTHERSPOON  OSK 
420 Alma BERGERSEN  HERK 
58 Levian MINNESJORD  HERK 
 Race 81, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
15 Peder esekiel KLEVEN-SKRETTINGLAND  HERK 
243 Josephine STENBACK  OSK 
36 Maximilian MELAND  HERK 
457 Manou WALTA  TRL 
554 Synne Andersdatter TUVA  TKK 
 
Distance Classification 777 meter Intermediate
RankNrNameAffilFinishFPVictoriesBest time
  x, -
18.10 Felix Bjørge SKAGSOSET  HERKP
18.18 Maiken Skau BJØRGE  HERKP
18.60 Nikolas JOHANNESSEN  TTP
18.61 August Herlin RØKAAS  TTP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Skate-Tec
Sebra Sports
Impakt Sport
Bioracer
Eraton
Web-TV
Kilimanjaro