Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-3 (CD-2) - Hasselt, Belgium - 9-11 December 2022
Quarter Finals 500 meter Women Junior D
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 107, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
115
Tinne BOLSIUS
SVU
53.732
Q
2.
3
58
Juliette VAN RHEE
IJA
54.107
3.
2
81
Zoè DE ESCH
SCT
54.244
4.
4
46
Maartje TOORNVLIET
IHCL
54.891
Race 108, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
47
Fabiènne VAN DER VELDT
IHCL
54.966
Q
2.
3
122
Lyncke KLAVER
TRL
55.337
3.
1
25
Amelie LANG
ETR
55.445
4.
5
27
Jette TCHON
ETR
1:02.084
5.
2
79
Jente VAN DER HEIDE
SCT
1:06.244
Race 109, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
124
Yteke SOEPBOER
TRL
55.228
Q
2.
2
48
Annika OUWENEEL
IHCL
55.843
3.
4
75
Djoeke SCHMITZ
SCT
57.402
4.
1
123
Sanne BRINKSMA
TRL
1:12.370
Race 110, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
24
Greta HÄUPL
ETR
53.996
Q
2.
3
80
Noortje KAPPERS
SCT
54.924
3.
2
101
Lobke VAN BENTHUM
STB
55.050
4.
4
26
Marie BRÜMMER
ETR
1:09.623
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 111, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
34
Yelyzaveta SOLOVIOVA
KHV
49.752
Q
2.
2
89
Giulia MARELLI
SES
50.048
Q
3.
3
77
Sara VAN DE POL
SCT
50.182
4.
4
111
Tilde DE VRIENDT
STKG
50.900
5.
5
107
Mijke LAMMERS
STH
53.842
Race 112, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
59
Fleur ALKEMADE
IJVZ
49.511
Q
2.
3
120
Lana SCHIPHOF
TRL
49.663
Q
3.
4
90
Rachele Yara DOLCI
SES
53.522
4.
5
78
Michelle VAN DER WOUDE
SCT
53.973
5.
2
43
Sterre DE WILDE
IDA
59.387
Race 113, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
64
KISS-GEBORA Flora
MTK
48.488
Q
2.
2
114
Femke VENEMA
SVU
49.828
Q
3.
3
60
Fleur HARTVELD
IJVZ
51.308
4.
5
57
Jelka VAN KRANENBURG
IJA
51.512
5.
4
121
Yente BROUWERS
TRL
51.602
Race 114, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
13
Isra GHARSALLAOUI
CGALE
50.649
Q
2.
3
119
Janna Wietske VAN DER ENDE
TRL
50.805
Q
3.
2
35
Klara ZOSCHKE
EVD
51.045
4.
4
76
Esther DROST
SCT
52.211
5.
5
45
Ief STRAATHOF
IHCL
54.935
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters