Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
REGIO COMPETITIE WEST 3 - SEBRA SPORTS CUP - Den Haag, Netherlands - 12 November 2022
 
Kwart Finales 500 meter Divisie D
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finales, total 9 skaters)
 Race 5, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3173 Kees DE GROOTE  STA1:08.44Q
2.1238 Maud MORET  IHCL1:09.57Q
3.5242 Clark HARTEMINK  IHCL1:13.63
4.2152 Lily BAKKER  HVHW1:15.97
5.433 Lois TIMMERMANS  SVU1:18.51
 Race 6, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.429 Luna SUURD  SVU1:09.45Q
2.2239 Aaron SIMONS  IJA1:15.93Q
3.167 Dorian DE HAAN  IHCL1:19.63 
4.3168 Ynte ALLEBLAS  HVHW1:19.90
 Race 7, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2233 Calle DE BOER  STH1:11.29Q
2.43 Mike OOSTERBOER  SVU1:15.86Q
3.1169 Nijs ALLEBLAS  HVHW1:20.82 
372 Mia SCARGO  IHCLDNF
 Race 8, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1122 Anouk BERGMAN  IJA1:14.42Q
2.3125 Frederique VAN RHEE  IJA1:23.86Q
3.4109 Ellen GOVAERT  HVHW1:29.62ADV
4.2154 Cas VAN DER KNAAP  HVHW1:32.65
 
Halve Finales 500 meter Divisie D
  2 Races (the best skater of each race qualifies for the Finale, total 4 skaters)
 Race 33, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Lois TIMMERMANS  SVU1:21.83Q
2.267 Dorian DE HAAN  IHCL1:23.05 
3.4154 Cas VAN DER KNAAP  HVHW1:31.10
4.3169 Nijs ALLEBLAS  HVHW1:31.34
 Race 34, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1242 Clark HARTEMINK  IHCL1:10.48Q
2.2152 Lily BAKKER  HVHW1:15.78 
3.3168 Ynte ALLEBLAS  HVHW1:16.23
472 Mia SCARGO  IHCLDNS
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 5 skaters)
 Race 35, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Luna SUURD  SVU1:09.29Q
2.2238 Maud MORET  IHCL1:10.55Q
3.43 Mike OOSTERBOER  SVU1:25.64 
4.3233 Calle DE BOER  STH1:27.73
 Race 36, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1173 Kees DE GROOTE  STA1:09.75Q
2.5109 Ellen GOVAERT  HVHW1:12.20Q
3.3239 Aaron SIMONS  IJA1:14.26
4.2122 Anouk BERGMAN  IJA1:15.17
5.4125 Frederique VAN RHEE  IJA1:24.59
 
Finale 500 meter Divisie D
 Race 61, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1168 Ynte ALLEBLAS  HVHW1:18.06
2.3169 Nijs ALLEBLAS  HVHW1:20.12
3.2154 Cas VAN DER KNAAP  HVHW1:39.75
472 Mia SCARGO  IHCLDNS
 Race 62, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1242 Clark HARTEMINK  IHCL1:11.01
2.233 Lois TIMMERMANS  SVU1:22.98
3.4152 Lily BAKKER  HVHW1:24.81
4.367 Dorian DE HAAN  IHCL1:31.09
 Race 63, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4233 Calle DE BOER  STH1:12.80
2.1122 Anouk BERGMAN  IJA1:16.32
3.33 Mike OOSTERBOER  SVU1:20.97 
4.2125 Frederique VAN RHEE  IJA1:23.97
 Race 64, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3238 Maud MORET  IHCL1:02.82
2.129 Luna SUURD  SVU1:08.44
3.2173 Kees DE GROOTE  STA1:09.23
4.5239 Aaron SIMONS  IJA1:13.50 
5.4109 Ellen GOVAERT  HVHW1:17.96
 
Distance Classification 500 meter Divisie D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.238 Maud MORET  IHCL102|2|11:02.82
2.29 Luna SUURD  SVU21|1|21:08.44
3.173 Kees DE GROOTE  STA31|1|31:08.44
4.239 Aaron SIMONS  IJA42|3|41:13.50
5.109 Ellen GOVAERT  HVHW53|2|51:12.20
  Finale, Groep 2
6.233 Calle DE BOER  STH11|4|11:11.29
7.122 Anouk BERGMAN  IJA21|4|21:14.42
8.3 Mike OOSTERBOER  SVU32|3|31:15.86
9.125 Frederique VAN RHEE  IJA42|5|41:23.86
  Finale, Groep 3
10.242 Clark HARTEMINK  IHCL13|1|11:10.48
11.33 Lois TIMMERMANS  SVU25|1|21:18.51
12.152 Lily BAKKER  HVHW34|2|31:15.78
13.67 Dorian DE HAAN  IHCL43|2|41:19.63
  Finale, Groep 4
14.168 Ynte ALLEBLAS  HVHW14|3|11:16.23
15.169 Nijs ALLEBLAS  HVHW23|4|21:20.12
16.154 Cas VAN DER KNAAP  HVHW34|3|31:31.10
17.72 Mia SCARGO  IHCLPNS |NS|P


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Engo
Web-TV
Skate-Tec
Kilimanjaro
Impakt Sport
Eraton
Sebra Sports