Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CAMPIONATI ITALIANI JUNIOR 2021 - Bergamo, International Skating Union - 2-3 October 2021
 
Quarter Finals 777 meter Junior D Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 88, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.456 Pietro ANTONIOLI  BOR1:22.670Q
2.260 Matteo GIANA  VGT1:22.862Q
3.166 Christian CATTANI  SES1:23.423
4.355 Samuele ANDREATTA  CPP1:28.992
 Race 89, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 John BERNARDI  CPP1:25.246Q
2.469 Filippo PEZZONI  SES1:25.335Q
3.565 Leone CARPENE'  SGR1:27.739 
4.368 Simone NADALINI  SCP1:29.477
5.264 Fabio BRACCHI  BOR-    
 Race 90, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.570 Alessandro PICCO  VGT1:23.499Q
2.171 Lorenzo SEGHIZZI  PDC1:27.037Q
3.462 Samuele ALBERTI  SGR1:34.274 
258 Manuel CHIOGNA  CPPP
361 Andrea PAOLETTI  BORP
 Race 91, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.472 Carlo TAGLIABUE  SES1:21.348Q
2.167 Emanuele LUNARDI  SGR1:22.785Q
3.363 Lorenzo BERTOLDI  SCP1:25.892
4.259 Edoardo COLTURI  BOR1:29.282
 
Semi Final 777 meter Junior D Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 101, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.457 John BERNARDI  CPP1:21.694Q
2.172 Carlo TAGLIABUE  SES1:21.797Q
3.267 Emanuele LUNARDI  SGR1:23.651 
4.366 Christian CATTANI  SES1:25.241
5.571 Lorenzo SEGHIZZI  PDC1:26.737
 Race 102, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.469 Filippo PEZZONI  SES1:18.699Q
2.156 Pietro ANTONIOLI  BOR1:19.095Q
3.260 Matteo GIANA  VGT1:19.418
4.370 Alessandro PICCO  VGT1:19.767
5.563 Lorenzo BERTOLDI  SCP1:24.704
 
Final 777 meter Junior D Men
 Race 114, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Fabio BRACCHI  BOR-     
 Race 115, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.359 Edoardo COLTURI  BOR1:21.653 
2.562 Samuele ALBERTI  SGR1:23.253
3.165 Leone CARPENE'  SGR1:24.694
4.255 Samuele ANDREATTA  CPP1:28.021
5.468 Simone NADALINI  SCP1:28.749
 Race 116, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Alessandro PICCO  VGT1:19.7463 
2.466 Christian CATTANI  SES1:19.9572
3.363 Lorenzo BERTOLDI  SCP1:23.6791
4.571 Lorenzo SEGHIZZI  PDC1:27.280
5.267 Emanuele LUNARDI  SGR1:50.459
 Race 117, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.457 John BERNARDI  CPP1:17.61634 
2.256 Pietro ANTONIOLI  BOR1:18.19721
3.360 Matteo GIANA  VGT1:18.53113
4.572 Carlo TAGLIABUE  SES2:00.2948
169 Filippo PEZZONI  SESP3
 
Distance Classification 777 meter Junior D Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.57 John BERNARDI  CPP1341|1|11:17.616
2.56 Pietro ANTONIOLI  BOR2211|2|21:18.197
3.60 Matteo GIANA  VGT3132|3|31:18.531
4.72 Carlo TAGLIABUE  SES481|2|41:21.348
5.69 Filippo PEZZONI  SESDNS32|1|NS1:18.699
  Final, Group 2
6.70 Alessandro PICCO  VGT131|4|11:19.746
7.66 Christian CATTANI  SES223|4|21:19.957
8.63 Lorenzo BERTOLDI  SCP313|5|31:23.679
9.71 Lorenzo SEGHIZZI  PDC42|5|41:26.737
10.67 Emanuele LUNARDI  SGR52|3|51:22.785
  Final, Group 3
11.59 Edoardo COLTURI  BOR14|11:21.653
12.62 Samuele ALBERTI  SGR23|21:23.253
13.65 Leone CARPENE'  SGR33|31:24.694
14.55 Samuele ANDREATTA  CPP44|41:28.021
15.68 Simone NADALINI  SCP54|51:28.749
  Final, Group 4
16.64 Fabio BRACCHI  BOR15|1
  Quarter Finals, Group 1
17.58 Manuel CHIOGNA  CPPDNSNS
17.61 Andrea PAOLETTI  BORDNSNS


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Engo
Kilimanjaro
Web-TV
Impakt Sport
Bioracer