Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Salt Lake City, U.S.A. - 17-19 October 2008
Heats 1500m (2) Men
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Semifinals, total 16 skaters)
Race 97 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
179
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:17.390
Q
2.
185
PARK Jin-Hwan
KOR
2:17.421
Q
3.
235
Vyacheslav KURGINYAN
RUS
2:17.547
4.
157
Oliver HORSEPOOL
GBR
2:18.237
5.
105
Jeremy BECK
AUS
2:18.947
6.
112
Pieter GYSEL
BEL
2:21.025
Race 98 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
184
LEE Jung-Su
KOR
2:17.224
Q
2.
222
Apolo Anton OHNO
USA
2:17.532
Q
3.
130
SUI Baoku
CHN
2:18.331
4.
190
Daan BREEUWSMA
NED
2:20.814
5.
167
Vladislav BYKANOV
ISR
2:22.471
6.
241
Ievgen GUTENOV
UKR
2:23.323
Race 99 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
123
Olivier JEAN
CAN
2:18.007
Q
2.
138
Jean Charles MATTEI
FRA
2:18.251
Q
3.
178
Ryosuke SAKAZUME
JPN
2:18.565
4.
204
Semen ELISTRATOV
RUS
2:18.720
5.
151
Anthony DOUGLAS
GBR
2:20.987
6.
131
SONG Weilong
CHN
2:57.972
Race 100 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
169
Nicolas BEAN
ITA
2:18.017
Q
2.
237
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:18.089
Q
3.
220
Charles Ryan LEVEILLE
USA
2:18.639
4.
201
Jakub JAWORSKI
POL
2:19.757
5.
162
BÉRES Bence
HUN
2:26.445
217
Dmytro POLTAVETS
UKR
DQ
Race 101 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
119
Michael GILDAY
CAN
2:19.569
Q
2.
170
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:19.651
Q
3.
108
Lachlan HAY
AUS
2:19.789
4.
166
TUTRAI Tamás
HUN
2:25.091
5.
189
GANTUMUR Munkhdori
MGL
2:54.289
114
Assen PANDOV
BUL
DNS
Race 102 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
183
LEE Ho-Suk
KOR
2:20.894
Q
2.
145
Sebastian PRAUS
GER
2:21.298
Q
3.
110
Andre PULEC
AUT
2:24.358
4.
199
Adam FILIPOWICZ
POL
2:25.080
5.
113
Victor DIMITROV
BUL
2:27.116
Race 103 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
187
Haralds SILOVS
LAT
2:15.875
Q
2.
218
J.R. CELSKI
USA
2:15.958
Q
3.
173
Nicola RODIGARI
ITA
2:16.188
4.
194
Rudy KOEK
NED
2:18.578
5.
146
Robert BECKER
GER
2:19.698
6.
197
Mark JACKSON
NZL
2:21.418
Race 104 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
117
Rémi BEAULIEU-TINKER
CAN
2:15.066
Q
2.
164
KNOCH Viktor
HUN
2:15.876
Q
3.
191
Niels KERSTHOLT
NED
2:16.581
4.
136
Grégory DURAND
FRA
2:21.099
5.
161
Paul WORTH
GBR
2:27.535
176
Fumihiko KAKUBARI
JPN
DQ
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters