Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD CUP - Dresden, Germany - 6-8 February 2015
Preliminaries 1000 m Ladies
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 20 skaters)
Race 1 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
94
Jessica KOOREMAN-SMITH
USA
1:35.883
Q
2.
83
Evgeniya ZAKHAROVA
RUS
1:35.895
Q
3.
48
Arianna VALCEPINA
ITA
1:36.017
q
4.
84
Alica PORUBSKA
SVK
1:36.074
5.
25
Michaela KUNCIROVA
CZE
1:36.735
Race 2 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
18
Marianne ST-GELAIS
CAN
1:34.981
Q
2.
50
Ami HIRAI
JPN
1:35.431
Q
3.
43
LAJTOS Szandra
HUN
1:36.829
4.
31
Aurélie MONVOISIN
FRA
1:37.601
5.
45
Lucia PERETTI
ITA
1:37.987
Race 3 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
13
Kim BOUTIN
CAN
1:34.153
Q
2.
79
Emina MALAGICH
RUS
1:34.236
Q
3.
77
Marta WÓJCIK
POL
1:34.313
q
4.
92
Katy RALSTON
USA
1:36.812
Race 4 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
63
KIM A Lang
KOR
1:35.754
Q
2.
21
LIN Yue
CHN
1:35.873
Q
3.
55
Hitomi SAITO
JPN
1:36.103
4.
14
Kasandra BRADETTE
CAN
1:36.600
5.
7
Natalia TSAULIKA
BLR
1:40.495
Race 5 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
64
LEE Eun-Byul
KOR
1:44.441
Q
2.
9
Katrin MANOILOVA
BUL
1:44.589
Q
3.
23
TAO Jiaying
CHN
1:44.724
68
Rianne DE VRIES
NED
P
Race 6 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
33
Elise CHRISTIE
GBR
1:37.408
Q
2.
47
Federica TOMBOLATO
ITA
1:38.036
Q
3.
58
Anastasya KRESTOVA
KAZ
1:39.330
4.
28
Petra VANKOVA
CZE
1:39.624
5.
86
Mariya DOLGOPOLOVA
UKR
1:40.741
Race 7 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
19
FAN Kexin
CHN
1:38.166
Q
2.
78
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS
1:38.308
Q
3.
73
Oliwia GAWLICA
POL
1:40.636
59
Anita NAGAY
KAZ
P
Race 8 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
32
Véronique PIERRON
FRA
1:43.600
Q
2.
71
Yara VAN KERKHOF
NED
1:43.710
Q
3.
87
Olena KORINCHUK
UKR
1:45.207
4.
11
Raia ZAHARIEVA
BUL
1:45.316
Race 9 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
66
SHIM Suk Hee
KOR
1:35.884
Q
2.
56
Yui SAKAI
JPN
1:36.038
Q
3.
40
BACSKAI Sara Luca
HUN
1:38.232
4.
90
Alexis BURKHOLDER
USA
1:38.385
5.
6
Liudmila TSARYKAVA
BLR
1:39.653
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters