Athletes |
|
|
This website is a service of PB-Event |
|
|
Biographical data for: Jesse BERGMAN
Classifications in season 2023/2024: |
30/09/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Men Junior B | Overall Ranking: 21st, 500 meter: 15th, 1000 meter: 16th | 30/09/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Men Junior A/B Senior | Overall Ranking: 21st, 500 meter: 15th, 1000 meter: 16th | 21/10/23 | Groningen NED | Autumn Tournament | Men Jun AB/Sen/M | Overall Ranking: 8th, 500 meter: 7th, 1000 meter: 9th | 18/11/23 | Dordrecht NED | Regional League West 1 | Heren Jun/Sen | Overall Ranking: 7th, 500 meter: 7th | 25/11/23 | Den Haag NED | Regional League West 2 | Heren Jun/Sen | Overall Ranking: 6th, 1000 meter: 6th | 21/01/24 | Utrecht NED | Regional League NED West 3 - Sebra Sports Cup | Sen/Jun Divisie A | Overall Ranking: 18th, 500 meter: 18th | 04/02/24 | Alkmaar NED | Regional League NED West 4 | Sen/Jun Divisie A | Overall Ranking: 15th, 1000 meter: 15th | 30/03/24 | Gent
BEL | Easter Tournament 42nd - Golden Sun Award | Junior A +Senior Men | Overall Ranking: 18th, 500 meter: 18th, 500 meter: 18th, 500 meter: 18th, 1000 meter: 19th, 1000 meter: 19th, 1000 meter: 19th | 30/03/24 | Gent
BEL | Easter Tournament 42nd - Golden Sun Award | Junior AB + Senior Men | Overall Ranking: 18th, 500 meter: 18th, 500 meter: 18th, 500 meter: 18th, 1000 meter: 19th, 1000 meter: 19th, 1000 meter: 19th | 30/03/24 | Gent
BEL | Easter Tournament 42nd - Golden Sun Award | Junior B Men | Overall Ranking: 18th, 500 meter: 18th, 500 meter: 18th, 500 meter: 18th, 1000 meter: 19th, 1000 meter: 19th, 1000 meter: 19th |
Results in season 2023/2024: |
500 meter |
53 | .624 | 31/03/24 | Gent
BEL | Easter Tournament 42nd - Golden Sun Award | Final, Group 4 | |
53 | .63 | 21/10/23 | Groningen NED | Autumn Tournament | Final, Group 2 | |
54 | .86 | 21/10/23 | Groningen NED | Autumn Tournament | Quarter Finals, Group 1 | |
54 | .95 | 04/02/24 | Alkmaar NED | Regional League NED West 4 | Quarter Finals, Group 1 | |
55 | .090 | 25/11/23 | Den Haag NED | Regional League West 2 | Kwart Finales, Groep 1 | |
55 | .12 | 21/10/23 | Groningen NED | Autumn Tournament | Semi Final, Group 1 | |
55 | .301 | 01/10/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Final, Group 4 | |
55 | .301 | 30/03/24 | Gent
BEL | Easter Tournament 42nd - Golden Sun Award | Quarter Finals, Group 1 | |
55 | .364 | 01/10/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Quarter Finals, Group 1 | |
55 | .68 | 21/01/24 | Utrecht NED | Regional League NED West 3 - Sebra Sports Cup | Final, Group 4 | |
55 | .987 | 01/10/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Semi Final, Group 2 | |
56 | .301 | 31/03/24 | Gent
BEL | Easter Tournament 42nd - Golden Sun Award | Semi Final, Group 2 | |
56 | .70 | 18/11/23 | Dordrecht NED | Regional League West 1 | Quarter Finals, Group 1 | |
56 | .89 | 21/01/24 | Utrecht NED | Regional League NED West 3 - Sebra Sports Cup | Semi Final, Group 2 | |
57 | .05 | 18/11/23 | Dordrecht NED | Regional League West 1 | Final, Group 2 | |
1:04 | .50 | 21/01/24 | Utrecht NED | Regional League NED West 3 - Sebra Sports Cup | Quarter Finals, Group 1 | |
1:07 | .520 | 25/11/23 | Den Haag NED | Regional League West 2 | Halve Finales, Groep 1 | |
1:20 | .25 | 18/11/23 | Dordrecht NED | Regional League West 1 | Semi Final, Group 1 | |
|
|
1000 meter |
|
|
2000 meter relay |
3:27 | .46 | 04/02/24 | Alkmaar NED | Regional League NED West 4 | Final, Group 1 | |
| (T2: Jesse Bergman, Marleen Hendriks, Bruce Nelissen, Lucas van der Hoorn) |
3:33 | .08 | 21/01/24 | Utrecht NED | Regional League NED West 3 - Sebra Sports Cup | Final, Group 1 | |
| (TEAM 1: Jesse Bergman, Rene Kaptijn, Roland van den Nouland, Joppe Van Oorschot) |
3:42 | .210 | 25/11/23 | Den Haag NED | Regional League West 2 | Finale, Groep 1 | |
| (Team F: Jesse Bergman, Anne-Lotte Kohler, Annemarie Van Haestregt, Nerena van Vuuren) |
4:00 | .75 | 18/11/23 | Dordrecht NED | Regional League West 1 | Final, Group 1 | |
| (SH-T3: Jesse Bergman, Marc de Haas, Edo Kruidering, Jan Lakeman) |
|
|
|
|