Events
Hasselt
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP-5 - Dresden, Germany - 3-5 February 2023
 
Preliminaries 500 m Men
  13 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 35 skaters)
 Race 56     (1 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 LIN Xiaojun  CHN40.785Q
2.12 Steven DUBOIS  CAN40.826Q
3.11 Sébastien LEPAPE  FRA41.046q
4.65 Niall TREACY  GBR41.232
5.186 Ryan SHANE  USA41.582
 Race 57     (2 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 LEE June Seo  KOR40.666Q
2.75 Melle VAN 'T WOUT  NED40.770Q
3.30 Ward PÉTRÉ  BEL41.129q
4.42 Tibor KOMERICKI  SLO42.219
5.24 Martin KOLENC  CRO-    
 Race 58     (3 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.165 KIM Taesung  KOR40.498Q
2.94 Lukasz KUCZYNSKI  POL40.572Q
3.92 Rino VANHOOREN  BEL41.118q
4.208 Joshua KAH  NZL41.746
 Race 59     (4 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.63 Abzal AZHGALIYEV  KAZ41.026Q
2.29 Michal NIEWINSKI  POL41.065Q
3.134 Mattia ANTONIOLI  ITA41.160q
4.77 Katsunori KOIKE  JPN41.229
5.222 Jonas HAMMERMÜLLER  GER43.083
 Race 60     (5 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.55 Denis NIKISHA  KAZ40.997Q
2.46 Ethan TREACY  GBR42.812Q
3.127 Sean Qi Jun YEO  MAS44.240 
4.13 Thomas NADALINI  ITA55.305ADV
5.137 William DANDJINOU  CAN1:07.707
 Race 61     (6 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 LIM Yongjin  KOR40.899Q
2.149 LI Kun  CHN41.727Q
3.205 TALABOS Attila  HUN41.808q
4.199 Triphop THONGNGAM  THA42.234
5.224 Prajwal SHARATH  IND45.995
 Race 62     (7 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.84 Shogo MIYATA  JPN41.506Q
2.33 Metehan ATAN  TUR41.877Q
3.43 Dominic ANDERMANN  AUT42.001
4.170 Kay HUISMAN  NED42.081
 Race 63     (8 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Stijn DESMET  BEL40.910Q
2.7 Roberts KRUZBERGS  LAT40.980Q
3.204 TIBORCZ Daniel  HUN41.073q
4.108 Danylo FEDORENKO  UKR41.733
 Race 64     (9 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.69 Maxime LAOUN  CAN40.883Q
2.26 Nico ANDERMANN  AUT41.307Q
3.25 Radek FAJKUS  CZE41.698q
4.213 Peter MURPHY  LUX44.096
5.201 Assen GYUROV  BUL55.805
 Race 65     (10 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.90 Diane SELLIER  POL40.870Q
2.27 Oleh HANDEI  UKR41.343Q
3.85 Andrew HEO  USA42.284 
4.197 Valeriy KLIMENKO  KAZ42.540
5.39 Lucas WAREHAM  AUS43.223
 Race 66     (11 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 ZHONG Yuchen  CHN41.248Q
2.62 Kazuki YOSHINAGA  JPN41.538Q
3.109 Tawan THOMAS  FRA41.598q
4.202 Luca LÖFFLER  GER42.335
 Race 67     (12 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.57 Pietro SIGHEL  ITA40.973Q
2.21 Brendan COREY  AUS41.198Q
3.35 Sean MCANUFF  IRL42.669 
4.191 Ryo Yik ONG  SGP45.112
5.19 NOGRADI Bence  HUN-    
 Race 68     (13 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Quentin FERCOQ  FRA41.372Q
2.142 Maxim MAXIMOV  BUL43.385Q
3.155 Adam HILL JNR  GBR43.417 
4.225 Rostyslav LEONTENKO  UKR43.503
5.58 Jens VAN 'T WOUT  NED-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Skate-Tec
Engo
Sebra Sports
Bioracer
Impakt Sport
Kilimanjaro
Eraton