Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
FRIESLAND CUP SENIORS 8TH - Leeuwarden, Netherlands - 3-4 February 1990
 
Heats 1500 meter Men A
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 12 skaters)
 Race 15, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 Mike MCMILLEN  NZL2:47.6Q
2.264 Rob LIJTSMAN  IHCL2:48.4Q
3.372 Daniel VAN LOOCK  IRTA2:49.0 
4.455 Erwin SCHEEPSTRA  TTA2:51.8
 Race 16, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.196 Franky VANHOOREN  BSC2:37.5Q
2.222 Peter VAN DER MEER  TRL2:38.1Q
3.375 Jorg WAGNER  GER2:38.4 
4.471 Luc DE RIJCK  IRTA2:39.5
5.518 Rob ONDERWATER  IHCL2:47.3
 Race 17, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Jeroen OTTER  AFL2:43.8Q
2.224 Jan HOOGEVEEN  IHCL2:44.1Q
3.34 Wils VAN LEYDEN  IHCL2:44.2 
4.473 Marc VANDENBORRE  IRTA2:48.0
5.55 Lard KOCKEN  IHCLP
 Race 18, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Richard SUIJTEN  IHCL2:43.2Q
2.210 Erik DUYVELSHOF  IHCL2:43.6Q
3.397 Geert DEJONGHE  BSC2:43.7 
4.470 Stephan HUYGEN  IRTA2:44.9
5.578 Benoit MINE  RB2:48.7
 
Semi Final 1500 meter Men A
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 25, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Richard SUIJTEN  IHCL2:35.9Q
2.297 Geert DEJONGHE  BSC2:36.1Q
3.336 Jeroen OTTER  AFL2:37.5 
4.475 Jorg WAGNER  GER2:39.3
5.522 Peter VAN DER MEER  TRL2:44.5
6.624 Jan HOOGEVEEN  IHCL2:48.9
 Race 26, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Erik DUYVELSHOF  IHCL2:45.0Q
2.296 Franky VANHOOREN  BSC2:46.0Q
3.364 Rob LIJTSMAN  IHCL2:46.8 
4.472 Daniel VAN LOOCK  IRTA2:47.1
5.577 Mike MCMILLEN  NZL2:47.9
6.64 Wils VAN LEYDEN  IHCL2:48.2
 
Final 1500 meter Men A
 Race 30, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Jeroen OTTER  AFL2:47.35
2.219 Richard SUIJTEN  IHCL2:47.33
3.310 Erik DUYVELSHOF  IHCL2:47.92
4.496 Franky VANHOOREN  BSC2:49.11
5.597 Geert DEJONGHE  BSC2:50.6
6.664 Rob LIJTSMAN  IHCL2:53.0
 
Distance Classification 1500 meter Men A
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.36 Jeroen OTTER  AFL151|3|12:37.5
2.19 Richard SUIJTEN  IHCL231|1|22:35.9
3.10 Erik DUYVELSHOF  IHCL322|1|32:43.6
4.96 Franky VANHOOREN  BSC411|2|42:37.5
5.97 Geert DEJONGHE  BSC53|2|52:36.1
6.64 Rob LIJTSMAN  IHCL62|3|62:46.8
  Semi Final, Group 1
7.75 Jorg WAGNER  GER43|42:38.4
8.72 Daniel VAN LOOCK  IRTA43|42:47.1
9.77 Mike MCMILLEN  NZL51|52:47.6
10.22 Peter VAN DER MEER  TRL52|52:38.1
11.24 Jan HOOGEVEEN  IHCL62|62:44.1
12.4 Wils VAN LEYDEN  IHCL63|62:44.2
  Heats, Group 1
13.71 Luc DE RIJCK  IRTA442:39.5
14.70 Stephan HUYGEN  IRTA442:44.9
15.73 Marc VANDENBORRE  IRTA442:48.0
16.55 Erwin SCHEEPSTRA  TTA442:51.8
17.18 Rob ONDERWATER  IHCL552:47.3
18.78 Benoit MINE  RB552:48.7
5 Lard KOCKEN  IHCLPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Kilimanjaro
Sebra Sports
Skate-Tec
Eraton
Impakt Sport
Bioracer
Web-TV