Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EASTER TOURNAMENT 42ND - GOLDEN SUN AWARD - Gent , Belgium - 30-31 March 2024
 
Quarter Finals 777 meter Junior D Men
  5 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 16, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Oskar LOMAN  DKIJV1:30.012Q
2.454 Clark HARTEMINK  IHCL1:31.324 
3.2115 Rinse KRAMER  SCT1:31.729
4.58 Tristan DE VUYST  BSC1:39.461
5.3147 Sem VAN DER KAA  STB1:42.522
 Race 17, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Daniel TROWBRIDGE  ALD1:22.469Q
2.2148 Thijme LAURIJSSEN  STB1:29.259 
3.3108 Laurens VAN DER VLIST  NSV1:31.891
4.5182 Kai HUITING  SVU1:32.207
5.4116 Allard VAN DER ENDE  SCT1:45.323
 Race 18, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1195 Ties OVERZET  TRL1:27.118Q
2.27 Ferre DE KIMPE  BSC1:29.782 
3.3160 Adrian DE MEULEMEESTER  STKG1:41.521
4.5100 Valentin STARK  MERC1:44.840
5.472 Daan VAN HOUTEN  IJA1:57.727
 Race 19, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1113 Jelte VAN HASKERA  SCT1:27.646Q
2.4139 Bjorn WIDLUND  STAYC1:33.505 
3.371 Tobias VAN KRANENBURG  IJA1:36.294
4.5162 Maarten TOLLENAERE  STKG1:47.346
5.2181 Ruan OLDEN  SVU1:49.204
 Race 20, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2200 Lars VAN AERDE  YDS1:26.619Q
2.1146 Karsten DIELEMAN  STB1:26.727 
3.3161 Nino HOOZEE  STKG1:35.985
4.4114 Timo BOUMA  SCT1:37.875
5.573 Fabian SIMONS  IJA1:43.528
 
Semi Final 777 meter Junior D Men
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 5 skaters)
 Race 36, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1161 Nino HOOZEE  STKG1:33.996Q
2.3100 Valentin STARK  MERC1:34.699 
3.271 Tobias VAN KRANENBURG  IJA1:34.813
4.572 Daan VAN HOUTEN  IJA1:38.267
5.4162 Maarten TOLLENAERE  STKG1:47.363
 Race 37, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5181 Ruan OLDEN  SVU1:28.224Q
2.3160 Adrian DE MEULEMEESTER  STKG1:29.476
3.1108 Laurens VAN DER VLIST  NSV1:31.285
4.4147 Sem VAN DER KAA  STB1:31.487
5.28 Tristan DE VUYST  BSC1:40.594
 Race 38, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1115 Rinse KRAMER  SCT1:32.165Q
2.2182 Kai HUITING  SVU1:32.673
3.3114 Timo BOUMA  SCT1:33.552
4.5116 Allard VAN DER ENDE  SCT1:33.584
5.473 Fabian SIMONS  IJA1:39.176
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 39, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2146 Karsten DIELEMAN  STB1:23.616Q
2.1200 Lars VAN AERDE  YDS1:24.488Q
3.3195 Ties OVERZET  TRL1:24.790
4.4148 Thijme LAURIJSSEN  STB1:31.379
5.5139 Bjorn WIDLUND  STAYC1:34.579
 Race 40, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Daniel TROWBRIDGE  ALD1:21.128Q
2.2113 Jelte VAN HASKERA  SCT1:25.313Q
3.417 Oskar LOMAN  DKIJV1:25.599 
4.37 Ferre DE KIMPE  BSC1:27.359
5.554 Clark HARTEMINK  IHCL1:28.201
 
Final 777 meter Junior D Men
 Race 79, Group 5     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1116 Allard VAN DER ENDE  SCT1:34.432
2.272 Daan VAN HOUTEN  IJA1:36.517
3.373 Fabian SIMONS  IJA1:36.600
4.48 Tristan DE VUYST  BSC1:38.107
5.5162 Maarten TOLLENAERE  STKG1:45.333
 Race 80, Group 4     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1108 Laurens VAN DER VLIST  NSV1:29.713
2.2147 Sem VAN DER KAA  STB1:30.258
3.4100 Valentin STARK  MERC1:35.900
4.3114 Timo BOUMA  SCT1:36.482
5.571 Tobias VAN KRANENBURG  IJA1:53.092
 Race 81, Group 3     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1181 Ruan OLDEN  SVU1:27.137
2.2160 Adrian DE MEULEMEESTER  STKG1:28.872
3.4182 Kai HUITING  SVU1:30.003
4.3115 Rinse KRAMER  SCT1:30.223
5.5161 Nino HOOZEE  STKG1:44.638
 Race 82, Group 2     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Oskar LOMAN  DKIJV1:26.3633 
2.27 Ferre DE KIMPE  BSC1:28.5202
3.354 Clark HARTEMINK  IHCL1:28.6981
4.4148 Thijme LAURIJSSEN  STB1:29.200
5.5139 Bjorn WIDLUND  STAYC1:32.629
 Race 83, Group 1     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Daniel TROWBRIDGE  ALD1:23.15734
2.2146 Karsten DIELEMAN  STB1:24.12621
3.4195 Ties OVERZET  TRL1:24.21113 
4.5113 Jelte VAN HASKERA  SCT1:24.6938
5.3200 Lars VAN AERDE  YDS1:25.8585
 
Distance Classification 777 meter Junior D Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.3 Daniel TROWBRIDGE  ALD1341|1|11:21.128
2.146 Karsten DIELEMAN  STB2212|1|21:23.616
3.195 Ties OVERZET  TRL3131|3|31:24.211
4.113 Jelte VAN HASKERA  SCT481|2|41:24.693
5.200 Lars VAN AERDE  YDS551|2|51:24.488
  Final, Group 2
6.17 Oskar LOMAN  DKIJV131|3|11:25.599
7.7 Ferre DE KIMPE  BSC222|4|21:27.359
8.54 Clark HARTEMINK  IHCL312|5|31:28.201
9.148 Thijme LAURIJSSEN  STB42|4|41:29.200
10.139 Bjorn WIDLUND  STAYC52|5|51:32.629
  Final, Group 3
11.181 Ruan OLDEN  SVU15|1|11:27.137
12.160 Adrian DE MEULEMEESTER  STKG23|2|21:28.872
13.182 Kai HUITING  SVU34|2|31:30.003
14.115 Rinse KRAMER  SCT43|1|41:30.223
15.161 Nino HOOZEE  STKG53|1|51:33.996
  Final, Group 4
16.108 Laurens VAN DER VLIST  NSV13|3|11:29.713
17.147 Sem VAN DER KAA  STB25|4|21:30.258
18.100 Valentin STARK  MERC34|2|31:34.699
19.114 Timo BOUMA  SCT44|3|41:33.552
20.71 Tobias VAN KRANENBURG  IJA53|3|51:34.813
  Final, Group 5
21.116 Allard VAN DER ENDE  SCT15|4|11:33.584
22.72 Daan VAN HOUTEN  IJA25|4|21:36.517
23.73 Fabian SIMONS  IJA35|5|31:36.600
24.8 Tristan DE VUYST  BSC44|5|41:38.107
25.162 Maarten TOLLENAERE  STKG54|5|51:45.333


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Bioracer
Impakt Sport
Skate-Tec
Web-TV
Eraton
Sebra Sports
Kilimanjaro