Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Rostock, Germany - 4-6 November 2022
 
Heats 500 meter Women D
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 20 skaters)
 Race 31, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Djoeke SCHMITZ  SCT51.986Q
2.2106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL52.122Q
3.4121 Serena MAUCERI  VGT53.358
4.395 Mijke LAMMERS  STH1:15.352
 Race 32, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.424 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV50.516Q
2.225 Klara ZOSCHKE  EVD51.102Q
3.165 Michelle VAN DER WOUDE  SCT53.563
4.538 Ief STRAATHOF  IHCL55.391
5.389 Lobke VAN BENTHUM  STB55.500
 Race 33, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1104 Lise DIJKSTRA  TRL50.375Q
2.398 Tilde DE VRIENDT  STKG51.655Q
3.426 Carlotta GROSSMANN  EVD53.813 
4.215 Amelie LANG  ETR54.265
5.567 Jente VAN DER HEIDE  SCT-    
 Race 34, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.33 Isra GHARSALLAOUI  CGALE51.592Q
2.2108 Yente BROUWERS  TRL52.068Q
3.151 Julie PNOVSKA  KSB53.108
4.439 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL55.727
5.5128 Juliette VAN RHEE  IJA56.441
 Race 35, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.263 Esther DROST  SCT50.594Q
2.475 Giulia MARELLI  SES50.810Q
3.347 Jelka VAN KRANENBURG  IJA52.332
4.1109 Kailey VAN DER VEEN  TRL53.300
 Race 36, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4105 Neeltsje DE BOER  TRL51.920Q
2.266 Sigrid VAN ES  SCT54.200Q
3.550 Laura NEVRELOVA  KSB54.306 
4.127 Sarah MORCHE  EVD54.379
5.3101 Tinne BOLSIUS  SVU54.483
 Race 37, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.548 Fleur ALKEMADE  IJVZ50.728Q
2.164 Sara VAN DE POL  SCT50.843Q
3.314 Greta HÄUPL  ETR54.160 
4.2110 Sanne BRINKSMA  TRL54.764
5.452 Sarka SEJPALOVA  KSB59.832
 Race 38, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1100 Femke VENEMA  SVU51.604Q
2.337 Sterre DE WILDE  IDA52.765Q
3.476 Rachele Yara DOLCI  SES55.000 
4.2107 Lana SCHIPHOF  TRL1:04.108
 
Quarter Finals 500 meter Women D
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 83, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Isra GHARSALLAOUI  CGALE50.769Q
2.4108 Yente BROUWERS  TRL50.995Q
3.398 Tilde DE VRIENDT  STKG51.919 
4.565 Michelle VAN DER WOUDE  SCT54.691
5.148 Fleur ALKEMADE  IJVZ56.229
 Race 84, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.362 Djoeke SCHMITZ  SCT49.654Q
2.1104 Lise DIJKSTRA  TRL49.792Q
3.275 Giulia MARELLI  SES50.335
4.566 Sigrid VAN ES  SCT54.137
5.447 Jelka VAN KRANENBURG  IJA-    
 Race 85, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 Esther DROST  SCT50.275Q
2.3100 Femke VENEMA  SVU50.333Q
3.4106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL50.533
4.225 Klara ZOSCHKE  EVD50.815
5.5121 Serena MAUCERI  VGT54.057
 Race 86, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV49.834Q
2.264 Sara VAN DE POL  SCT50.372Q
3.551 Julie PNOVSKA  KSB53.436 
4.437 Sterre DE WILDE  IDA53.478
5.3105 Neeltsje DE BOER  TRLP
 
Semi Final 500 meter Women D
  4 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 5 skaters)
 Race 92, Group 3     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5105 Neeltsje DE BOER  TRL52.212Q
2.238 Ief STRAATHOF  IHCL56.180 
3.352 Sarka SEJPALOVA  KSB56.608
4.467 Jente VAN DER HEIDE  SCT1:08.200
5.1110 Sanne BRINKSMA  TRL1:28.220
 Race 93, Group 3     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.227 Sarah MORCHE  EVD54.374Q
2.114 Greta HÄUPL  ETR55.161
3.339 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL55.302
4.4128 Juliette VAN RHEE  IJA57.392
 Race 94, Group 3     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2101 Tinne BOLSIUS  SVU54.713Q
2.1109 Kailey VAN DER VEEN  TRL54.815 
3.495 Mijke LAMMERS  STH55.752
4.376 Rachele Yara DOLCI  SES1:12.968
 Race 95, Group 3     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4107 Lana SCHIPHOF  TRL52.615Q
2.250 Laura NEVRELOVA  KSB54.254 
3.115 Amelie LANG  ETR54.399
4.389 Lobke VAN BENTHUM  STB1:13.040
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 96, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.548 Fleur ALKEMADE  IJVZ51.301Q
2.125 Klara ZOSCHKE  EVD52.560Q
3.326 Carlotta GROSSMANN  EVD55.205 
4.251 Julie PNOVSKA  KSB55.227
5.465 Michelle VAN DER WOUDE  SCT56.095
 Race 97, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.198 Tilde DE VRIENDT  STKG52.897Q
2.547 Jelka VAN KRANENBURG  IJA53.204Q
3.3121 Serena MAUCERI  VGT54.289
4.466 Sigrid VAN ES  SCT54.687
5.237 Sterre DE WILDE  IDA1:04.947
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 98, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2104 Lise DIJKSTRA  TRL51.196Q
2.375 Giulia MARELLI  SES52.252Q
3.162 Djoeke SCHMITZ  SCT52.442
4.5108 Yente BROUWERS  TRL52.576
5.43 Isra GHARSALLAOUI  CGALEP
 Race 99, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV51.576Q
2.5106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL52.147Q
3.3100 Femke VENEMA  SVU52.443 
4.464 Sara VAN DE POL  SCT52.606
5.263 Esther DROST  SCT53.019
 
