Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
REGIO COMPETITIE WEST 3 - SEBRA SPORTS CUP - Den Haag, Netherlands - 12 November 2022
 
Kwart Finales 500 meter Divisie B
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finales, total 10 skaters)
 Race 25, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1106 Toby BEUKERS  HVHW59.90Q
2.3124 Olen OLSTHOORN  HVHW1:00.45Q
3.41 Ruan OLDEN  SVU1:00.87
4.5177 Jana SCHUITEMA  STA1:09.30
5.2114 Hessel VELDHUIZEN  HVHW1:17.45
 Race 26, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4162 Iris SMITS  IJVZ1:00.21Q
2.5158 Jason VELTMAN  IJVZ1:00.42Q
3.1117 Tycho PETRI  HVHW1:08.34 
4.270 Lise HOLKERS  IHCL1:09.42
5.354 Gabriël DE HAAN  IHCL1:15.48
 Race 27, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1133 Jalina-Marjet SCHIPPERS  IJA58.66Q
2.413 Marleen MALENSTEIN  SVU1:01.46Q
3.540 Mijntje JUFFERMANS  IHCL1:02.47
4.2132 Daan VAN HOUTEN  IJA1:07.70
5.3167 Oona ALLEBLAS  HVHW1:08.08
 Race 28, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3241 Ids CREBAS  SVU58.27Q
2.1187 Twan KEMPENAAR  STH1:03.00Q
3.5105 Jeffrey EIJGERMANS  HVHW1:03.59 
4.491 Isis VAN ETTEN  DKIJV1:05.62
5.2131 Tobias VAN KRANENBURG  IJA1:17.74
 
 
Halve Finales 777 meter Divisie B
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 5 skaters)
 Race 53, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5131 Tobias VAN KRANENBURG  IJA1:37.12Q
2.470 Lise HOLKERS  IHCL1:38.68Q
3.3117 Tycho PETRI  HVHW1:39.63
4.191 Isis VAN ETTEN  DKIJV1:40.09
5.2167 Oona ALLEBLAS  HVHW1:46.62
 Race 54, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.454 Gabriël DE HAAN  IHCL1:39.13Q
2.1105 Jeffrey EIJGERMANS  HVHW1:39.51Q
3.3177 Jana SCHUITEMA  STA1:40.55 
4.5114 Hessel VELDHUIZEN  HVHW1:44.12
5.2132 Daan VAN HOUTEN  IJA1:44.77
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 5 skaters)
 Race 55, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2162 Iris SMITS  IJVZ1:32.50Q
2.1241 Ids CREBAS  SVU1:32.76Q
3.3158 Jason VELTMAN  IJVZ1:34.76
4.41 Ruan OLDEN  SVU1:39.41
5.5187 Twan KEMPENAAR  STH1:52.19
 Race 56, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.413 Marleen MALENSTEIN  SVU1:35.49Q
2.2106 Toby BEUKERS  HVHW1:35.90Q
3.3124 Olen OLSTHOORN  HVHW1:36.09 
4.540 Mijntje JUFFERMANS  IHCL1:37.79
5.1133 Jalina-Marjet SCHIPPERS  IJA1:40.91
 
Finale 777 meter Divisie B
 Race 81, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3114 Hessel VELDHUIZEN  HVHW1:40.90
2.191 Isis VAN ETTEN  DKIJV1:41.29
3.4132 Daan VAN HOUTEN  IJA1:41.45
4.2177 Jana SCHUITEMA  STA1:45.39
5.5167 Oona ALLEBLAS  HVHW1:45.51
 Race 82, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1131 Tobias VAN KRANENBURG  IJA1:38.08
2.5117 Tycho PETRI  HVHW1:38.37
3.270 Lise HOLKERS  IHCL1:39.95
4.4105 Jeffrey EIJGERMANS  HVHW1:40.75
5.354 Gabriël DE HAAN  IHCL1:54.75
 Race 83, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.31 Ruan OLDEN  SVU1:35.49
2.4133 Jalina-Marjet SCHIPPERS  IJA1:35.59
3.1124 Olen OLSTHOORN  HVHW1:36.38 
4.240 Mijntje JUFFERMANS  IHCL1:37.66
5.5187 Twan KEMPENAAR  STH1:41.31
 Race 84, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2241 Ids CREBAS  SVU1:33.54
2.3158 Jason VELTMAN  IJVZ1:34.42 
3.413 Marleen MALENSTEIN  SVU1:34.81
4.5106 Toby BEUKERS  HVHW1:38.60
1162 Iris SMITS  IJVZP
 
Distance Classification 777 meter Divisie B
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.241 Ids CREBAS  SVU101|2|11:32.76
2.158 Jason VELTMAN  IJVZ22|3|21:34.42
3.13 Marleen MALENSTEIN  SVU32|1|31:34.81
4.106 Toby BEUKERS  HVHW41|2|41:35.90
5.162 Iris SMITS  IJVZ1|1|P1:32.50
  Finale, Groep 2
6.1 Ruan OLDEN  SVU13|4|11:35.49
7.133 Jalina-Marjet SCHIPPERS  IJA21|5|21:35.59
8.124 Olen OLSTHOORN  HVHW32|3|31:36.09
9.40 Mijntje JUFFERMANS  IHCL43|4|41:37.66
10.187 Twan KEMPENAAR  STH52|5|51:41.31
  Finale, Groep 3
11.131 Tobias VAN KRANENBURG  IJA15|1|11:37.12
12.117 Tycho PETRI  HVHW23|3|21:38.37
13.70 Lise HOLKERS  IHCL34|2|31:38.68
14.105 Jeffrey EIJGERMANS  HVHW43|2|41:39.51
15.54 Gabriël DE HAAN  IHCL55|1|51:39.13
  Finale, Groep 4
16.114 Hessel VELDHUIZEN  HVHW15|4|11:40.90
17.91 Isis VAN ETTEN  DKIJV24|4|21:40.09
18.132 Daan VAN HOUTEN  IJA34|5|31:41.45
19.177 Jana SCHUITEMA  STA44|3|41:40.55
20.167 Oona ALLEBLAS  HVHW55|5|51:45.51


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Kilimanjaro
Sebra Sports
Eraton
Impakt Sport
Skate-Tec
Web-TV
Bioracer