Events
Belfort Grand Lion
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NORWEGIAN CHAMPIONSHIPS 2022 - Oslo, Norway - 9-10 April 2022
 
Semi Final 222 meter Rekrutt
  4 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 5 skaters)
 Race 84, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2147 Eirik ANDERSEN  Herkul32.967Q
2.4138 Emil Flygind LARSEN  HBSK36.943 
3.5137 Elise Knutsen SKOLEM  HBSK37.356
4.3169 Kasper Amdal EDVARDSEN  TKK50.466
1153 Tobias LANGSEID  HerkulDNS
6175 Nicolas MOTA  TKKDNS
 Race 85, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3145 Malin Skau BJ?RGE  Herkul32.493Q
2.2168 Julia NERDAHL-HOFF  TKK36.628 
3.410 Andreas JUVIK  TKK39.148
4.112 Eirin JUVIK  TKK48.226
5.5139 Helle Wulff JENSEN  HBSK49.894
 Race 86, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2150 Johannes MELAND  Herkul35.337Q
2.4154 Julie LELAND  Herkul35.482
3.3105 Øydis LUTNES  OSK52.138
4.6109 Sofia COLBENSEN-TVETEN  OSK1:02.171
1130 Tora Reed ALFHEIM  OSKDNS
5115 Ella KARAKAS  OSKDNS
 Race 87, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2152 Felix Bjørge SKAGSOSET  Herkul30.941Q
2.311 Anna JUVIK  TKK37.036 
3.1136 Edvind Knutsen SKOLEM  HBSK37.425
4.5106 Solveig LUTNES  OSK51.182
5.4113 Tilje Ingveig BJ?RSETH  OSK52.175
 
Final 222 meter Rekrutt
 Race 101, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3113 Tilje Ingveig BJ?RSETH  OSK47.985 
2.2139 Helle Wulff JENSEN  HBSK48.198
3.1109 Sofia COLBENSEN-TVETEN  OSK1:00.348
  1 Race (the best 2 skaters of each race qualify for the Super Final, total 2 skaters)
 Race 102, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Andreas JUVIK  TKK40.463Q
2.4106 Solveig LUTNES  OSK48.858Q
3.5105 Øydis LUTNES  OSK48.960 
4.212 Eirin JUVIK  TKK50.547
5.3169 Kasper Amdal EDVARDSEN  TKK1:01.435
  1 Race (the best 2 skaters of each race qualify for the Super Final, total 2 skaters)
 Race 103, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1168 Julia NERDAHL-HOFF  TKK39.600Q
2.311 Anna JUVIK  TKK40.611Q
3.4137 Elise Knutsen SKOLEM  HBSK44.400 
4.2138 Emil Flygind LARSEN  HBSK46.763
5.5136 Edvind Knutsen SKOLEM  HBSK50.014
 Race 104, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1152 Felix Bjørge SKAGSOSET  Herkul29.067 
2.2145 Malin Skau BJ?RGE  Herkul29.095
3.3147 Eirik ANDERSEN  Herkul31.521
4.5154 Julie LELAND  Herkul34.902
5.4150 Johannes MELAND  Herkul41.000
 
Distance Classification 222 meter Rekrutt
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.152 Felix Bjørge SKAGSOSET  Herkul101|129.067
2.145 Malin Skau BJØRGE  Herkul21|229.095
3.147 Eirik ANDERSEN  Herkul31|331.521
4.154 Julie LELAND  Herkul42|434.902
5.150 Johannes MELAND  Herkul51|535.337
  Final, Group 2
6.168 Julia NERDAHL-HOFF  TKK12|136.628
7.11 Anna JUVIK  TKK22|237.036
8.137 Elise Knutsen SKOLEM  HBSK33|337.356
9.138 Emil Flygind LARSEN  HBSK42|436.943
10.136 Edvind Knutsen SKOLEM  HBSK53|537.425
  Final, Group 3
11.10 Andreas JUVIK  TKK13|139.148
12.106 Solveig LUTNES  OSK24|248.858
13.105 Ã˜ydis LUTNES  OSK33|348.960
14.12 Eirin JUVIK  TKK44|448.226
15.169 Kasper Amdal EDVARDSEN  TKK54|550.466
  Final, Group 4
16.113 Tilje Ingveig BJØRSETH  OSK15|147.985
17.139 Helle Wulff JENSEN  HBSK25|248.198
18.109 Sofia COLBENSEN-TVETEN  OSK34|31:00.348
  Semi Final, Group 1
19.115 Ella KARAKAS  OSKPP
19.130 Tora Reed ALFHEIM  OSKPP
19.153 Tobias LANGSEID  HerkulPP
19.175 Nicolas MOTA  TKKPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Impakt Sport
Sebra Sports
Skate-Tec
Eraton Race Timers
Web-TV
Kilimanjaro