Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
DEUTSCHLAND CUP 1 - Dresden, Germany - 15-16 October 2022
Semi Final 1500 meter LG1
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 9, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
71
Zdenek SEJPAL
KSB
2:34.253
Q
2.
5
84
Maris Janis STERNMANIS
SLI
2:34.364
3.
6
57
Anna SEIDEL
EVD
2:34.490
4.
3
53
Tobias PIETSCH
EVD
2:34.868
5.
2
47
Paula KUHNT TORZEWSKI
EVD
2:38.183
6.
1
20
Betty MOESKE
ETR
2:41.827
Race 10, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
63
Radek FAJKUS
KSB
2:19.146
Q
2.
1
27
Robin BENDIG
EVD
2:22.013
3.
4
83
Jonathan RÖSKENBLECK
SLI
2:22.326
4.
6
44
Lukas KOBUCH
EVD
2:22.432
5.
2
41
Myeongbi JUNG
EVD
2:23.179
6.
3
78
Tamara TOKAROVA
PRK
2:25.953
Race 11, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
8
Luca LÖFFLER
ECO
2:20.809
Q
2.
4
42
Yanghun Ben JUNG
EVD
2:21.735
3.
1
52
Clemens PFROPPER
EVD
2:22.027
4.
2
31
Lisa ECKSTEIN
EVD
2:22.098
5.
6
45
Emil KOCH
EVD
2:22.988
6.
5
22
Svea ROTHE
ETR
2:26.316
Final 1500 meter LG1
Race 25, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
45
Emil KOCH
EVD
2:35.381
2.
2
41
Myeongbi JUNG
EVD
2:35.421
3.
4
22
Svea ROTHE
ETR
2:35.937
4.
6
20
Betty MOESKE
ETR
2:36.279
5.
5
47
Paula KUHNT TORZEWSKI
EVD
2:39.958
3
78
Tamara TOKAROVA
PRK
P
Race 26, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
57
Anna SEIDEL
EVD
2:34.350
2
2.
2
31
Lisa ECKSTEIN
EVD
2:40.656
1
3.
1
52
Clemens PFROPPER
EVD
2:52.966
4.
4
44
Lukas KOBUCH
EVD
3:01.058
3
83
Jonathan RÖSKENBLECK
SLI
P
6
53
Tobias PIETSCH
EVD
P
Race 27, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
71
Zdenek SEJPAL
KSB
2:14.973
34
2.
3
42
Yanghun Ben JUNG
EVD
2:15.081
21
3.
1
63
Radek FAJKUS
KSB
2:15.217
13
4.
2
8
Luca LÖFFLER
ECO
2:15.458
8
5.
4
27
Robin BENDIG
EVD
2:15.608
5
6.
6
84
Maris Janis STERNMANIS
SLI
2:15.692
3
Distance Classification 1500 meter LG1
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
71
Zdenek SEJPAL
KSB
1
34
1|1
2:14.973
2.
42
Yanghun Ben JUNG
EVD
2
21
2|2
2:15.081
3.
63
Radek FAJKUS
KSB
3
13
1|3
2:15.217
4.
8
Luca LÖFFLER
ECO
4
8
1|4
2:15.458
5.
27
Robin BENDIG
EVD
5
5
2|5
2:15.608
6.
84
Maris Janis STERNMANIS
SLI
6
3
2|6
2:15.692
Final, Group 2
7.
57
Anna SEIDEL
EVD
1
2
3|1
2:34.350
8.
31
Lisa ECKSTEIN
EVD
2
1
4|2
2:22.098
9.
52
Clemens PFROPPER
EVD
3
3|3
2:22.027
10.
44
Lukas KOBUCH
EVD
4
4|4
2:22.432
11.
83
Jonathan RÖSKENBLECK
SLI
3|P
2:22.326
12.
53
Tobias PIETSCH
EVD
4|P
2:34.868
Final, Group 3
13.
45
Emil KOCH
EVD
1
5|1
2:22.988
14.
41
Myeongbi JUNG
EVD
2
5|2
2:23.179
15.
22
Svea ROTHE
ETR
3
6|3
2:26.316
16.
20
Betty MOESKE
ETR
4
6|4
2:36.279
17.
47
Paula KUHNT TORZEWSKI
EVD
5
5|5
2:38.183
18.
78
Tamara TOKAROVA
PRK
6|P
2:25.953
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters