Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Seoul, Republic of Korea - 3-6 October 2013
Preliminaries 500 m Men
11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
Race 61 (1 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
135
Robert SEIFERT
GER
41.778
Q
2.
117
GONG Qiuwen
CHN
41.827
Q
3.
125
Sébastien LEPAPE
FRA
41.846
q
4.
151
Anthony LOBELLO
ITA
43.026
Race 62 (2 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
181
Victor AN
RUS
41.539
Q
2.
130
Jack WHELBOURNE
GBR
42.005
Q
3.
159
Artur SULTANGALIYEV
KAZ
42.389
4.
104
Armstrong LAZENBY
AUS
42.725
Race 63 (3 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
165
LEE Ho-Suk
KOR
42.322
Q
2.
199
Jeffrey SIMON
USA
42.414
Q
3.
146
LIU Shaolin Sandor
HUN
42.520
4.
154
Yoshiaki OGURO
JPN
42.680
Race 64 (4 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
166
PARK Seyeong
KOR
41.358
Q
2.
180
Andrey MIKHASIOV
RUS
41.498
Q
3.
171
Roberto PUKITIS
LAT
41.945
q
4.
106
Yauheni RYZHOU
BLR
43.759
Race 65 (5 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
157
Satoshi SAKASHITA
JPN
41.912
Q
2.
174
Freek VAN DER WART
NED
42.030
Q
3.
102
Pierre BODA
AUS
42.481
4.
140
Pan To Barton LUI
HKG
42.607
Race 66 (6 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
198
Chris CREVELING
USA
41.373
Q
2.
128
Richard SHOEBRIDGE
GBR
41.717
Q
3.
176
Niels KERSTHOLT
NED
41.739
q
4.
191
Serhiy LIFYRENKO
UKR
42.256
Race 67 (7 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
116
LIANG Wenhao
CHN
41.727
Q
2.
200
Eduardo ALVAREZ
USA
41.850
Q
3.
150
Yuri CONFORTOLA
ITA
41.913
q
4.
126
Thibaut CROLET
FRA
43.038
Race 68 (8 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
182
Vladimir GRIGOREV
RUS
41.319
Q
2.
169
SIN Da Woon
KOR
42.192
Q
3.
139
Paul HERRMANN
GER
44.265
4.
112
Olivier JEAN
CAN
-
Race 69 (9 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
172
Daan BREEUWSMA
NED
41.677
Q
2.
113
Charle COURNOYER
CAN
41.751
Q
3.
148
Tommaso DOTTI
ITA
41.883
q
4.
192
Ievgen GUTENOV
UKR
43.613
Race 70 (10 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
119
WU Dajing
CHN
41.695
Q
2.
124
Maxime CHATAIGNIER
FRA
42.322
Q
3.
144
BÉRES Bence
HUN
42.521
4.
136
Christoph SCHUBERT
GER
43.358
Race 71 (11 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
111
Charles HAMELIN
CAN
40.959
Q
2.
145
KNOCH Viktor
HUN
41.057
Q
3.
132
Jon ELEY
GBR
41.461
q
4.
178
Blake SKJELLERUP
NZL
43.153
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters