Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CHAMPIONSHIPS - Montreal, Canada - 8-10 April 2022
 
Preliminaries 500 m Men
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
 Race 14     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.73 Quentin FERCOQ  FRA41.287Q
2.180 Brendan COREY  AUS41.889Q
3.169 Ivan MARTINIC  CRO43.475 
4.35 Jovan DJORDJEVIC  SRB57.136
 Race 15     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.67 Jordan PIERRE-GILLES  CAN41.002Q
2.144 NOGRADI Bence  HUN41.048Q
3.26 Martin KOLENC  CRO41.808q
4.133 Metehan ATAN  TUR41.977
5.136 Dominic ANDERMANN  AUT42.995
 Race 16     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.103 Yanghun Ben JUNG  GER41.656Q
2.44 Oleh HANDEI  UKR41.769Q
3.95 Ward PÉTRÉ  BEL41.849q
4.21 Nico ANDERMANN  AUT41.999
 Race 17     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.51 KIM Dongwook  KOR41.645Q
2.204 Thomas NADALINI  ITA41.759Q
3.123 Zdenek SEJPAL  CZE42.567q
34 Roberts KRUZBERGS  LATP
 Race 18     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN40.893Q
2.10 Luca SPECHENHAUSER  ITA42.000Q
3.213 Ivan DONCHEV  BUL43.409
4.42 Julian MACARAEG  PHI1:07.459ADV
40 Tarik OMERAGIC  BIHP
 Race 19     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Sjinkie KNEGT  NED42.134Q
2.191 JASZAPATI Peter  HUN42.541Q
3.37 Thibault MÉTRAUX  SUI43.635 
4.131 Ethan TREACY  GBR-    
194 KWAK Yoon-Gy  KORP
 Race 20     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 LEE June Seo  KOR40.514Q
2.5 Itzhak DE LAAT  NED40.578Q
3.25 Reinis BERZINS  LAT40.649q
4.211 Lucas WAREHAM  AUS43.977
5.199 Jing Feng XU  SGP44.368
 Race 21     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Stijn DESMET  BEL41.134Q
2.13 Vladislav BYKANOV  ISR41.242Q
3.22 Radek FAJKUS  CZE41.354q
4.141 Sean MCANUFF  IRL42.475
 Race 22     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Steven DUBOIS  CAN40.954Q
2.216 Seung-Min KWON  USA41.631Q
3.20 Yuri CONFORTOLA  ITA41.775q
4.29 Liam O BRIEN  IRL43.549
5.27 Michal NIEWINSKI  POL-    
 Race 23     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Pascal DION  CAN41.077Q
2.4 Sébastien LEPAPE  FRA41.244Q
3.32 Furkan AKAR  TUR41.879q
4.28 Dimitar GEORGIEV  BUL42.768
5.214 Tibor KOMERICKI  SLO44.036
 
Heats 500 m Men
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals Preliminaries, total 20 skaters)
 Race 31     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Stijn DESMET  BEL41.051Q
2.103 Yanghun Ben JUNG  GER41.260Q
3.191 JASZAPATI Peter  HUN41.536q
4.20 Yuri CONFORTOLA  ITA42.943
 Race 32     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Pascal DION  CAN40.814Q
2.26 Martin KOLENC  CRO41.243Q
3.10 Luca SPECHENHAUSER  ITA-    ADV
14 Sjinkie KNEGT  NEDP
 Race 33     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN40.696Q
2.13 Vladislav BYKANOV  ISR41.100Q
3.204 Thomas NADALINI  ITA41.296q
4.123 Zdenek SEJPAL  CZE42.822
 Race 34     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Itzhak DE LAAT  NED40.723Q
2.180 Brendan COREY  AUS40.855Q
3.67 Jordan PIERRE-GILLES  CAN40.920q
4.95 Ward PÉTRÉ  BEL-    
 Race 35     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.73 Quentin FERCOQ  FRA41.111Q
2.51 KIM Dongwook  KOR41.388Q
3.25 Reinis BERZINS  LAT41.707q
4.22 Radek FAJKUS  CZE-    
 Race 36     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 LEE June Seo  KOR40.369Q
2.4 Sébastien LEPAPE  FRA40.548Q
3.42 Julian MACARAEG  PHI-    ADV
216 Seung-Min KWON  USAP
 Race 37     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Steven DUBOIS  CAN40.255Q
2.144 NOGRADI Bence  HUN40.484Q
3.44 Oleh HANDEI  UKR41.198q
4.32 Furkan AKAR  TUR1:00.596
 
