Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP-1 - Montreal, Canada - 28-30 October 2022
 
Preliminaries 500 m Men
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
 Race 33     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.172 Teun BOER  NED40.971Q
2.184 Justin LIU  USA41.704Q
3.94 Lukasz KUCZYNSKI  POL1:07.013ADV
23 Yanghun Ben JUNG  GERP
 Race 34     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Thomas NADALINI  ITA41.102Q
2.90 Diane SELLIER  POL41.122Q
3.164 LEE Donghyun  KOR41.279q
4.183 Wesley PARK  USA41.421
 Race 35     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Steven DUBOIS  CAN41.124Q
2.134 Mattia ANTONIOLI  ITA41.571Q
3.120 Adriaan DEWAGTERE  BEL41.759q
4.176 Peter Joseph GROSECLOSE  PHI43.206
5.157 Kyle ROSS-WADDELL  GBR1:04.660
 Race 36     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 LEE June Seo  KOR40.554Q
2.63 Abzal AZHGALIYEV  KAZ42.233Q
3.175 Lukas MACDONALD  NZL42.276q
4.143 Stefan-Alexander KUMURDJIEV  BUL43.756
5.43 Dominic ANDERMANN  AUT-    
 Race 37     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Roberts KRUZBERGS  LAT40.784Q
2.29 Michal NIEWINSKI  POL40.907Q
3.145 Mathieu PELLETIER  CAN41.064q
5.146 ZHONG Yuchen  CHN-    
 Race 38     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 Jens VAN 'T WOUT  NED41.145Q
2.84 Shogo MIYATA  JPN41.284Q
3.36 Tarik OMERAGIC  BIH43.394q
4.92 Rino VANHOOREN  BEL1:09.102
5.179 Choniachart TAPROM  THA1:10.639
 Race 39     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.55 Denis NIKISHA  KAZ41.396Q
2.26 Nico ANDERMANN  AUT41.991Q
3.109 Tawan THOMAS  FRA42.106q
4.142 Maxim MAXIMOV  BUL42.994
5.39 Lucas WAREHAM  AUS-    
 Race 40     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Quentin FERCOQ  FRA41.635Q
2.170 Kay HUISMAN  NED41.695Q
3.158 Kiichi SHIGEHIRO  JPN41.930q
4.24 Martin KOLENC  CRO42.039
 Race 41     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.57 Pietro SIGHEL  ITA41.597Q
2.185 Marcus HOWARD  USA41.742Q
3.150 LI Kongchao  CHN41.771q
4.101 Keanu BLUNDEN  AUS42.903
5.154 Brandon MARSHALL  GBR44.476
 Race 42     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 LIM Yongjin  KOR41.466Q
2.16 Jordan PIERRE-GILLES  CAN41.489Q
3.30 Ward PÉTRÉ  BEL41.910q
4.114 Chun-Chieh LIN  TPE43.304
5.155 Adam HILL JNR  GBR43.466


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Engo
Skate-Tec
Web-TV
Impakt Sport
Bioracer
Kilimanjaro
Eraton