Events
Belfort Grand Lion
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 2 - OLYMPIC QUALIFYING - Nagoya, Japan - 28-31 October 2021
 
Heats 1500 m Men
  14 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 42 skaters)
 Race 1     (1 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.195 PARK Jang Hyuk  KOR2:16.001Q
2.14 Sjinkie KNEGT  NED2:16.184Q
3.56 Keita WATANABE  JPN2:16.196q
4.44 Oleh HANDEI  UKR2:17.437
5.164 Muhammed Emir HAN  TUR2:18.339
6.140 Matthias WOLFGANG  AUT2:21.769
 Race 2     (2 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.57 Denis AYRAPETYAN  RUS2:21.328Q
2.98 Brandon KIM  USA2:21.542Q
3.73 Quentin FERCOQ  FRA2:21.625q
4.21 Nico ANDERMANN  AUT2:21.630
5.95 Ward PÉTRÉ  BEL2:22.992
6.141 Sean MCANUFF  IRL2:23.958
 Race 3     (3 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.51 KIM Dongwook  KOR2:31.861Q
2.114 Farrell TREACY  GBR2:31.981Q
3.24 Adrian LÜDTKE  GER2:32.031ADV
4.147 Nicolas LABORDE  COL2:33.038
5.203 Edin BRANKOVIC  BIH2:33.568
102 Gert-Jan GOEMINNE  BELP
 Race 4     (4 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Charles HAMELIN  CAN2:24.162Q
2.59 Kazuki YOSHINAGA  JPN2:24.310Q
3.22 Radek FAJKUS  CZE2:24.452q
4.133 Metehan ATAN  TUR2:24.597
5.183 Heorhi ARLOU  BLR2:28.308
6.130 Ethan DE ROSE  NZL-    
 Race 5     (5 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.75 SUN Long  CHN2:23.642Q
2.66 KRUEGER John-Henry  HUN2:23.696Q
3.84 Niall TREACY  GBR2:23.947q
4.136 Dominic ANDERMANN  AUT2:25.477
5.42 Julian MACARAEG  PHI2:46.107
176 Lubomir KALCHEV  BULP
 Race 6     (6 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Pascal DION  CAN2:20.080Q
2.19 Andrew HEO  USA2:20.637Q
3.32 Furkan AKAR  TUR2:21.024q
4.37 Thibault MÉTRAUX  SUI2:22.518
5.36 Mikita MIHDALIOU  BLR2:23.958
6.28 Dimitar GEORGIEV  BUL2:24.276
 Race 7     (7 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.64 Sven ROES  NED2:25.266Q
2.83 Nurtilek KAZHGALI  KAZ2:25.318Q
3.27 Michal NIEWINSKI  POL2:25.542q
4.119 Keanu BLUNDEN  AUS2:26.177
5.188 Sidney K CHU  HKG2:27.300
6.163 Nikita NEMIRO  UKR2:30.031
 Race 8     (8 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.74 Tommaso DOTTI  ITA2:28.480Q
2.81 Diane SELLIER  POL2:28.758Q
3.198 Trevor Xu Xuan TAN  SGP2:28.874
4.9 Stijn DESMET  BEL2:40.965ADV
5.25 Reinis BERZINS  LAT2:57.940ADV
30 Tristan NAVARRO  FRAP
 Race 9     (9 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.52 HWANG Daeheon  KOR2:26.907Q
2.49 AN Kai  CHN2:27.030Q
3.18 Christoph SCHUBERT  GER2:27.630q
4.85 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ2:27.877
5.190 Xin SUI  HKG2:27.924
6.197 Lucas Jun Jie NG  SGP2:34.617
 Race 10     (10 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.54 REN Ziwei  CHN2:24.406Q
2.196 Vladimir BALBEKOV  RUS2:24.678Q
3.23 Ryan PIVIROTTO  USA2:24.690q
4.68 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ2:25.405
5.29 Liam O BRIEN  IRL2:29.293ADV
191 JASZAPATI Peter  HUNP
 Race 11     (11 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Vladislav BYKANOV  ISR2:18.939Q
2.77 Shogo MIYATA  JPN2:19.023Q
3.180 Brendan COREY  AUS2:19.353q
4.93 William DANDJINOU  CAN2:19.474
5.121 Jonathan MOODY  GBR2:20.164
6.40 Tarik OMERAGIC  BIH2:23.133
 Race 12     (12 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN2:27.126Q
2.123 Zdenek SEJPAL  CZE2:28.228Q
3.26 Martin KOLENC  CRO2:28.343
4.189 Tsz Fung KWOK  HKG2:28.449
5.5 Itzhak DE LAAT  NED2:28.456
6.161 Chun-Chieh LIN  TPE2:32.785
 Race 13     (13 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Sébastien LEPAPE  FRA2:31.203Q
2.20 Yuri CONFORTOLA  ITA2:31.374Q
3.117 Robin BENDIG  GER2:32.580
4.152 Jun-Peng SU  TPE2:33.119
5.169 Ivan MARTINIC  CRO2:35.018
6.199 Jing Feng XU  SGP2:36.764
 Race 14     (14 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 Semen ELISTRATOV  RUS2:22.794Q
2.34 Roberts KRUZBERGS  LAT2:22.871Q
3.10 Luca SPECHENHAUSER  ITA2:23.399q
4.79 Rafal ANIKIEJ  POL2:25.074
5.151 Vladyslav NEMIRO  UKR2:27.111
6.156 Wei-Cheng LIAO  TPE2:37.448


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Kilimanjaro
Engo
Web-TV
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Skate-Tec