Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS 5 (BAS) - Malmo, Sweden - 10-12 January 2014
 
Heats 1500 meter Men Junior B
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 18 skaters)
 Race 1, Group A     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.49 Rino VANHOOREN  BSC2:36.702Q
2.157 Yoann MARTINEZ  OGCA2:36.779Q
3.383 Siebren TIEMERSMA  TRL2:37.112 
4.269 Marco ZOVI  SGR2:44.637
521 Oliver GIESE  ETRP
 Race 2, Group A     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.514 Mattia ANTONIOLI  BOR2:28.409Q
2.411 Ward PÉTRÉ  YDS2:28.675Q
3.334 Aydin DJEMAL  ALD2:29.658q
4.242 Kay HUISMAN  HVHW2:32.240
5.160 Marco GONIN  PIN2:33.730
 Race 3, Group A     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.561 Tristan NAVARRO  RPV2:28.582Q
2.326 Niclas WENDLER  EVD2:29.332Q
3.277 Kyle AERENS  STKG2:30.168q
4.159 Francesco PRIZZON  PCL2:32.687
5.680 Lucas BREMMER  SVU2:38.368
6.488 Jacob PORTER  NIRC2:51.666
 Race 4, Group A     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.573 Jacob JANSSON  SKS2:34.477Q
2.358 Alessio LORENZI  PCL2:34.895Q
3.636 Anthony CAST  ALD2:35.937ADV
4.479 Jos VAN DER NOLL  SVU2:37.973
5.139 Oliver LINDENSKOV  HLF722:38.051
237 Jan Douwe JANSEN  GOP
 Race 5, Group A     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.513 Marco GIORDANO  BOR2:26.222Q
2.427 Tobias PIETSCH  EVD2:26.578Q
3.185 Clément FLORAC  USF2:33.014q
4.638 Philip DUE SCHMIDT  HLF722:33.040
5.245 Rick DE GROOT  IJVZ2:38.188
310 Stijn DESMET  IRTAP
 Race 6, Group A     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.435 Jack BURROWS  NIRC2:29.798Q
2.13 Damiano GIULIANI  AEV2:29.921Q
3.274 Fabrice DUFBERG  SKS2:30.508q
4.566 Jelmer KOOISTRA  SCT2:33.311
5.322 Fiete REICH  ETR2:37.810
 Race 7, Group A     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.38 Jens ALMEY  STKG2:34.370Q
2.578 Hessel KOOT  SVU2:34.936Q
3.276 Gillian GOUD  STA2:35.218 
4.167 Surendra VILLA  SES2:36.224
5.675 Daniel JACOBSSON  SKS2:42.286
6.449 Ethan TREACY  MIRC2:43.114


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Impakt Sport
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Bioracer
Skate-Tec
Sebra Sports
Web-TV