Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Rostock, Germany - 4-6 November 2022
 
Heats 777 meter Women D
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 18 skaters)
 Race 1, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2104 Lise DIJKSTRA  TRL1:24.562Q
2.475 Giulia MARELLI  SES1:24.674Q
3.363 Esther DROST  SCT1:25.451 
4.138 Ief STRAATHOF  IHCL1:27.964
5.5101 Tinne BOLSIUS  SVU1:28.219
6.652 Sarka SEJPALOVA  KSB1:32.960
 Race 2, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4108 Yente BROUWERS  TRL1:25.166Q
2.298 Tilde DE VRIENDT  STKG1:27.416Q
3.551 Julie PNOVSKA  KSB1:27.798 
4.167 Jente VAN DER HEIDE  SCT1:28.304
5.327 Sarah MORCHE  EVD1:28.634
6.665 Michelle VAN DER WOUDE  SCTDNF
 Race 3, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.648 Fleur ALKEMADE  IJVZ1:17.188Q
2.262 Djoeke SCHMITZ  SCT1:17.318Q
3.3107 Lana SCHIPHOF  TRL1:17.596 
4.524 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV1:20.372
5.115 Amelie LANG  ETR1:27.685
6.7110 Sanne BRINKSMA  TRL1:28.585
7.4128 Juliette VAN RHEE  IJADNF
 Race 4, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1100 Femke VENEMA  SVU1:20.443Q
2.425 Klara ZOSCHKE  EVD1:21.741Q
3.3121 Serena MAUCERI  VGT1:23.190 
4.5109 Kailey VAN DER VEEN  TRL1:23.596
5.614 Greta HÄUPL  ETR1:28.628
6.239 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL2:02.726
 Race 5, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1105 Neeltsje DE BOER  TRL1:19.872Q
2.464 Sara VAN DE POL  SCT1:19.958Q
3.23 Isra GHARSALLAOUI  CGALE1:20.105 
4.526 Carlotta GROSSMANN  EVD1:22.787
5.347 Jelka VAN KRANENBURG  IJA1:23.044
6.689 Lobke VAN BENTHUM  STB1:26.777
 Race 6, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL1:21.983Q
2.437 Sterre DE WILDE  IDA1:23.035Q
3.576 Rachele Yara DOLCI  SES1:24.233 
4.195 Mijke LAMMERS  STH1:24.449
5.366 Sigrid VAN ES  SCT1:24.563
6.250 Laura NEVRELOVA  KSB1:26.030
 
Semi Final 777 meter Women D
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
 Race 11, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.438 Ief STRAATHOF  IHCL1:24.898Q
2.266 Sigrid VAN ES  SCT1:25.030 
3.126 Carlotta GROSSMANN  EVD1:25.063
4.639 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL1:25.204
5.389 Lobke VAN BENTHUM  STB1:25.210
6.514 Greta HÄUPL  ETR1:25.358
 Race 12, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 Kailey VAN DER VEEN  TRL1:22.749Q
2.295 Mijke LAMMERS  STH1:23.676 
3.5110 Sanne BRINKSMA  TRL1:25.190
4.4101 Tinne BOLSIUS  SVU1:25.445
5.315 Amelie LANG  ETR1:27.339
6.652 Sarka SEJPALOVA  KSB1:38.578
 Race 13, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV1:20.785Q
2.527 Sarah MORCHE  EVD1:24.832 
3.350 Laura NEVRELOVA  KSB1:26.311
4.765 Michelle VAN DER WOUDE  SCT1:27.232
5.6128 Juliette VAN RHEE  IJA1:27.762
6.247 Jelka VAN KRANENBURG  IJA1:29.634
7.467 Jente VAN DER HEIDE  SCT2:04.036
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
 Race 14, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL1:18.514Q
2.1100 Femke VENEMA  SVU1:19.118 
3.437 Sterre DE WILDE  IDA1:20.206
4.225 Klara ZOSCHKE  EVD1:20.210
5.5121 Serena MAUCERI  VGT1:24.181
6.676 Rachele Yara DOLCI  SES1:24.390
 Race 15, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Fleur ALKEMADE  IJVZ1:17.250Q
2.262 Djoeke SCHMITZ  SCT1:17.320 
3.3107 Lana SCHIPHOF  TRL1:17.378
4.4108 Yente BROUWERS  TRL1:20.966
5.598 Tilde DE VRIENDT  STKG1:22.808
6.651 Julie PNOVSKA  KSB1:26.014
 Race 16, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1105 Neeltsje DE BOER  TRL1:19.327Q
2.4104 Lise DIJKSTRA  TRL1:19.329 
3.663 Esther DROST  SCT1:19.555
4.575 Giulia MARELLI  SES1:27.124
5.264 Sara VAN DE POL  SCT1:30.775
6.33 Isra GHARSALLAOUI  CGALE1:55.540
 
Final 777 meter Women D
 Race 21, Group 6     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 Lobke VAN BENTHUM  STB1:26.750
2.214 Greta HÄUPL  ETR1:26.830
3.767 Jente VAN DER HEIDE  SCT1:27.367
4.547 Jelka VAN KRANENBURG  IJA1:27.871
5.652 Sarka SEJPALOVA  KSB1:32.416
6.4128 Juliette VAN RHEE  IJA2:03.693
7.315 Amelie LANG  ETRP
 Race 22, Group 5     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2110 Sanne BRINKSMA  TRL1:25.803
2.550 Laura NEVRELOVA  KSB1:26.609
3.4101 Tinne BOLSIUS  SVU1:27.083
4.126 Carlotta GROSSMANN  EVD1:27.479
5.339 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL1:27.495
6.665 Michelle VAN DER WOUDE  SCT1:27.663
 Race 23, Group 4     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV1:19.442
2.2109 Kailey VAN DER VEEN  TRL1:22.283
3.666 Sigrid VAN ES  SCT1:23.462
4.538 Ief STRAATHOF  IHCL1:23.736
5.395 Mijke LAMMERS  STH1:23.960
6.427 Sarah MORCHE  EVD1:24.103
 Race 24, Group 3     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.63 Isra GHARSALLAOUI  CGALE1:19.921
2.564 Sara VAN DE POL  SCT1:20.070
3.198 Tilde DE VRIENDT  STKG1:23.454
4.451 Julie PNOVSKA  KSB1:24.604
5.2121 Serena MAUCERI  VGT1:24.664
6.376 Rachele Yara DOLCI  SES1:26.627
 
 
Final 1000 meter Women D
 Race 25, Group 2     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.675 Giulia MARELLI  SES1:45.4922
2.5108 Yente BROUWERS  TRL1:45.9161
3.263 Esther DROST  SCT1:46.129
4.1107 Lana SCHIPHOF  TRL1:46.149
5.425 Klara ZOSCHKE  EVD1:48.055
6.337 Sterre DE WILDE  IDA1:48.131
 Race 26, Group 1     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.262 Djoeke SCHMITZ  SCT1:42.72234 
2.6104 Lise DIJKSTRA  TRL1:42.92221 
3.3106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL1:43.09213
4.4100 Femke VENEMA  SVU1:44.7388 
5.148 Fleur ALKEMADE  IJVZ1:50.4345
6.5105 Neeltsje DE BOER  TRLDNF3


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Impakt Sport
Engo
Web-TV
Kilimanjaro
Sebra Sports
Eraton
Bioracer