Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 4 (ABCDS-4) + FRIESLAND CUP - Leeuwarden, Netherlands - 23-25 January 2009
Quarter Final 500 meter Men Junior C
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 181, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
6
Michael SEIFERT
MERC
51.969
Q
2.
4
134
René DE GROOT
IJA
52.000
3.
3
93
Bart SCHEPERS
HVHW
52.188
4.
1
13
Davy BALCAEN
STKG
52.641
5.
5
48
Florian VALLIN
CVGH
53.504
Race 182, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
144
Mathis LEVASSEUR
CVGH
51.187
Q
2.
3
41
Callum MOSS
NIRC
52.339
3.
2
70
Dominik ELSTNER
EVD
53.097
ADV
1
88
Roderick JANSMA
SCT
DQ
Race 183, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
30
Mark PRINSEN
SCT
49.071
Q
2.
4
45
Corentin CATOIRE
RPV
49.079
3.
5
69
Mirco SCHLIMPERT
EVD
49.147
4.
1
142
Nicholas LYNCH
NIRC
52.508
5.
2
3
Mitchell BERGENHENEGOUWEN
TRL
52.889
Race 184, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
25
Arjan KRAMER
TRL
49.603
Q
2.
1
46
Paul BEAUCHAMP
CVGH
51.637
3.
2
71
Oliver KNÜPFER
EVD
52.298
4.
3
22
Lorenzo CONTI
MSC
1:13.174
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 185, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
40
Triston ADAMS
NIRC
47.680
Q
2.
3
2
Pietro DE LORENZIS
AGO
47.683
3.
2
19
Francesco BRUZZO
MSC
48.911
4.
4
62
Floran BATHOORN
STG
52.658
Race 186, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
27
Billy SIMMS
MIRC
47.576
Q
2.
4
28
Jaap SCHUURMANS
SVU
50.309
3.
3
21
Claudio MILICI
MSC
50.434
4.
1
33
Mathias VOSTÉ
BSC
1:01.490
Race 187, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
24
Itzhak DE LAAT
TRL
47.827
Q
2.
3
23
Joris PEPERKAMP
GO
48.224
3.
4
52
Dennis VISSER
SCT
49.195
2
39
Alexis YANG
CNPV
DQ
Race 188, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
68
Christoph SCHUBERT
EVD
48.887
Q
2.
3
127
Dennis KUNNE
IHCL
49.652
3.
4
20
Kelvin VAN HAM
HVHW
50.213
4.
2
26
Luiz Antonio DE NEKKER
SCT
1:18.014
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters