Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-3 - Nagoya, Japan - 29 November-1 December 2019
Heats 500 m Men
9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
Race 41 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
16
Itzhak DE LAAT
NED
41.448
Q
2.
31
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
42.374
q
3.
190
Shogo MIYATA
JPN
42.395
4.
48
Augustin GÉRÉ
LUX
42.923
5.
68
Cédrik BLAIS
CAN
43.069
Race 42 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
171
KIM Dongwook
KOR
41.783
Q
2.
46
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
49.613
3.
20
BURJÁN Csaba
HUN
-
95
Jonathan SO
USA
P
Race 43 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
187
Jordan PIERRE-GILLES
CAN
41.920
Q
2.
169
PARK In Wook
KOR
42.117
q
3.
165
Dan IWASA
JPN
42.411
4.
71
Mattia ANTONIOLI
ITA
42.615
8
REN Ziwei
CHN
YC
Race 44 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
59
LIU Shaoang
HUN
41.075
Q
2.
64
Pascal DION
CAN
41.183
q
3.
94
SUN Long
CHN
41.218
4.
114
Mateusz KRZEMINSKI
POL
44.472
5.
51
Chun-Chieh LIN
TPE
45.228
Race 45 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
35
Pavel SITNIKOV
RUS
42.352
Q
2.
182
Andrea CASSINELLI
ITA
42.436
q
3.
32
Dylan HOOGERWERF
NED
42.824
4.
40
Reinis BERZINS
LAT
43.024
ADV
Race 46 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
WU Dajing
CHN
41.187
Q
2.
14
Kota KIKUCHI
JPN
41.447
q
3.
27
Roberts KRUZBERGS
LAT
42.394
4.
109
Nico ANDERMANN
AUT
42.821
5.
159
Diané SELLIER
FRA
42.863
Race 47 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
191
PARK Seyeong
KOR
41.643
Q
2.
100
Pietro SIGHEL
ITA
41.974
q
3.
99
Melle VAN 'T WOUT
NED
42.108
4.
67
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
42.514
5.
89
Dmitry MIGUNOV
FRA
43.003
Race 48 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
10
LIU Shaolin Sandor
HUN
41.962
Q
2.
19
Alexander SHULGINOV
RUS
42.181
q
3.
28
Thomas Insuk HONG
USA
42.397
4.
98
Christoph SCHUBERT
GER
43.027
5.
153
Ivan LAHIMAKHAY
BLR
43.672
Race 49 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
176
Daniil EIBOG
RUS
41.678
Q
2.
17
Stijn DESMET
BEL
41.801
q
3.
29
Adil GALIAKHMETOV
KAZ
41.992
4.
132
Lukasz KUCZYNSKI
POL
42.518
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters