Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CHAMPIONSHIPS JUNIORS - Melbourne, Australia - 24-26 February 2012
 
Preliminaries 1000 M Men
  14 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 32 skaters)
 Race 98     (1 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Alexandre ST JEAN  CAN1:31.174Q
2.168 Eduard STRELKOV  RUS1:31.205Q
3.120 Milos APELTAUER  CZE1:31.957 
5.150 Zhen Wei YONG  MAS-    
5.169 Kenneth Russell CHEW  SIN-    
 Race 99     (2 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.161 LEE Hyo Been  KOR1:28.080Q
2.177 James RODOWSKY  USA1:28.447Q
3.132 LIU Shaolin Sandor  HUN1:29.785q
4.106 Dominic ANDERMANN  AUT1:40.657
5.157 Benjamin WHITESIDE  NZL1:40.751
 Race 100     (3 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 KIM Joon Chun  KOR1:27.834Q
2.141 Kei SAITO  JPN1:28.113Q
3.107 Mathias VOSTÉ  BEL1:28.313q
4.118 Yu-Cheng LIN  TPE1:34.545
 Race 101     (4 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 CHEN Guang  CHN1:30.737Q
2.175 Claude GILBERT  USA1:30.807Q
3.165 Alexander BUBNOV  RUS1:31.416q
4.103 Nathaniel HENRY  AUS1:52.570
5.148 Harris RASHID  MAS2:16.639
 Race 102     (5 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 PARK Seyeong  KOR1:32.406Q
2.135 Andrea CASSINELLI  ITA1:32.842Q
3.172 Serdar ILTIR  TUR1:35.624 
4.153 Mark PRINSEN  NED1:52.367
123 Christoph SCHUBERT  GERP
 Race 103     (6 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.151 Christiaan BÖKKERINK  NED1:33.100Q
2.142 Hiroki YOKOYAMA  JPN1:33.323Q
3.144 Rinat MAZHENOV  KAZ1:34.352 
4.170 Inan EREN  TUR1:35.390
 Race 104     (7 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Tommaso DOTTI  ITA1:32.608Q
2.152 Itzhak DE LAAT  NED1:32.787Q
3.124 Felix SPIEGL  GER1:34.829 
4.166 Dmitry MIGUNOV  RUS2:17.198
 Race 105     (8 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.102 Pierre BODA  AUS1:31.907Q
2.129 Pan To Barton LUI  HKG1:31.979Q
3.145 Denis NIKISHA  KAZ1:33.527 
4.171 Menderes EREN  TUR1:33.800
 Race 106     (9 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 HAN Tianyu  CHN1:31.710Q
2.137 Tomas GIACOMELLI  ITA1:32.227Q
3.108 Tsvetan TSANKOV  BUL1:33.048 
4.119 Yang-Chun WANG  TPE1:36.300
5.149 De Vin WONG  MAS1:59.225
 Race 107     (10 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 CHEN Dequan  CHN1:31.056Q
2.143 Aidar BEKZHANOV  KAZ1:31.845Q
3.126 Murray COCHRANE  GBR1:32.491ADV
117 Mackenzie BLACKBURN  TPEP
 Race 108     (11 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.176 John-Henry KRUEGER  USA1:32.561Q
2.147 Roberto PUKITIS  LAT1:32.732Q
3.156 Christopher JARDEN  NZL1:35.990 
4.121 Joel DUFTER  GER1:55.150
5.101 Lucas PAREDES  ARG1:59.133
 Race 109     (12 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 BÉRES Bence  HUN1:30.455Q
2.110 David GOULET  CAN1:30.618Q
3.163 István GÁL-ORAVECZ  ROU1:30.868q
4.104 Armstrong LAZENBY  AUS1:32.523
 Race 110     (13 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Dan IWASA  JPN1:31.351Q
2.158 Sebastian KLOSINSKI  POL1:31.745Q
3.127 Billy SIMMS  GBR1:32.027 
4.164 Emil IMRE  ROU1:34.613
 Race 111     (14 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 BURJÁN Csaba  HUN1:30.819Q
2.109 Yoan GAUTHIER  CAN1:31.101Q
3.125 Josh CHEETHAM  GBR1:32.477 
4.155 Shaun COBURN  NZL1:41.813


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Engo
Skate-Tec
Web-TV
Kilimanjaro
Bioracer
Sebra Sports
Eraton Race Timers