Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
FRIESLAND CUP SENIORS 8TH - Leeuwarden, Netherlands - 3-4 February 1990
 
Heats 500 meter Men A
  5 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 20 skaters)
 Race 45, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Jeroen OTTER  AFL47.0Q
2.222 Peter VAN DER MEER  TRL47.4Q
3.34 Wils VAN LEYDEN  IHCL47.6Q
4.471 Luc DE RIJCK  IRTA47.7 
 Race 46, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Rob LIJTSMAN  IHCL48.2Q
2.297 Geert DEJONGHE  BSC48.3Q
3.375 Jorg WAGNER  GER48.4Q
4.473 Marc VANDENBORRE  IRTA50.4 
 Race 47, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.196 Franky VANHOOREN  BSC46.2Q
2.224 Jan HOOGEVEEN  IHCL46.7Q
3.370 Stephan HUYGEN  IRTA46.7Q
4.455 Erwin SCHEEPSTRA  TTA47.5 
 Race 48, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Erik DUYVELSHOF  IHCL48.2Q
2.277 Mike MCMILLEN  NZL49.8Q
3.318 Rob ONDERWATER  IHCL1:03.8Q
 Race 49, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Richard SUIJTEN  IHCL46.5Q
2.272 Daniel VAN LOOCK  IRTA47.2Q
3.35 Lard KOCKEN  IHCL48.0Q
4.478 Benoit MINE  RB48.3 
 
Quarter Finals 500 meter Men A
  4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 59, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Erik DUYVELSHOF  IHCL47.4Q
2.224 Jan HOOGEVEEN  IHCL47.5 
3.397 Geert DEJONGHE  BSC47.8
4.455 Erwin SCHEEPSTRA  TTADNF
 Race 60, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Stephan HUYGEN  IRTA47.6Q
2.236 Jeroen OTTER  AFL47.8 
3.34 Wils VAN LEYDEN  IHCL48.4
4.477 Mike MCMILLEN  NZL49.2
 Race 61, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.196 Franky VANHOOREN  BSC47.0Q
2.222 Peter VAN DER MEER  TRL47.6 
3.364 Rob LIJTSMAN  IHCL48.0
4.418 Rob ONDERWATER  IHCL50.3
 Race 62, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.172 Daniel VAN LOOCK  IRTA47.7Q
2.219 Richard SUIJTEN  IHCL47.9 
3.375 Jorg WAGNER  GER48.2
4.45 Lard KOCKEN  IHCL1:33.9
 
Semi Final 500 meter Men A
  2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
 Race 67, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Jeroen OTTER  AFL48.7Q
2.224 Jan HOOGEVEEN  IHCL49.9 
3.370 Stephan HUYGEN  IRTA1:28.2
4.419 Richard SUIJTEN  IHCLP
 Race 68, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Erik DUYVELSHOF  IHCL46.1Q
2.272 Daniel VAN LOOCK  IRTA46.4 
3.322 Peter VAN DER MEER  TRL46.5
4.496 Franky VANHOOREN  BSC46.6
 
Final 500 meter Men A
 Race 71, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Erik DUYVELSHOF  IHCL45.75
2.236 Jeroen OTTER  AFL46.03
3.372 Daniel VAN LOOCK  IRTA46.12
4.424 Jan HOOGEVEEN  IHCL48.01
 
Distance Classification 500 meter Men A
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.10 Erik DUYVELSHOF  IHCL151|1|1|145.7
2.36 Jeroen OTTER  AFL231|2|1|246.0
3.72 Daniel VAN LOOCK  IRTA322|1|2|346.1
4.24 Jan HOOGEVEEN  IHCL412|2|2|446.7
  Semi Final, Group 1
5.70 Stephan HUYGEN  IRTA33|1|346.7
6.22 Peter VAN DER MEER  TRL32|2|346.5
7.96 Franky VANHOOREN  BSC41|1|446.2
8.19 Richard SUIJTEN  IHCLP1|2|P46.5
  Quarter Finals, Group 1
9.64 Rob LIJTSMAN  IHCL31|348.0
10.97 Geert DEJONGHE  BSC32|347.8
11.4 Wils VAN LEYDEN  IHCL33|347.6
12.75 Jorg WAGNER  GER33|348.2
13.77 Mike MCMILLEN  NZL42|449.2
14.5 Lard KOCKEN  IHCL43|448.0
15.18 Rob ONDERWATER  IHCL43|450.3
16.55 Erwin SCHEEPSTRA  TTADNF4|NF47.5
  Heats, Group 1
17.71 Luc DE RIJCK  IRTA4447.7
18.78 Benoit MINE  RB4448.3
19.73 Marc VANDENBORRE  IRTA4450.4


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Web-TV
Impakt Sport
Sebra Sports
Bioracer
Eraton
Kilimanjaro
Engo