Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DEUTSCHLAND CUP 2 - Dresden, Germany - 19-20 November 2022
 
Final 500 meter(1) LG5
 Race 41, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.152 Nyah KAISER  EVD1:12.317 
2.237 Leonie AUST  EVD1:12.773
3.424 Alva KLEINJOHANN  ETR1:13.000
4.358 Lennard KUNZE  EVD1:15.519
 Race 42, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.116 Emma Marie GLOCK  ETR58.989 
2.263 Liv PELZ  EVD1:02.553
3.462 Paul MÜLLER  EVD1:07.750
4.334 Emma STURZREHM  ETR1:07.959
5.541 Charlotte BRABETZ  EVD1:08.291
 Race 43, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Luci HERSCHEL  EVD1:00.6443 
2.387 Barbora ZBO?ILOVÁ  KSB1:01.6592
3.256 Anastasiia KOROCHENKO  KHV1:01.7001
4.568 Thea SCHNEIDER  EVD1:01.891
5.453 Ella Maria KAULE  EVD1:11.165
 Race 44, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.277 Mia MOROZOVÁ  KSB59.77034
2.347 Maxi HOLLWITZ  EVD59.95621
3.525 Marlene KRAATZ  ETR1:00.64313
4.427 Luka LEDOVOY  ETR1:00.9298
5.185 Maksym SMORODSKYI  KHV1:05.8535
 
Distance Classification 500 meter(1) LG5
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.77 Mia MOROZOVÁ  KSB1342|2|159.770
2.47 Maxi HOLLWITZ  EVD2211|1|259.956
3.25 Marlene KRAATZ  ETR3132|3|31:00.643
4.27 Luka LEDOVOY  ETR482|2|41:00.929
5.85 Maksym SMORODSKYI  KHV551|1|51:05.853
  Final, Group 2
6.46 Luci HERSCHEL  EVD133|4|11:00.644
7.87 Barbora ZBO?ILOVÁ  KSB221|3|21:01.659
8.56 Anastasiia KOROCHENKO  KHV311|5|31:01.700
9.68 Thea SCHNEIDER  EVD42|5|41:01.891
10.53 Ella Maria KAULE  EVD53|4|51:11.165
  Final, Group 3
11.16 Emma Marie GLOCK  ETR15|1|158.989
12.63 Liv PELZ  EVD24|2|21:02.553
13.62 Paul MÜLLER  EVD34|1|31:07.750
14.34 Emma STURZREHM  ETR45|3|41:07.959
15.41 Charlotte BRABETZ  EVD53|2|51:08.291
  Final, Group 4
16.52 Nyah KAISER  EVD14|4|11:12.317
17.37 Leonie AUST  EVD25|3|21:12.773
18.24 Alva KLEINJOHANN  ETR33 |NS|31:13.000
19.58 Lennard KUNZE  EVD45|4|41:15.519
  Semi Final, Group 2
20.15 Elisabeth FRIESICKE  ETR54|545.681


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Impakt Sport
Bioracer
Kilimanjaro
Eraton
Web-TV
Skate-Tec
Engo