Ranking Finals Preliminaries 500 m Men
 Race 70     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Michal NIEWINSKI  POL42.519
2.131 Ethan TREACY  GBR42.814
3.136 Dominic ANDERMANN  AUT42.822
4.199 Jing Feng XU  SGP43.164
5.214 Tibor KOMERICKI  SLO43.431
 Race 71     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.211 Lucas WAREHAM  AUS43.092
2.141 Sean MCANUFF  IRL43.243
3.28 Dimitar GEORGIEV  BUL43.302
29 Liam O BRIEN  IRLP
35 Jovan DJORDJEVIC  SRBP
 Race 72     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Nico ANDERMANN  AUT42.677
2.169 Ivan MARTINIC  CRO43.370
3.37 Thibault MÉTRAUX  SUI43.683
4.213 Ivan DONCHEV  BUL1:13.081
133 Metehan ATAN  TURP
 
Ranking Finals Heats 500 m Men
 Race 73     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 Radek FAJKUS  CZE41.905
2.20 Yuri CONFORTOLA  ITA41.954
3.95 Ward PÉTRÉ  BEL41.969
4.32 Furkan AKAR  TUR42.227
5.123 Zdenek SEJPAL  CZE42.500
 
Quarterfinals 500 m Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 10 skaters)
 Race 88     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 LEE June Seo  KOR40.398Q
2.67 Jordan PIERRE-GILLES  CAN40.432Q
3.5 Itzhak DE LAAT  NED40.505q
4.144 NOGRADI Bence  HUN40.655
5.191 JASZAPATI Peter  HUN41.036
 Race 89     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Stijn DESMET  BEL40.450Q
2.72 Pascal DION  CAN40.574Q
3.180 Brendan COREY  AUS41.051 
4.13 Vladislav BYKANOV  ISR41.497
5.42 Julian MACARAEG  PHI42.452
6.10 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:01.011
 Race 90     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Steven DUBOIS  CAN40.566Q
2.44 Oleh HANDEI  UKR41.267Q
3.103 Yanghun Ben JUNG  GER41.984
4.204 Thomas NADALINI  ITA42.939
5.51 KIM Dongwook  KOR42.970
 Race 91     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN40.320Q
2.73 Quentin FERCOQ  FRA40.417Q
3.4 Sébastien LEPAPE  FRA40.538q
4.25 Reinis BERZINS  LAT40.732
5.26 Martin KOLENC  CRO41.493
 
Semifinals 500 m Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finals, total 4 skaters)
 Race 94     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN40.622QA
2.46 LEE June Seo  KOR40.788QA
3.72 Pascal DION  CAN40.859QB
4.4 Sébastien LEPAPE  FRA41.035QB
5.67 Jordan PIERRE-GILLES  CAN1:15.045
 Race 95     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.73 Quentin FERCOQ  FRA40.548QA
2.9 Stijn DESMET  BEL40.647QA
3.5 Itzhak DE LAAT  NED40.693QB
4.16 Steven DUBOIS  CAN40.884QB
5.44 Oleh HANDEI  UKR43.147
 
Finals 500 m Men
 Race 98, Final B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Pascal DION  CAN40.8295 
2.5 Itzhak DE LAAT  NED40.9233
3.16 Steven DUBOIS  CAN41.0462
4.4 Sébastien LEPAPE  FRA41.1041
 Race 99, Final A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN40.57334 
2.73 Quentin FERCOQ  FRA40.67421
3.9 Stijn DESMET  BEL40.71013
4.46 LEE June Seo  KOR59.1008
 
Distance Classification 500 m Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finals, Final A
1.1 LIU Shaoang  HUN1341|1|1|1|140.320
2.73 Quentin FERCOQ  FRA2211|1|2|1|240.417
3.9 Stijn DESMET  BEL3131|1|1|2|340.450
4.46 LEE June Seo  KOR481|1|1|2|440.369
  Finals, Final B
5.72 Pascal DION  CAN151|1|2|3|140.574
6.5 Itzhak DE LAAT  NED232|1|3|3|240.505
7.16 Steven DUBOIS  CAN321|1|1|4|340.255
8.4 Sébastien LEPAPE  FRA412|2|3|4|440.538


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Kilimanjaro
Skate-Tec
Impakt Sport
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Bioracer
Engo