Final 500 meter Women D
 Race 105, Group 7     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.589 Lobke VAN BENTHUM  STB56.180
2.6110 Sanne BRINKSMA  TRL56.182
3.2128 Juliette VAN RHEE  IJA56.326
4.152 Sarka SEJPALOVA  KSB1:07.976
5.367 Jente VAN DER HEIDE  SCT1:11.766
6.476 Rachele Yara DOLCI  SESP
 Race 106, Group 6     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2109 Kailey VAN DER VEEN  TRL53.962
2.314 Greta HÄUPL  ETR54.366
3.638 Ief STRAATHOF  IHCL55.393
4.439 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL55.442
5.595 Mijke LAMMERS  STH55.524
6.115 Amelie LANG  ETR1:09.026
 Race 107, Group 5     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1105 Neeltsje DE BOER  TRL51.158
2.2107 Lana SCHIPHOF  TRL51.182
3.350 Laura NEVRELOVA  KSB52.712
4.427 Sarah MORCHE  EVD53.072
5.5101 Tinne BOLSIUS  SVU54.464
 Race 108, Group 4     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.226 Carlotta GROSSMANN  EVD54.674
2.465 Michelle VAN DER WOUDE  SCT54.770
3.351 Julie PNOVSKA  KSB55.380
4.537 Sterre DE WILDE  IDA55.654
5.166 Sigrid VAN ES  SCT1:18.102
 Race 109, Group 3     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.53 Isra GHARSALLAOUI  CGALE51.605
2.125 Klara ZOSCHKE  EVD51.843
3.298 Tilde DE VRIENDT  STKG51.927
4.347 Jelka VAN KRANENBURG  IJA53.149
5.4121 Serena MAUCERI  VGT53.933
 Race 110, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Fleur ALKEMADE  IJVZ51.7343
2.2100 Femke VENEMA  SVU51.8482 
3.464 Sara VAN DE POL  SCT51.9921
4.563 Esther DROST  SCT52.674
5.3108 Yente BROUWERS  TRL53.676
 Race 111, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1104 Lise DIJKSTRA  TRL50.53434
2.3106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL50.95021
3.224 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV50.97313
4.562 Djoeke SCHMITZ  SCT51.0608 
5.475 Giulia MARELLI  SES51.3265
 
Distance Classification 500 meter Women D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.104 Lise DIJKSTRA  TRL1341|2|1|149.792
2.106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL2212|3|2|250.533
3.24 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV3131|1|1|349.834
4.62 Djoeke SCHMITZ  SCT481|1|3|449.654
5.75 Giulia MARELLI  SES552|3|2|550.335
  Final, Group 2
6.48 Fleur ALKEMADE  IJVZ131|5|1|150.728
7.100 Femke VENEMA  SVU221|2|3|250.333
8.64 Sara VAN DE POL  SCT312|2|4|350.372
9.63 Esther DROST  SCT41|1|5|450.275
10.108 Yente BROUWERS  TRL52|2|4|550.995
  Final, Group 3
11.3 Isra GHARSALLAOUI  CGALE11|1|P|150.769
12.25 Klara ZOSCHKE  EVD22|4|2|250.815
13.98 Tilde DE VRIENDT  STKG32|3|1|351.655
14.47 Jelka VAN KRANENBURG  IJA43|5|2|452.332
15.121 Serena MAUCERI  VGT53|5|3|553.358
  Final, Group 4
16.26 Carlotta GROSSMANN  EVD13|3|153.813
17.65 Michelle VAN DER WOUDE  SCT23|4|5|253.563
18.51 Julie PNOVSKA  KSB33|3|4|353.108
19.37 Sterre DE WILDE  IDA42|4|5|452.765
20.66 Sigrid VAN ES  SCT52|4|4|554.137
  Final, Group 5
21.105 Neeltsje DE BOER  TRL11|P|1|151.158
22.107 Lana SCHIPHOF  TRL24|1|251.182
23.50 Laura NEVRELOVA  KSB33|2|352.712
24.27 Sarah MORCHE  EVD44|1|453.072
25.101 Tinne BOLSIUS  SVU55|1|554.464
  Final, Group 6
26.109 Kailey VAN DER VEEN  TRL14|2|153.300
27.14 Greta HÄUPL  ETR23|2|254.160
28.38 Ief STRAATHOF  IHCL34|2|355.391
29.39 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL44|3|455.302
30.95 Mijke LAMMERS  STH54|3|555.524
31.15 Amelie LANG  ETR64|3|654.265
  Final, Group 7
32.89 Lobke VAN BENTHUM  STB15|4|155.500
33.110 Sanne BRINKSMA  TRL24|5|254.764
34.128 Juliette VAN RHEE  IJA35|4|356.326
35.52 Sarka SEJPALOVA  KSB45|3|456.608
36.67 Jente VAN DER HEIDE  SCT55|4|51:08.200
37.76 Rachele Yara DOLCI  SES3|4|P55.000


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Engo
Sebra Sports
Skate-Tec
Eraton
Kilimanjaro
Web-TV
Bioracer