Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EASTER CUP 40TH - SPECIAL JUBILEE EDITION- - Gent, Belgium - 16-17 April 2022
 
Quarter Finals 500 meter Women Junior A/Senior
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 115, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.413 Nienke DE JONG  BSC56.320Q
2.382 Nadia MEIJER  STA56.572Q
3.1109 Amelie COREMANS  STKG56.576
4.262 Angele BARTHEL  LUX1:11.009
 Race 116, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2108 Caroline VANDENBULCKE  STKG54.065Q
2.114 Marie KEUKELEIRE  BSC55.492Q
3.346 Julia HEEMSKERK  IHCL1:01.615 
4.463 Laila ROHR  LUX1:04.797
 Race 117, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.283 Jenti LOF  STA58.340Q
2.1119 Lea KAMPP  STO58.455Q
3.3110 Sarah VANDENBULCKE  STKG1:00.877
 
Semi Final 500 meter Women Junior A/Senior
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 145, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Nienke DE JONG  BSC55.684Q
2.2109 Amelie COREMANS  STKG56.660Q
3.4119 Lea KAMPP  STO58.107 
4.383 Jenti LOF  STA58.226
 Race 146, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1108 Caroline VANDENBULCKE  STKG54.556Q
2.214 Marie KEUKELEIRE  BSC56.234Q
3.382 Nadia MEIJER  STA58.228 
4.4110 Sarah VANDENBULCKE  STKG1:01.198
 
Final 500 meter Women Junior A/Senior
 Race 175, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Julia HEEMSKERK  IHCL1:02.116 
2.263 Laila ROHR  LUX1:05.676
362 Angele BARTHEL  LUXDNS
 Race 176, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1119 Lea KAMPP  STO56.5595 
2.382 Nadia MEIJER  STA56.9283
3.283 Jenti LOF  STA56.9902
4.4110 Sarah VANDENBULCKE  STKG1:00.3881
 Race 177, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1108 Caroline VANDENBULCKE  STKG53.69234 
2.213 Nienke DE JONG  BSC54.30821
3.314 Marie KEUKELEIRE  BSC55.32213
4.4109 Amelie COREMANS  STKG56.2888
 
Distance Classification 500 meter Women Junior A/Senior
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.108 Caroline VANDENBULCKE  STKG1341|1|153.692
2.13 Nienke DE JONG  BSC2211|1|254.308
3.14 Marie KEUKELEIRE  BSC3132|2|355.322
4.109 Amelie COREMANS  STKG483|2|456.288
  Final, Group 2
5.119 Lea KAMPP  STO152|3|156.559
6.82 Nadia MEIJER  STA232|3|256.572
7.83 Jenti LOF  STA321|4|356.990
8.110 Sarah VANDENBULCKE  STKG413|4|41:00.388
  Final, Group 3
9.46 Julia HEEMSKERK  IHCL13|11:01.615
10.63 Laila ROHR  LUX24|21:04.797
11.62 Angele BARTHEL  LUXPP1:11.009


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Bioracer
Impakt Sport
Engo
Skate-Tec
Web-TV
Kilimanjaro
Sebra Sports