Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-2 (ABS-1)-JUNIOR CHALLENGE (JW-2) - Torino, Italy - 25-27 November 2022
 
Quarter Finals 1500 meter Men Senior
  6 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 9, ..     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.789 Melle VAN 'T WOUT  TRL2:24.469Q
2.2116 Steijn KOOPS  RTCM2:24.799
3.196 Kyle ROSS-WADDELL  NIRC2:27.299
4.5134 Gillian GOUD  STA2:32.541
5.380 Milan SCHENK  KTTZW2:45.692ADV
4175 Enzo PROOST  STKGDNS
626 Marco GIORDANO  CSCAP
 Race 10, ..     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5177 Peter RICHES  ALD2:23.945Q
2.290 Niels KINGMA  TRL2:24.157
3.4181 Mans BOSKAMP  SVU2:25.338
4.367 Justus KLASTER  KTTN3:16.833
5.1120 Giulio LO CIGNO  SCP3:17.080
648 Jeroen WILHELM  IJVZYC
 Race 11, ..     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 Hessel VAN BERKUM  KTTN2:22.255Q
2.649 Radek FAJKUS  KSB2:22.508
3.2180 Matheo GRALL  CVGH2:23.824
4.379 Henk VAN ATTEN  KTTZW2:23.940
5.4128 Matt GARDNER  SHF2:24.500
6.5110 Lars BONESMO  OSK2:28.710
 Race 12, ..     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.265 Hugo BOSMA  KTTN2:29.906Q
2.685 Peter MURPHY  LUX2:31.500 
3.4176 Dietrich VARAKLIS  LST2:34.962
4.5147 Zeno DE BOER  RTCM2:36.744ADV
150 Zdenek SEJPAL  KSBP
325 Pietro MARINELLI  CSCAP
 Race 13, ..     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.491 Bram STEENAART  SVU2:25.432Q
2.682 Thibault MÉTRAUX  LST2:25.761 
3.123 Davide OSS CHEMPER  CPP2:26.377
4.3155 Noah BUFFET  USF2:28.995
5.286 Max BACKSTRÖM  LUX2:36.469
6.5130 Lucas WAREHAM  SSS-    
 Race 14, ..     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.664 Daan KOS  KTTN2:21.491Q
2.4174 Tobias PIETSCH  GER2:22.923ADV
3.2140 Robbe VOLCKAERT  STKG2:23.997
4.3127 Brandon MARSHALL  SHF2:24.135
5.183 Raphaël MORET  LST2:26.689
5117 Jari VAN POLEN  RTCMP
 
Repechage QS 1500 meter Men Senior
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 11 skaters)
 Race 103, ..     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.390 Niels KINGMA  TRL2:27.437Q
2.4181 Mans BOSKAMP  SVU2:27.971Q
3.7120 Giulio LO CIGNO  SCP2:28.269Q
4.2127 Brandon MARSHALL  SHF2:28.494 
5.686 Max BACKSTRÖM  LUX2:34.581
6.1140 Robbe VOLCKAERT  STKG2:35.159
5155 Noah BUFFET  USFP
 Race 104, ..     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7130 Lucas WAREHAM  SSS2:27.168Q
2.282 Thibault MÉTRAUX  LST2:27.321Q
3.667 Justus KLASTER  KTTN2:27.474Q
4.485 Peter MURPHY  LUX2:27.828
5.396 Kyle ROSS-WADDELL  NIRC2:28.362
6.1128 Matt GARDNER  SHF2:31.298
7.5176 Dietrich VARAKLIS  LST2:34.644
 Race 105, ..     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3116 Steijn KOOPS  RTCM2:25.640Q
2.423 Davide OSS CHEMPER  CPP2:25.777Q
3.279 Henk VAN ATTEN  KTTZW2:26.418Q
4.1180 Matheo GRALL  CVGH2:28.108
5.6110 Lars BONESMO  OSK2:28.898
6.583 Raphaël MORET  LST2:29.092
7.7134 Gillian GOUD  STA2:36.920
 
Semi Final 1500 meter Men Senior
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 7 skaters)
 Race 155, ..     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.590 Niels KINGMA  TRL2:19.296Q
2.365 Hugo BOSMA  KTTN2:19.406Q
3.164 Daan KOS  KTTN2:19.827
4.7120 Giulio LO CIGNO  SCP2:23.102
5.4130 Lucas WAREHAM  SSS2:30.043
6.249 Radek FAJKUS  KSB2:54.273
7.667 Justus KLASTER  KTTN-    
 Race 2, ..     (2 of )    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 Hessel VAN BERKUM  KTTN2:32.346Q
2.391 Bram STEENAART  SVU2:32.472Q
3.2174 Tobias PIETSCH  GER2:33.101 
4.4116 Steijn KOOPS  RTCM2:33.201
5.679 Henk VAN ATTEN  KTTZW2:33.466
6.785 Peter MURPHY  LUX2:33.707
7.523 Davide OSS CHEMPER  CPP2:50.344ADV
 Race 3, ..     (3 of )    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1177 Peter RICHES  ALD2:27.971Q
2.289 Melle VAN 'T WOUT  TRL2:29.756Q
3.480 Milan SCHENK  KTTZW2:31.705 
4.7180 Matheo GRALL  CVGH2:32.246
5.582 Thibault MÉTRAUX  LST2:45.735
6.3147 Zeno DE BOER  RTCM3:01.262
7.6181 Mans BOSKAMP  SVU-