Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL LEAGUE KNSB-CUP 1 - Heerenveen, Netherlands - 21 November 2021
 
Kwart Finales 500 meter Divisie E
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finales, total 8 skaters)
 Race 8, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2245 Stan DE GRAAF  IHCL50.305Q
2.1194 Evan LEEUWIS  NSV50.587Q
3.4261 Wietse HILARIDES  SVU50.711 
4.3231 Nina LOMAN  DKIJV51.560
 Race 9, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2169 Luna VAN POLEN  SVU51.111Q
2.4235 Julie VAN SANTEN  IHCL51.185Q
3.1232 Louisa LOMAN  DKIJV51.494 
4.3180 Myrthe DE REUS  NSV51.852
 Race 10, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2170 Valerie AARTS  IHCL51.392Q
2.1237 Nienke KLOMPMAKER  TRL51.758Q
3.3262 Stijn DE VRIES  STH51.947 
4156 Iris KLEIWEG  DKIJVP
 Race 11, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4216 Colin BREED  SCT48.900Q
2.2238 Pom STRAATHOF  IHCL51.387Q
3.3236 Juul VAN DER ZWAAN  IHCL1:10.452 
4.1251 Heleen VAN DEN NOULAND  STA1:17.052
 
Halve Finales 500 meter Divisie E
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 4 skaters)
 Race 20, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1261 Wietse HILARIDES  SVU50.284Q
2.4156 Iris KLEIWEG  DKIJV50.512Q
3.2231 Nina LOMAN  DKIJV51.228 
4.3236 Juul VAN DER ZWAAN  IHCL51.627
 Race 21, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2180 Myrthe DE REUS  NSV51.956Q
2.3262 Stijn DE VRIES  STH52.027Q
3.4251 Heleen VAN DEN NOULAND  STA52.209 
4.1232 Louisa LOMAN  DKIJV-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 4 skaters)
 Race 22, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1245 Stan DE GRAAF  IHCL49.953Q
2.2169 Luna VAN POLEN  SVU50.058Q
3.3235 Julie VAN SANTEN  IHCL50.218 
4.4238 Pom STRAATHOF  IHCL51.558
 Race 23, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1216 Colin BREED  SCT48.397Q
2.2194 Evan LEEUWIS  NSV50.086Q
3.4237 Nienke KLOMPMAKER  TRL51.810 
4.3170 Valerie AARTS  IHCL1:03.128
 
Finale 500 meter Divisie E
 Race 32, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4232 Louisa LOMAN  DKIJV51.811 
2.1231 Nina LOMAN  DKIJV51.924
3.2236 Juul VAN DER ZWAAN  IHCL51.996
4.3251 Heleen VAN DEN NOULAND  STA52.157
 Race 33, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2156 Iris KLEIWEG  DKIJV51.538 
2.3180 Myrthe DE REUS  NSV51.736
3.4262 Stijn DE VRIES  STH51.781
4.1261 Wietse HILARIDES  SVU51.969
 Race 34, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2238 Pom STRAATHOF  IHCL51.309 
2.4170 Valerie AARTS  IHCL51.458
3.1235 Julie VAN SANTEN  IHCL51.538
4.3237 Nienke KLOMPMAKER  TRL51.541
 Race 35, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1216 Colin BREED  SCT48.644 
2.2245 Stan DE GRAAF  IHCL49.296
3.3169 Luna VAN POLEN  SVU49.422
4.4194 Evan LEEUWIS  NSV49.543
 
Distance Classification 500 meter Divisie E
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.216 Colin BREED  SCT101|1|148.397
2.245 Stan DE GRAAF  IHCL21|1|249.296
3.169 Luna VAN POLEN  SVU31|2|349.422
4.194 Evan LEEUWIS  NSV42|2|449.543
  Finale, Groep 2
5.238 Pom STRAATHOF  IHCL12|4|151.309
6.170 Valerie AARTS  IHCL21|4|251.392
7.235 Julie VAN SANTEN  IHCL32|3|350.218
8.237 Nienke KLOMPMAKER  TRL42|3|451.541
  Finale, Groep 3
9.156 Iris KLEIWEG  DKIJV1|NS|2|150.512
10.180 Myrthe DE REUS  NSV24|1|251.736
11.262 Stijn DE VRIES  STH33|2|351.781
12.261 Wietse HILARIDES  SVU43|1|450.284
  Finale, Groep 4
13.232 Louisa LOMAN  DKIJV13|4|151.494
14.231 Nina LOMAN  DKIJV24|3|251.228
15.236 Juul VAN DER ZWAAN  IHCL33|4|351.627
16.251 Heleen VAN DEN NOULAND  STA44|3|452.157


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Bioracer
Sebra Sports
Impakt Sport
Skate-Tec
Engo
Kilimanjaro
Eraton Race Timers