Events
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Hasselt Speculaascup
Gent-Eastertournement
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-3 (CD-2) - Hasselt, Belgium - 9-11 December 2022
 
Quarter Finals 777 meter Women Junior D
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 18 skaters)
 Race 1, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 KISS-GEBORA Flora  MTK1:21.129Q
2.213 Isra GHARSALLAOUI  CGALE1:21.131Q
3.3111 Tilde DE VRIENDT  STKG1:22.381 
4.457 Jelka VAN KRANENBURG  IJA1:22.633
5.6123 Sanne BRINKSMA  TRL1:23.667
6.548 Annika OUWENEEL  IHCL1:26.653
 Race 2, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1119 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL1:20.497Q
2.235 Klara ZOSCHKE  EVD1:21.656Q
3.3115 Tinne BOLSIUS  SVU1:25.621 
4.424 Greta HÄUPL  ETR1:26.009
5.679 Jente VAN DER HEIDE  SCT1:28.191
6.546 Maartje TOORNVLIET  IHCL1:29.665
 Race 3, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Fleur ALKEMADE  IJVZ1:18.651Q
2.2114 Femke VENEMA  SVU1:19.340Q
3.490 Rachele Yara DOLCI  SES1:25.228 
4.7124 Yteke SOEPBOER  TRL1:25.500
5.3107 Mijke LAMMERS  STH1:25.528
6.526 Marie BRÜMMER  ETR1:29.737
7.678 Michelle VAN DER WOUDE  SCT-    
 Race 4, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.175 Djoeke SCHMITZ  SCT1:23.089Q
2.2120 Lana SCHIPHOF  TRL1:23.183Q
3.343 Sterre DE WILDE  IDA1:23.389 
4.547 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL1:25.297
5.4101 Lobke VAN BENTHUM  STB1:25.423
6.681 Zoè DE ESCH  SCT1:25.769
 Race 5, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.134 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV1:21.364Q
2.276 Esther DROST  SCT1:23.534Q
3.345 Ief STRAATHOF  IHCL1:25.596 
4.458 Juliette VAN RHEE  IJA1:25.822
5.6122 Lyncke KLAVER  TRL1:26.042
6.525 Amelie LANG  ETR1:26.267
 Race 6, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 Giulia MARELLI  SES1:22.021Q
2.477 Sara VAN DE POL  SCT1:22.142Q
3.2121 Yente BROUWERS  TRL1:22.294 
4.360 Fleur HARTVELD  IJVZ1:22.484
5.680 Noortje KAPPERS  SCT1:31.558
6.527 Jette TCHON  ETR1:41.984
 
Semi Final 777 meter Women Junior D
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
 Race 11, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 Jelka VAN KRANENBURG  IJA1:25.895Q
2.2101 Lobke VAN BENTHUM  STB1:26.683 
3.626 Marie BRÜMMER  ETR1:27.052
4.425 Amelie LANG  ETR1:27.903
5.579 Jente VAN DER HEIDE  SCT1:27.993
6.358 Juliette VAN RHEE  IJA-    
 Race 12, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4122 Lyncke KLAVER  TRL1:28.232Q
2.548 Annika OUWENEEL  IHCL1:29.106 
3.646 Maartje TOORNVLIET  IHCL1:29.956
4.2124 Yteke SOEPBOER  TRL-    
147 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCLP
3107 Mijke LAMMERS  STHP
 Race 13, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2123 Sanne BRINKSMA  TRL1:23.436Q
2.160 Fleur HARTVELD  IJVZ1:23.730 
3.381 Zoè DE ESCH  SCT1:23.882
4.778 Michelle VAN DER WOUDE  SCT1:24.814
5.424 Greta HÄUPL  ETR1:26.010
6.580 Noortje KAPPERS  SCT1:31.230
7.627 Jette TCHON  ETR1:42.358
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
 Race 14, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Isra GHARSALLAOUI  CGALE1:18.618Q
2.1119 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL1:19.014 
3.389 Giulia MARELLI  SES1:20.135
4.5120 Lana SCHIPHOF  TRL1:20.351
5.4111 Tilde DE VRIENDT  STKG1:21.449
6.645 Ief STRAATHOF  IHCL1:27.067
 Race 15, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Fleur ALKEMADE  IJVZ1:17.478Q
2.475 Djoeke SCHMITZ  SCT1:17.580 
3.2114 Femke VENEMA  SVU1:17.839
4.3121 Yente BROUWERS  TRL1:21.772
5.576 Esther DROST  SCT1:22.015
6.6115 Tinne BOLSIUS  SVU1:26.081
 Race 16, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 KISS-GEBORA Flora  MTK1:18.457Q
2.234 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV1:19.179 
3.477 Sara VAN DE POL  SCT1:19.290
4.543 Sterre DE WILDE  IDA1:19.829
5.335 Klara ZOSCHKE  EVD1:21.390
6.690 Rachele Yara DOLCI  SES1:26.589
 
Final 777 meter Women Junior D
 Race 21, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7107 Mijke LAMMERS  STH1:26.187
2.124 Greta HÄUPL  ETR1:26.479
3.558 Juliette VAN RHEE  IJA1:26.685
4.647 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL1:28.435
5.380 Noortje KAPPERS  SCT1:28.735
6.427 Jette TCHON  ETR1:38.973
7.279 Jente VAN DER HEIDE  SCT1:52.335
 Race 22, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.181 Zoè DE ESCH  SCT1:26.999
2.6124 Yteke SOEPBOER  TRL1:27.101
3.425 Amelie LANG  ETR1:27.652
4.326 Marie BRÜMMER  ETR1:27.658
5.546 Maartje TOORNVLIET  IHCL1:31.391
6.278 Michelle VAN DER WOUDE  SCT1:58.839
 Race 23, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1123 Sanne BRINKSMA  TRL1:25.101
2.260 Fleur HARTVELD  IJVZ1:25.254
3.4101 Lobke VAN BENTHUM  STB1:25.584
4.357 Jelka VAN KRANENBURG  IJA1:25.792
5.5122 Lyncke KLAVER  TRL1:25.882
6.648 Annika OUWENEEL  IHCL1:25.958
 Race 24, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.135 Klara ZOSCHKE  EVD1:20.718
2.2111 Tilde DE VRIENDT  STKG1:20.852
3.376 Esther DROST  SCT1:21.842
4.590 Rachele Yara DOLCI  SES1:24.792
5.645 Ief STRAATHOF  IHCL1:24.932
6.4115 Tinne BOLSIUS  SVU1:25.130
 
 
Final 1000 meter Women Junior D
 Race 25, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.489 Giulia MARELLI  SES1:44.7902
2.5120 Lana SCHIPHOF  TRL1:44.8681
3.277 Sara VAN DE POL  SCT1:44.986
4.343 Sterre DE WILDE  IDA1:46.422
5.6121 Yente BROUWERS  TRL1:46.462
6.1114 Femke VENEMA  SVU1:46.770
 Race 26, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Fleur ALKEMADE  IJVZ1:41.07734
2.364 KISS-GEBORA Flora  MTK1:42.21021
3.413 Isra GHARSALLAOUI  CGALE1:43.41813
4.5119 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL1:48.0088 
5.634 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV1:53.6355 
275 Djoeke SCHMITZ  SCTP3 


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Web-TV
Eraton
Skate-Tec
Impakt Sport
Engo
Kilimanjaro
Bioracer