Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INTERNATIONAL INVITATION CUP - Heerenveen, Netherlands - 1-3 October 2021
 
Quarter Finals 1500 meter Men A
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 14 skaters)
 Race 44, A     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.289 Sjinkie KNEGT  NED2:17.656Q
2.168 KRUEGER John-Henry  HUN2:18.578Q
3.693 Teun BOER  NSV2:18.876
4.5104 Hessel VAN BERKUM  TRL2:18.938
5.754 Samuel GREEN  CAN2:19.398
6.365 Christoph SCHUBERT  GER2:19.764
492 Melle VAN 'T WOUT  NEDP
 Race 45, A     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.588 Kay HUISMAN  NED2:23.994Q
2.652 Jerome COURTEMANCHE  CAN2:26.461Q
3.175 Tommaso DOTTI  ITA2:30.680ADV
4.383 Daan BREEUWSMA  NED2:43.453
245 Stijn DESMET  BELYC
461 Tristan NAVARRO  FRAYC
 Race 46, A     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.491 Jens VAN 'T WOUT  NED2:23.048Q
2.286 Friso EMONS  NED2:23.268Q
3.160 Sébastien LEPAPE  FRA2:23.304
4.376 Pietro SIGHEL  ITA2:23.680
5.667 JASZAPATI Peter  HUN2:24.722
6.555 Alexandre MIGNER  CAN-    
 Race 47, A     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.270 LIU Shaolin Sandor  HUN2:19.755Q
2.185 Itzhak DE LAAT  NED2:19.829Q
3.481 Reinis BERZINS  LAT2:19.965
4.374 Andrea CASSINELLI  ITA2:20.552
5.684 Jasper BRUNSMANN  NED2:21.004
6.556 Félix ROUSSEL  CAN2:21.264
 Race 48, A     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.687 Dylan HOOGERWERF  NED2:20.618Q
2.364 Adrian LÜDTKE  GER2:20.876Q
3.477 Luca SPECHENHAUSER  ITA2:20.984
4.259 Quentin FERCOQ  FRA2:24.002
5.769 LIU Shaoang  HUN2:43.524
6.572 Vladislav BYKANOV  ISR2:58.749ADV
190 Sven ROES  NEDYC
 
Ranking Finals. 1500 meter Men A
 Race 111, B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.669 LIU Shaoang  HUN2:18.605 
2.583 Daan BREEUWSMA  NED2:18.681
3.265 Christoph SCHUBERT  GER2:19.219
4.384 Jasper BRUNSMANN  NED2:19.383
5.1104 Hessel VAN BERKUM  TRL2:19.409
6.456 Félix ROUSSEL  CAN2:20.485
7.755 Alexandre MIGNER  CAN-    
 Race 112, A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.576 Pietro SIGHEL  ITA2:22.763 
2.274 Andrea CASSINELLI  ITA2:23.023
3.377 Luca SPECHENHAUSER  ITA2:23.687
4.767 JASZAPATI Peter  HUN2:34.312
5.460 Sébastien LEPAPE  FRA2:58.191
6.154 Samuel GREEN  CAN3:02.558
659 Quentin FERCOQ  FRAP
 
Semi Final 1500 meter Men A
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final, total 7 skaters)
 Race 106, A     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.370 LIU Shaolin Sandor  HUN2:22.922Q
2.168 KRUEGER John-Henry  HUN2:23.226Q
3.485 Itzhak DE LAAT  NED2:23.434Q
4.587 Dylan HOOGERWERF  NED2:23.606
5.293 Teun BOER  NSV2:24.919
6.652 Jerome COURTEMANCHE  CAN2:25.357
 Race 107, A     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 Sjinkie KNEGT  NED2:19.534Q
2.586 Friso EMONS  NED2:19.536Q
3.491 Jens VAN 'T WOUT  NED2:19.730Q
4.775 Tommaso DOTTI  ITA2:19.810 
5.364 Adrian LÜDTKE  GER2:20.842
6.688 Kay HUISMAN  NED2:23.754ADV
281 Reinis BERZINS  LATP
 
Final 1500 meter Men A
 Race 115, B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.493 Teun BOER  NSV2:35.1181 
2.175 Tommaso DOTTI  ITA2:36.828
3.387 Dylan HOOGERWERF  NED2:43.386
4.552 Jerome COURTEMANCHE  CAN3:07.305
264 Adrian LÜDTKE  GERP
 Race 116, A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.470 LIU Shaolin Sandor  HUN2:19.57634 
2.286 Friso EMONS  NED2:19.93621
3.189 Sjinkie KNEGT  NED2:19.94013
4.685 Itzhak DE LAAT  NED2:20.1348
5.788 Kay HUISMAN  NED2:20.2045
6.568 KRUEGER John-Henry  HUN2:20.4023
7.391 Jens VAN 'T WOUT  NED2:49.0962
 
Distance Classification 1500 meter Men A
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, A
1.70 LIU Shaolin Sandor  HUN1341|1|12:19.576
2.86 Friso EMONS  NED2212|2|22:19.536
3.89 Sjinkie KNEGT  NED3131|1|32:17.656
4.85 Itzhak DE LAAT  NED482|3|42:19.829
5.88 Kay HUISMAN  NED551|6|52:20.204
6.68 KRUEGER John-Henry  HUN632|2|62:18.578
7.91 Jens VAN 'T WOUT  NED721|3|72:19.730
  Final, B
8.93 Teun BOER  NSV113|5|12:18.876
9.75 Tommaso DOTTI  ITA23|4|22:19.810
10.87 Dylan HOOGERWERF  NED31|4|32:20.618
11.52 Jerome COURTEMANCHE  CAN42|6|42:25.357
12.64 Adrian LÜDTKE  GERP2|5|P2:20.842
  Semi Final, A
13.81 Reinis BERZINS  LATP3|P2:19.965
  Ranking Finals., A
14.76 Pietro SIGHEL  ITA14|12:22.763
15.74 Andrea CASSINELLI  ITA24|22:20.552
16.77 Luca SPECHENHAUSER  ITA33|32:20.984
17.67 JASZAPATI Peter  HUN45|42:24.722
18.60 Sébastien LEPAPE  FRA53|52:23.304
19.54 Samuel GREEN  CAN65|62:19.398
20.59 Quentin FERCOQ  FRAP4|P2:24.002
  Ranking Finals., B
21.69 LIU Shaoang  HUN15|12:18.605
22.83 Daan BREEUWSMA  NED24|22:18.681
23.65 Christoph SCHUBERT  GER36|32:19.219
24.84 Jasper BRUNSMANN  NED45|42:19.383
25.104 Hessel VAN BERKUM  TRL54|52:18.938
26.56 Félix ROUSSEL  CAN66|62:20.485
27.55 Alexandre MIGNER  CAN76|7
  Quarter Finals, A
28.72 Vladislav BYKANOV  ISR662:58.749
29.92 Melle VAN 'T WOUT  NEDPP
45 Stijn DESMET  BELYCYC
61 Tristan NAVARRO  FRAYCYC
90 Sven ROES  NEDYCYC


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Bioracer
Impakt Sport
Web-TV
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Engo
Sebra Sports