Events
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Hasselt Speculaascup
Gent-Eastertournement
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL LEAGUE NORWAY CUP 3 - SKIEN OPEN - Skien, Norway - 14-15 January 2023
 
Quarter Finals 500 meter Intermediate
  5 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 25, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Ella WOTHERSPOON  OSK59.555Q
2.319 Oda BERGERSEN  HERK1:01.574 
424 Emilie LELAND  HERK
28 Levian MINNESJORD  HERKDNS
 Race 26, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Peder esekiel KLEVEN-SKRETTINGLAND  HERK56.607Q
2.26 Maximilian MELAND  HERK58.120 
3.314 Sebastian FOSSBERG  HERK1:05.583
49 Eirik BERGERSEN  HERKDNS
 Race 27, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.335 Ulrik Evenmo ERVIK  OSK56.936Q
2.157 Manou WALTA  TRL1:00.607 
3.245 Silje SOLGÅRD  OSK1:08.274
 Race 28, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.336 Bastian hagen BOLDINGH  OSK55.374Q
2.243 Josephine STENBACK  OSK55.421 
120 Alma BERGERSEN  HERK
421 Malin Skau BJØRGE  HERK
 Race 29, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.348 Jenny Skjæveland SOLHAUG  SSK58.182Q
2.561 August Herlin R?KAAS  TT58.302 
3.154 Synne Andersdatter TUVA  TKK59.340
4.27 Tørres Bjørge SKAGSOSET  HERK59.527
5.460 Nikolas JOHANNESSEN  TT1:00.229
 
Semi Final 500 meter Intermediate
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
 Race 36, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
3.27 Tørres Bjørge SKAGSOSET  HERK1:15.503
120 Alma BERGERSEN  HERK
324 Emilie LELAND  HERK
 Race 37, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.254 Synne Andersdatter TUVA  TKK59.345Q
2.160 Nikolas JOHANNESSEN  TT59.349?
3.314 Sebastian FOSSBERG  HERK1:07.859
 Race 38, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
2.38 Levian MINNESJORD  HERK1:06.537 
3.245 Silje SOLGÅRD  OSK1:07.376
121 Malin Skau BJØRGE  HERK
49 Eirik BERGERSEN  HERKDNS
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 39, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Josephine STENBACK  OSK55.504Q
2.436 Bastian hagen BOLDINGH  OSK55.608Q
3.55 Peder esekiel KLEVEN-SKRETTINGLAND  HERK56.458
4.348 Jenny Skjæveland SOLHAUG  SSK57.350
5.257 Manou WALTA  TRL1:01.412
 Race 40, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.235 Ulrik Evenmo ERVIK  OSK56.243Q
2.161 August Herlin R?KAAS  TT57.587Q
3.444 Ella WOTHERSPOON  OSK58.425 
4.519 Oda BERGERSEN  HERK59.614
5.36 Maximilian MELAND  HERK59.826
 
Final 500 meter Intermediate
 Race 47, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
2.17 Tørres Bjørge SKAGSOSET  HERK1:02.009
29 Eirik BERGERSEN  HERKDNS
 Race 48, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Nikolas JOHANNESSEN  TT58.020
4.345 Silje SOLGÅRD  OSK1:07.081
5.214 Sebastian FOSSBERG  HERK1:08.441
420 Alma BERGERSEN  HERK
 Race 49, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.354 Synne Andersdatter TUVA  TKK1:01.488
3.18 Levian MINNESJORD  HERK1:03.464
221 Malin Skau BJØRGE  HERK
424 Emilie LELAND  HERK
 Race 50, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Jenny Skjæveland SOLHAUG  SSK57.322
2.344 Ella WOTHERSPOON  OSK58.717 
3.56 Maximilian MELAND  HERK59.819
4.419 Oda BERGERSEN  HERK1:00.183
5.257 Manou WALTA  TRL1:00.489
 Race 51, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.25 Peder esekiel KLEVEN-SKRETTINGLAND  HERK56.702 
2.143 Josephine STENBACK  OSK56.920
3.435 Ulrik Evenmo ERVIK  OSK58.863
4.561 August Herlin R?KAAS  TT1:01.433
5.336 Bastian hagen BOLDINGH  OSK1:09.869
 
Distance Classification 500 meter Intermediate
RankNrNameAffilFinishFPVictoriesBest time
  x, -
18.10 Felix Bjørge SKAGSOSET  HERKP
18.18 Maiken Skau BJØRGE  HERKP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Engo
Eraton
Kilimanjaro
Web-TV
Sebra Sports
Bioracer
Impakt Sport