Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Vancouver, BC, Canada - 24-26 October 2008
Heats 1500m Men
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Semifinals, total 16 skaters)
Race 17 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
552
Nicola RODIGARI
ITA
2:18.012
Q
2.
558
Fumihiko KAKUBARI
JPN
2:18.208
Q
3.
533
Robert BECKER
GER
2:18.392
4.
536
Oliver HORSEPOOL
GBR
2:21.046
5.
522
Thibaut FAUCONNET
FRA
2:57.419
6.
520
LI Haonan
CHN
3:02.178
Race 18 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
574
SUNG Si-Bak
KOR
2:27.827
Q
2.
530
Paul HERRMANN
GER
2:28.058
Q
3.
569
Blake SKJELLERUP
NZL
2:28.668
4.
504
Andre PULEC
AUT
2:29.391
5.
508
Assen YORDANOV
BUL
2:31.665
Race 19 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
592
Jeffrey SIMON
USA
2:24.171
Q
2.
516
WANG Hongyang
CHN
2:24.539
Q
3.
572
Adam FILIPOWICZ
POL
2:29.043
4.
539
Anthony DOUGLAS
GBR
3:18.715
ADV
501
Lachlan HAY
AUS
DQ
548
Nicolas BEAN
ITA
DQ
Race 20 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
515
Rémi BEAULIEU-TINKER
CAN
2:18.994
Q
2.
595
Charles Ryan LEVEILLE
USA
2:19.065
Q
3.
554
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:19.083
4.
561
Sjinkie KNEGT
NED
2:19.267
5.
523
Jean Charles MATTEI
FRA
2:19.394
6.
590
Ievgen GUTENOV
UKR
2:24.342
Race 21 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
512
Olivier JEAN
CAN
2:19.944
Q
2.
580
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:20.031
Q
3.
562
Niels KERSTHOLT
NED
2:20.058
4.
588
Serhiy LIFYRENKO
UKR
2:24.034
5.
538
Paul WORTH
GBR
2:26.156
6.
547
Vladislav BYKANOV
ISR
2:28.230
Race 22 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
549
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:26.265
Q
2.
577
PARK Jin-Hwan
KOR
2:26.325
Q
3.
514
Michael GILDAY
CAN
2:26.382
4.
584
Alexander GERTSIKOV
RUS
2:27.045
5.
571
Bartosz KONOPKO
POL
2:33.855
6.
507
Assen PANDOV
BUL
2:36.293
Race 23 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
560
Haralds SILOVS
LAT
2:23.320
Q
2.
518
SUI Baoku
CHN
2:23.410
Q
3.
544
GALAMBOS Gábor
HUN
2:24.103
4.
565
Rudy KOEK
NED
2:25.083
5.
524
Grégory DURAND
FRA
2:25.177
6.
559
Ryosuke SAKAZUME
JPN
2:26.130
Race 24 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
576
LEE Jung-Su
KOR
2:22.446
Q
2.
593
J.R. CELSKI
USA
2:23.509
Q
3.
531
Sebastian PRAUS
GER
2:25.677
ADV
4.
500
Jeremy BECK
AUS
2:26.941
5.
543
LOTH David Mano
HUN
2:47.521
ADV
505
Pieter GYSEL
BEL
DQ
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters