Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
AUDI ISU WORLDCUP 2 - Dordrecht, Netherlands - 5-8 October 2017
Heats 1500 m Ladies
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 21 skaters)
Race 14 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
CHOI Minjeong
KOR
2:25.317
Q
2.
16
Jessica KOOREMAN
USA
2:26.330
Q
3.
64
Iong A KIM
KAZ
2:26.403
4.
26
Véronique PIERRON
FRA
2:26.447
5.
123
Volha TALAYEVA
BLR
2:30.778
6.
46
Cheyenne GOH
SGP
2:36.110
7.
136
LI Jinyu
CHN
2:46.299
Race 15 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
137
ZHOU Yang
CHN
2:25.478
Q
2.
44
Charlotte GILMARTIN
GBR
2:25.621
Q
3.
128
KIM A Lang
KOR
2:25.694
q
4.
134
Lana GEHRING
USA
2:25.857
5.
89
Yuki KIKUCHI
JPN
2:25.974
6.
40
Erika LINDGREN
SWE
2:30.559
7.
104
Diana MYKHALCHUK
UKR
2:33.559
Race 16 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
11
JASZAPATI Petra
HUN
2:27.381
Q
2.
51
Shione KAMINAGA
JPN
2:27.447
Q
3.
32
Katerina NOVOTNA
CZE
2:28.803
4.
25
Hanne DESMET
BEL
2:28.847
5.
76
Mariya IZAFATAVA
BLR
2:30.943
6.
87
Anna YAKIMOVA
BUL
2:37.890
Race 17 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
SHIM Suk Hee
KOR
2:36.799
Q
2.
48
HAN Yu Tong
CHN
2:36.875
Q
3.
38
Agne SEREIKAITE
LTU
2:38.830
4.
94
Oliwia GAWLICA
POL
2:42.795
5.
142
Maja IVANDIC
CRO
2:52.702
6.
20
Bianca WALTER
GER
3:06.450
ADV
124
HEIDUM Bernadett
HUN
P
Race 18 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
47
Valerie MALTAIS
CAN
2:27.253
Q
2.
31
Magdalena WARAKOMSKA
POL
2:29.630
Q
3.
43
Mariia-Mahdalyna UZAKOVA
UKR
2:31.607
4.
118
Alexandra DANNEEL
BEL
2:31.903
5.
100
Tünde BALÁZS
ROU
2:38.375
6.
17
Anna SEIDEL
GER
2:53.109
ADV
19
Tifany HUOT MARCHAND
FRA
P
Race 19 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
59
Jamie MACDONALD
CAN
2:36.116
Q
2.
141
Jorien TER MORS
NED
2:36.200
Q
3.
35
Lucia PERETTI
ITA
2:36.352
4.
30
Kathryn THOMSON
GBR
2:36.804
5.
125
Madina ZHANBUSINOVA
KAZ
2:39.096
6.
112
Zornica PENCHEVA
BUL
2:50.292
Race 20 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
18
Deanna LOCKETT
AUS
2:27.208
Q
2.
1
Elise CHRISTIE
GBR
2:27.455
Q
3.
21
Yara VAN KERKHOF
NED
2:28.940
4.
52
KONYA Zsofia
HUN
2:29.209
5.
34
Anastasya KRESTOVA
KAZ
2:30.105
6.
73
Arianna VALCEPINA
ITA
2:32.990
7.
135
Maame BINEY
USA
2:33.134
Race 21 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
Suzanne SCHULTING
NED
2:30.525
Q
2.
9
Arianna FONTANA
ITA
2:31.125
Q
3.
77
Michaela KUNCIROVA
CZE
2:32.537
4.
108
Ranya EZZI
SWE
2:32.550
5.
37
Alica PORUBSKA
SVK
2:38.334
6.
117
Evelien VAN KERCKVOORDE
BEL
2:39.999
7.
15
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS
3:05.816
Race 22 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
24
Kim BOUTIN
CAN
2:24.690
Q
2.
13
Sofia PROSVIRNOVA
RUS
2:24.780
Q
3.
33
Katrin MANOILOVA
BUL
2:29.914
4.
106
Patrycja MARKIEWICZ
POL
2:31.903
5.
45
Katarina BURIC
CRO
2:32.195
6.
90
Mariya DOLGOPOLOVA
UKR
2:33.790
7.
121
Tina GRASSOW
GER
2:33.824
Race 23 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
63
Ekaterina EFREMENKOVA
RUS
2:35.240
Q
2.
23
Hitomi SAITO
JPN
2:35.271
Q
3.
36
Michaela HRUZOVA
CZE
2:36.217
4.
78
Selma POUTSMA
FRA
2:36.611
5.
42
Vera TRYBUL
BLR
2:39.050
6.
143
Valentina ASCIC
CRO
2:39.415
7.
41
Yu-Tzu LIN
TPE
2:39.439
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters