Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Kolomna, Russia - 14-17 November 2013
Preliminaries 1000 m Ladies
11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
Race 151 (1 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
33
Elise CHRISTIE
GBR
1:34.595
Q
2.
55
Ayuko ITO
JPN
1:35.196
Q
3.
48
Elena VIVIANI
ITA
1:35.333
4.
29
Tifany HUOT MARCHAND
FRA
1:35.543
Race 152 (2 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
ZHOU Yang
CHN
1:31.499
Q
2.
27
Véronique PIERRON
FRA
1:31.666
Q
3.
98
Alyson DUDEK
USA
1:32.886
q
4.
78
Katalin KRISTO
ROU
1:34.984
Race 153 (3 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
61
PARK Seung-Hi
KOR
1:32.648
Q
2.
49
Arianna FONTANA
ITA
1:32.900
Q
3.
31
Charlotte GILMARTIN
GBR
1:33.786
q
4.
38
Bianca WALTER
GER
1:35.625
Race 154 (4 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
20
WANG Meng
CHN
1:31.118
Q
2.
15
Marianne ST-GELAIS
CAN
1:31.225
Q
3.
75
Paula BZURA
POL
1:32.019
q
4.
70
Rianne DE VRIES
NED
1:32.297
Race 155 (5 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
93
Emily SCOTT
USA
1:32.792
Q
2.
57
Biba SAKURAI
JPN
1:32.980
Q
3.
25
Katerina NOVOTNA
CZE
1:33.198
q
4.
77
Marta WÓJCIK
POL
1:33.976
Race 156 (6 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
63
SHIM Suk Hee
KOR
1:33.834
Q
2.
68
Jorien TER MORS
NED
1:33.914
Q
3.
83
Olga BELYAKOVA
RUS
1:34.562
4.
58
Inna SIMONOVA
KAZ
1:34.680
Race 157 (7 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
81
Tatiana BORODULINA
RUS
1:33.325
Q
2.
21
LI Jianrou
CHN
1:33.406
Q
3.
74
Patrycja MALISZEWSKA
POL
1:33.896
4.
35
Anna SEIDEL
GER
1:35.385
Race 158 (8 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
17
Valerie MALTAIS
CAN
1:31.156
Q
2.
90
Sofiia VLASOVA
UKR
1:35.996
Q
51
Martina VALCEPINA
ITA
P
96
Jessica KOOREMAN-SMITH
USA
P
Race 159 (9 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
53
Yui SAKAI
JPN
1:32.982
Q
2.
59
Kseniya MOTOVA
KAZ
1:33.302
Q
3.
3
Veronika WINDISCH
AUT
1:35.665
ADV
42
HEIDUM Bernadett
HUN
P
Race 160 (10 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
62
KIM A Lang
KOR
1:30.574
Q
2.
67
Agne SEREIKAITE
LTU
1:32.242
Q
3.
84
Valeriya REZNIK
RUS
1:32.291
q
4.
1
Alix-Myra ANDERSON
AUS
1:33.911
Race 161 (11 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
Jessica HEWITT
CAN
1:32.875
Q
2.
2
Deanna LOCKETT
AUS
1:32.938
Q
3.
69
Yara VAN KERKHOF
NED
1:33.033
q
4.
10
Katrin MANOILOVA
BUL
1:33.394
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters