Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INTERNATIONAL INVITATION CUP - Heerenveen, Netherlands - 1-3 October 2021
 
Heats 500 meter Women A
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 15 skaters)
 Race 49, A     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Yara VAN KERKHOF  NED44.128Q
2.221 KONYA Zsofia  HUN44.261Q
3.429 Arianna SIGHEL  ITA44.385
4.59 Ayisha MIAO QI  CAN44.537
311 Gwendoline DAUDET  FRADNS
 Race 50, A     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Martina VALCEPINA  ITA44.157Q
2.45 Ann-Sophie BACHAND  CAN44.295Q
3.235 Rianne DE VRIES  NED44.365
4.519 BACSKAI Sara Luca  HUN44.407
5.313 Tifany HUOT MARCHAND  FRA44.629
 Race 51, A     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.132 Arianna FONTANA  ITA44.268Q
2.239 Xandra VELZEBOER  NED44.314Q
3.414 Aurelie LEVEQUE  FRA44.420
4.324 SZILICZEI-NEMET Rebeka  HUN44.576
5.510 Petra VANKOVA  CZE45.569
 Race 52, A     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 JASZAPATI Petra  HUN43.661Q
2.434 Georgie DALRYMPLE  NED43.961Q
3.540 Anne Floor OTTER  SCT45.417
4.228 Cynthia MASCITTO  ITA45.515
5.318 Gina JACOBS  GER45.986
 Race 53, A     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Suzanne SCHULTING  NED43.380Q
2.215 Aurélie MONVOISIN  FRA43.546Q
3.341 Michelle VELZEBOER  STB-    
43 Hanne DESMET  BELDNS
 
Ranking Finals 500 meter Women A
 Race 128, B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Tifany HUOT MARCHAND  FRA45.524 
2.210 Petra VANKOVA  CZE45.564
3.318 Gina JACOBS  GER45.976
 Race 129, A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.29 Ayisha MIAO QI  CAN45.993 
2.324 SZILICZEI-NEMET Rebeka  HUN46.081
3.428 Cynthia MASCITTO  ITA46.137
119 BACSKAI Sara Luca  HUNP
 
Quarter Finals 500 meter Women A
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 117, A     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.231 Martina VALCEPINA  ITA43.590Q
2.138 Yara VAN KERKHOF  NED43.664Q
3.439 Xandra VELZEBOER  NED43.730Q
4.541 Michelle VELZEBOER  STB43.882 
5.35 Ann-Sophie BACHAND  CAN44.040
 Race 118, A     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.332 Arianna FONTANA  ITA43.447Q
2.120 JASZAPATI Petra  HUN43.575Q
3.435 Rianne DE VRIES  NED44.305Q
4.221 KONYA Zsofia  HUN44.453
5.540 Anne Floor OTTER  SCT44.859
 Race 119, A     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Suzanne SCHULTING  NED42.425Q
2.215 Aurélie MONVOISIN  FRA43.505Q
3.334 Georgie DALRYMPLE  NED43.721Q
4.429 Arianna SIGHEL  ITA44.105 
5.514 Aurelie LEVEQUE  FRA44.307
 
Semi Final 500 meter Women A
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 124, A     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Suzanne SCHULTING  NED42.700Q
2.338 Yara VAN KERKHOF  NED43.274Q
3.439 Xandra VELZEBOER  NED43.376ADV
4.535 Rianne DE VRIES  NED43.506
220 JASZAPATI Petra  HUNP
 Race 125, A     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.132 Arianna FONTANA  ITA44.111Q
2.434 Georgie DALRYMPLE  NED44.670Q
3.541 Michelle VELZEBOER  STB44.704 
4.331 Martina VALCEPINA  ITA52.059ADV
215 Aurélie MONVOISIN  FRAP
 
Final 500 meter Women A
 Race 133, B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.135 Rianne DE VRIES  NED43.8592 
2.241 Michelle VELZEBOER  STB44.0191
 Race 134, A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Suzanne SCHULTING  NED42.80534 
2.432 Arianna FONTANA  ITA43.02121
3.631 Martina VALCEPINA  ITA43.26713
4.238 Yara VAN KERKHOF  NED43.8338
5.534 Georgie DALRYMPLE  NED43.8595
6.339 Xandra VELZEBOER  NED52.9243
 
Distance Classification 500 meter Women A
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, A
1.37 Suzanne SCHULTING  NED1341|1|1|142.425
2.32 Arianna FONTANA  ITA2211|1|1|243.021
3.31 Martina VALCEPINA  ITA3131|1|4|343.267
4.38 Yara VAN KERKHOF  NED481|2|2|443.274
5.34 Georgie DALRYMPLE  NED552|3|2|543.721
6.39 Xandra VELZEBOER  NED632|3|3|643.376
  Final, B
7.35 Rianne DE VRIES  NED123|3|4|143.506
8.41 Michelle VELZEBOER  STB213|4|3|243.882
  Semi Final, A
9.20 JASZAPATI Petra  HUNP1|2|P43.575
10.15 Aurélie MONVOISIN  FRAP2|2|P43.505
  Quarter Finals, A
11.21 KONYA Zsofia  HUN42|444.261
12.29 Arianna SIGHEL  ITA43|444.105
13.5 Ann-Sophie BACHAND  CAN52|544.040
14.14 Aurelie LEVEQUE  FRA53|544.307
15.40 Anne Floor OTTER  SCT53|544.859
  Ranking Finals, A
16.9 Ayisha MIAO QI  CAN14|144.537
17.24 SZILICZEI-NEMET Rebeka  HUN24|244.576
18.28 Cynthia MASCITTO  ITA34|345.515
19.19 BACSKAI Sara Luca  HUNP4|P44.407
  Ranking Finals, B
20.13 Tifany HUOT MARCHAND  FRA15|144.629
21.10 Petra VANKOVA  CZE25|245.564
22.18 Gina JACOBS  GER35|345.976
  Heats, A
23.3 Hanne DESMET  BELDNSNS
23.11 Gwendoline DAUDET  FRADNSNS


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Bioracer
Web-TV
Impakt Sport
Engo
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Kilimanjaro