Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CAMPIONATI ITALIANI JUNIOR 2021 - Bergamo, International Skating Union - 2-3 October 2021
 
Quarter Finals 500 meter Junior D Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 25, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.262 Samuele ALBERTI  SGR53.081Q
2.355 Samuele ANDREATTA  CPP55.782Q
3.169 Filippo PEZZONI  SES1:19.185ADV
459 Edoardo COLTURI  BORP
 Race 26, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.572 Carlo TAGLIABUE  SES50.892Q
2.464 Fabio BRACCHI  BOR53.763Q
3.365 Leone CARPENE'  SGR53.788 
4.168 Simone NADALINI  SCP56.657
5.257 John BERNARDI  CPP56.991
 Race 27, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.270 Alessandro PICCO  VGT51.058Q
2.167 Emanuele LUNARDI  SGR51.462Q
3.466 Christian CATTANI  SES51.546 
4.563 Lorenzo BERTOLDI  SCP54.541
5.361 Andrea PAOLETTI  BOR1:06.761
 Race 28, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.360 Matteo GIANA  VGT50.707Q
2.456 Pietro ANTONIOLI  BOR51.120Q
3.158 Manuel CHIOGNA  CPP54.087 
4.271 Lorenzo SEGHIZZI  PDC54.835
 
Semi Final 500 meter Junior D Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 35, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.172 Carlo TAGLIABUE  SES50.253Q
2.367 Emanuele LUNARDI  SGR50.594Q
3.270 Alessandro PICCO  VGT50.703 
4.464 Fabio BRACCHI  BOR58.800
 Race 36, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.569 Filippo PEZZONI  SES49.222Q
2.160 Matteo GIANA  VGT50.503Q
3.362 Samuele ALBERTI  SGR53.420 
4.455 Samuele ANDREATTA  CPP56.528
5.256 Pietro ANTONIOLI  BOR-    
 
Final 500 meter Junior D Men
 Race 45, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.357 John BERNARDI  CPP52.497 
2.171 Lorenzo SEGHIZZI  PDC54.623
3.268 Simone NADALINI  SCP56.161
4.461 Andrea PAOLETTI  BOR1:10.683
 Race 46, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 Christian CATTANI  SES52.993 
2.463 Lorenzo BERTOLDI  SCP54.736
3.358 Manuel CHIOGNA  CPP54.893
4.265 Leone CARPENE'  SGR55.111
 Race 47, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Alessandro PICCO  VGT49.8885 
2.262 Samuele ALBERTI  SGR52.8843
3.464 Fabio BRACCHI  BOR56.2192
4.355 Samuele ANDREATTA  CPP56.4221
556 Pietro ANTONIOLI  BORP
 Race 48, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.169 Filippo PEZZONI  SES49.54534 
2.360 Matteo GIANA  VGT49.96221
3.467 Emanuele LUNARDI  SGR51.41813
4.272 Carlo TAGLIABUE  SES-    8
 
Distance Classification 500 meter Junior D Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.69 Filippo PEZZONI  SES1343|1|149.222
2.60 Matteo GIANA  VGT2211|2|249.962
3.67 Emanuele LUNARDI  SGR3132|2|350.594
4.72 Carlo TAGLIABUE  SES481|1|450.253
  Final, Group 2
5.70 Alessandro PICCO  VGT151|3|149.888
6.62 Samuele ALBERTI  SGR231|3|252.884
7.64 Fabio BRACCHI  BOR322|4|353.763
8.55 Samuele ANDREATTA  CPP412|4|455.782
9.56 Pietro ANTONIOLI  BORDNS2|5|NS51.120
  Final, Group 3
10.66 Christian CATTANI  SES13|151.546
11.63 Lorenzo BERTOLDI  SCP24|254.541
12.58 Manuel CHIOGNA  CPP33|354.087
13.65 Leone CARPENE'  SGR43|453.788
  Final, Group 4
14.57 John BERNARDI  CPP15|152.497
15.71 Lorenzo SEGHIZZI  PDC24|254.623
16.68 Simone NADALINI  SCP34|356.161
17.61 Andrea PAOLETTI  BOR45|41:06.761
  Quarter Finals, Group 1
18.59 Edoardo COLTURI  BORDNSNS


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Web-TV
Sebra Sports
Impakt Sport
Engo
Bioracer