Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
FRIESLAND CUP SENIORS 8TH - Leeuwarden, Netherlands - 3-4 February 1990
 
Heats 500 meter Ladies
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 16 skaters)
 Race 32, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Bea PINTENS  IRTA53.0Q
2.221 Stefanie HACK  DKIJV55.5Q
3.338 Hedvig MOGYORO  HUN57.8 
4.42 Brenda KRUIJT  ASCJE1:02.3
 Race 33, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Sofie PINTENS  IRTA52.2Q
2.219 Gerdien MEYER  ASCJE52.8Q
3.336 KASZALA Tamara  HUN53.4q
4.441 Marijke TIMMERMANS  BSC55.4
 Race 34, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Anja VAN DE POEL  IHCL51.6Q
2.222 Penelope DI LELLA  DKIJV51.9Q
3.335 Marileen GILLET  HEU51.9q
4.432 Ulrike HEIRBOUT  IRTA56.5
 Race 35, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Linda BOERJAN  BSC51.4Q
2.233 Manuela VAN LOOCK  IRTA52.6Q
3.315 Nienke VISSER  TRL52.7q
 Race 36, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Margit NESHEIM  DKIJV52.9Q
2.26 Lydia HUISMAN  GG54.9Q
3.337 Claudia KASZALA  HUN55.2 
4.416 Ellen VAN DER GEEST  IHCLP
 Race 37, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.151 Lila HANSSEN  DKIJV51.8Q
2.234 Gundi PAWASSERAT  GER52.7Q
3.39 Rixt DIJKSTRA  TRL53.3q
4.439 Zsuzsa NAGY  HUN56.3
 
Quarter Finals 500 meter Ladies
  4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 51, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Sofie PINTENS  IRTA51.8Q
2.240 Linda BOERJAN  BSC52.0 
3.322 Penelope DI LELLA  DKIJV52.1
4.436 KASZALA Tamara  HUN54.2
 Race 52, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Bea PINTENS  IRTA51.1Q
2.251 Lila HANSSEN  DKIJV51.5 
3.39 Rixt DIJKSTRA  TRL54.3
4.46 Lydia HUISMAN  GG54.6
 Race 53, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Manuela VAN LOOCK  IRTA53.5Q
2.215 Nienke VISSER  TRL54.9 
3.311 Anja VAN DE POEL  IHCL1:07.4
4.421 Stefanie HACK  DKIJV1:09.4
 Race 54, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.134 Gundi PAWASSERAT  GER52.4Q
2.235 Marileen GILLET  HEU52.6 
3.319 Gerdien MEYER  ASCJE52.7
4.45 Margit NESHEIM  DKIJV1:10.9
 
Semi Final 500 meter Ladies
  2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
 Race 63, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Linda BOERJAN  BSC51.6Q
2.231 Sofie PINTENS  IRTA51.9 
3.334 Gundi PAWASSERAT  GER52.0
4.435 Marileen GILLET  HEU1:09.8
 Race 64, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Bea PINTENS  IRTA50.9Q
2.251 Lila HANSSEN  DKIJV51.9 
3.333 Manuela VAN LOOCK  IRTA52.6
4.415 Nienke VISSER  TRL54.2
 
Final 500 meter Ladies
 Race 69, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Bea PINTENS  IRTA50.95
2.231 Sofie PINTENS  IRTA51.73
3.340 Linda BOERJAN  BSC52.02
4.451 Lila HANSSEN  DKIJV1:14.81
 
Distance Classification 500 meter Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.30 Bea PINTENS  IRTA151|1|1|150.9
2.31 Sofie PINTENS  IRTA231|1|2|251.7
3.40 Linda BOERJAN  BSC321|2|1|351.4
4.51 Lila HANSSEN  DKIJV411|2|2|451.5
  Semi Final, Group 1
5.34 Gundi PAWASSERAT  GER32|1|352.0
6.33 Manuela VAN LOOCK  IRTA32|1|352.6
7.35 Marileen GILLET  HEU43|2|451.9
8.15 Nienke VISSER  TRL43|2|452.7
  Quarter Finals, Group 1
9.11 Anja VAN DE POEL  IHCL31|351.6
10.22 Penelope DI LELLA  DKIJV32|351.9
11.19 Gerdien MEYER  ASCJE32|352.7
12.9 Rixt DIJKSTRA  TRL33|353.3
13.5 Margit NESHEIM  DKIJV41|452.9
14.6 Lydia HUISMAN  GG42|454.6
15.21 Stefanie HACK  DKIJV42|455.5
16.36 KASZALA Tamara  HUN43|453.4
  Heats, Group 1
17.37 KASZALA Claudia  HUN3355.2
18.38 MOGYORO Hedvig  HUN3357.8
19.41 Marijke TIMMERMANS  BSC4455.4
20.39 NAGY Zsuzsa  HUN4456.3
21.32 Ulrike HEIRBOUT  IRTA4456.5
22.2 Brenda KRUIJT  ASCJE441:02.3
16 Ellen VAN DER GEEST  IHCLPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Web-TV
Eraton
Bioracer
Sebra Sports
Skate-Tec
Impakt Sport
Kilimanjaro