Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL CHAMPIONSHIPS NED - Leeuwarden, Netherlands - 31 December-2 January 2022
 
Heats 1000 meter Heren
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Kwart Finales, total 15 skaters)
 Race 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.315 Teun BOER  NSV1:27.970Q
2.14 Sjinkie KNEGT  SCT1:28.032Q
3.25 Melle VAN 'T WOUT  TRL1:28.158
4.412 Idse VAN BENTHUM  STB1:29.178
5.522 Jari VAN POLEN  SVU1:29.867
 Race 2     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Dylan HOOGERWERF  HVHW1:28.733Q
2.18 Daan BREEUWSMA  SCT1:28.837Q
3.420 Caspar DOUMA  SVU1:29.073
4.524 Steijn KOOPS  NSV1:30.565
5.321 Daan KOS  STB-    
 Race 3     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Itzhak DE LAAT  TRL1:28.457Q
2.27 Bram STEENAART  SVU1:28.510Q
3.39 Kay HUISMAN  HVHW1:28.621
4.417 Jenning DE BOO  TRL1:28.662
5.523 Bas VAN DER VALK  SCT1:29.080
 Race 4     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Sven ROES  TRL1:28.820Q
2.23 Friso EMONS  STB1:28.873Q
3.414 Hessel VAN BERKUM  TRL1:28.975
4.325 Niels KINGMA  TRL1:29.052
5.516 Zeno DE BOER  SVU1:34.650
 Race 5     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Jens VAN 'T WOUT  TRL1:27.653Q
2.211 Jasper BRUNSMANN  TRL1:27.715Q
3.318 Hugo BOSMA  STB1:27.911
4.419 Chris BRIJDER  SCT1:29.330
5.513 Niels BERGSMA  TRL1:33.427
 
Ranking Finales 1000 meter Heren
 Race 38, Gr.2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.312 Idse VAN BENTHUM  STB1:35.233 
2.225 Niels KINGMA  TRL1:35.341
3.524 Steijn KOOPS  NSV1:35.479
4.419 Chris BRIJDER  SCT1:35.799
5.117 Jenning DE BOO  TRL1:35.929
 Race 39, Gr.3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.521 Daan KOS  STB1:32.766 
2.313 Niels BERGSMA  TRL1:32.955
3.222 Jari VAN POLEN  SVU1:33.585
4.123 Bas VAN DER VALK  SCT1:33.590
5.416 Zeno DE BOER  SVU1:34.617
 
Kwart Finales 1000 meter Heren
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Halve Finales, total 10 skaters)
 Race 9     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Bram STEENAART  SVU1:27.507Q
2.41 Dylan HOOGERWERF  HVHW1:27.576Q
3.26 Itzhak DE LAAT  TRL1:27.578Q
4.514 Hessel VAN BERKUM  TRL1:28.047 
118 Hugo BOSMA  STBP
 Race 10     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Jens VAN 'T WOUT  TRL1:26.645Q
2.59 Kay HUISMAN  HVHW1:27.165Q
3.34 Sjinkie KNEGT  SCT1:27.233Q
4.211 Jasper BRUNSMANN  TRL1:27.406
5.45 Melle VAN 'T WOUT  TRL1:27.508
 Race 11     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.210 Sven ROES  TRL1:29.194Q
2.115 Teun BOER  NSV1:29.416Q
3.43 Friso EMONS  STB1:29.900Q
4.520 Caspar DOUMA  SVU1:30.130 
5.38 Daan BREEUWSMA  SCT1:30.348
 
Ranking Finales 1000 meter Heren
 Race 37, Gr.1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.38 Daan BREEUWSMA  SCT1:35.462 
2.114 Hessel VAN BERKUM  TRL1:35.810
3.220 Caspar DOUMA  SVU1:36.237
45 Melle VAN 'T WOUT  TRLDNS
 
Halve Finales 1000 meter Heren
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 5 skaters)
 Race 34     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Jens VAN 'T WOUT  TRL1:25.471Q
2.31 Dylan HOOGERWERF  HVHW1:25.629Q
3.46 Itzhak DE LAAT  TRL1:25.673
4.53 Friso EMONS  STB1:26.264ADV
29 Kay HUISMAN  HVHWP
 Race 35     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Bram STEENAART  SVU1:26.662Q
2.515 Teun BOER  NSV1:26.892Q
3.211 Jasper BRUNSMANN  TRL1:27.857 
4.410 Sven ROES  TRL-    ADV
14 Sjinkie KNEGT  SCTP
 
Finale 1000 meter Heren
 Race 42, B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Itzhak DE LAAT  TRL1:41.3287 
2.211 Jasper BRUNSMANN  TRL1:41.633
 Race 43, A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.47 Bram STEENAART  SVU1:26.417 
2.21 Dylan HOOGERWERF  HVHW1:26.4582
3.12 Jens VAN 'T WOUT  TRL1:26.6543
4.515 Teun BOER  NSV1:26.7204
5.33 Friso EMONS  STB1:26.7975
6.610 Sven ROES  TRL1:27.1596
 
Distance Classification 1000 meter Heren
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, A
1.7 Bram STEENAART  SVU102|1|1|11:26.417
2.1 Dylan HOOGERWERF  HVHW221|2|2|21:25.629
3.2 Jens VAN 'T WOUT  TRL331|1|1|31:25.471
4.15 Teun BOER  NSV441|2|2|41:26.720
5.3 Friso EMONS  STB552|3|4|51:26.264
6.10 Sven ROES  TRL661|1|4|61:27.159
  Finale, B
7.6 Itzhak DE LAAT  TRL171|3|3|11:25.673
8.11 Jasper BRUNSMANN  TRL22|4|3|21:27.406
  Halve Finales
9.9 Kay HUISMAN  HVHWP3|P1:27.165
10.4 Sjinkie KNEGT  SCTP2|P1:27.233
  Ranking Finales, Gr.1
11.8 Daan BREEUWSMA  SCT12|5|11:28.837
12.14 Hessel VAN BERKUM  TRL23|4|21:28.047
13.20 Caspar DOUMA  SVU33|4|31:29.073
  Kwart Finales
14.5 Melle VAN 'T WOUT  TRL03|51:27.508
15.18 Hugo BOSMA  STBPP1:27.911
  Ranking Finales, Gr.2
16.12 Idse VAN BENTHUM  STB14|11:29.178
17.25 Niels KINGMA  TRL24|21:29.052
18.24 Steijn KOOPS  NSV34|31:30.565
19.19 Chris BRIJDER  SCT44|41:29.330
20.17 Jenning DE BOO  TRL54|51:28.662
  Ranking Finales, Gr.3
21.21 Daan KOS  STB15|11:32.766
22.13 Niels BERGSMA  TRL25|21:32.955
23.22 Jari VAN POLEN  SVU35|31:29.867
24.23 Bas VAN DER VALK  SCT45|41:29.080
25.16 Zeno DE BOER  SVU55|51:34.617


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Impakt Sport
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Kilimanjaro
Bioracer
Sebra Sports
Engo